Praca w gastronomii: Kitchen Porter - na dobry początek

Sobota, 4 lutego 2012 (06:00)

Znalezienie pracy na stanowisku pomocnika kuchennego na Wyspach nie jest zbyt trudnym zadaniem. Do wykonywania tego zajęcia nie jest konieczna znajomość języka angielskiego ani doświadczenie. Można zarobić około 6 £ na godzinę (30 zł przy kursie 1 £ = 5,04 zł).

Zdjęcie

Szansę na nieco wyższe zarobki daje praca na kuchni w hotelowej restauracji /© Panthermedia
Szansę na nieco wyższe zarobki daje praca na kuchni w hotelowej restauracji
/© Panthermedia
Większość osób zatrudnionych w Wielkiej Brytanii w charakterze pomocnika kuchni to imigranci z Afryki, Azji i Europy Wschodniej. Nie brakuje wśród nich Polaków. Widok rodowitego Angola myjącego brudne gary i patelnie w podrzędnej restauracji należy naprawdę do rzadkości. Kitchen Porter wykonuje w kuchni najbardziej niewdzięczną pracę polegającą na jej czyszczeniu i sprzątaniu oraz zmywaniu naczyń. Do jego obowiązków należy też przygotowywanie produktów używanych przez kucharzy do sporządzania dań i posiłków. Praca ta polega m.in. na krojeniu mięsa, myciu warzyw i owoców, ich obieraniu i rozdrabnianiu. Pomoc kuchenna pracuje pod ścisłym nadzorem kucharzy. Ciągle słyszy się jakieś polecenia.

Kalkulator NBP pozwoli ci na szybkie przeliczanie walut po kursie aktualnym bądź też z dowolnie wskazanego dnia.

Praca od zaraz

W przypadku Wielkiej Brytanii ofert pracy na tym stanowisku jest naprawdę dużo. Aby się o tym przekonać wystarczy odwiedzić pierwszy lepszy portal z ogłoszeniami (Trovit, Caterer, Indeed) lub też zajrzeć na witrynę Jobcentre Plus (www.jobseekers.direct.gov.uk).

Do wykonywania tego zajęcia nie jest konieczne doświadczenie ani znajomość języka angielskiego. Będzie to jednak niezbędne w przypadku pracy w restauracjach o podwyższonym standardzie. Niewielkie wymagania stawiane pomocnikom kuchennym mają swe odbicie w ich niskich zarobkach. Taki pracownik nie może zwykle liczyć na więcej niż określoną prawem stawkę minimalną (6,08 £/godz.). Niestety możliwość awansu w hierarchii zawodowej dla osób bez kwalifikacji jest tu dość ograniczona. Jeśli jesteś zainteresowany wykonywaniem bardziej ambitnych zajęć niż zmywanie naczyń, wskazane byłoby posiadanie wykształcenia gastronomicznego.

Reklama

Praca pomocnika kuchni może mieć charakter stały lub tymczasowy. Zdarza się, że dodatkowa pomoc potrzebna jest np. w weekendy i wówczas poszukiwane są osoby na kilka bądź kilkanaście godzin tygodniowo. Może nie jest to najlepsze rozwiązanie, ale od czegoś trzeba zacząć.

Szukamy zajęcia

Szansę na nieco wyższe zarobki daje praca na kuchni w hotelowej restauracji. Takie zatrudnienie niesie też za sobą inne korzyści. Pracując w hotelu masz szansę zaoszczędzić na zakwaterowaniu i wyżywieniu. Wiele hoteli oferuje swoim pracownikom tani lub darmowy nocleg na terenie swego obiektu. Dzięki temu unikniesz kosztownych dojazdów do pracy, a przy okazji będziesz miał możliwość przepracowania większej liczby godzin.

Na brytyjskim portalu z ofertami pracy w branży gastronomicznej www.caterer.com znaleźliśmy ciekawą propozycję dla pomocnika kuchennego w restauracji hotelu Marriott w Newcalstle. Pracodawca oferuje stawkę w wysokości 7 £/godz. Trzeba jednak zaznaczyć, że warunkiem zatrudnienia jest tu dobra znajomość języka angielskiego.

Sporo ofert pracy dla pomocy kuchennych jest też dostępnych w brytyjskich agencjach. Często jest to jednak zajęcie tymczasowe, czasem tylko na kilka godzin, zwykle w weekendowe wieczory. Przy szukaniu zajęcia w kuchni radzimy omijać podrzędne restauracje i knajpy prowadzone przez imigrantów w biednych dzielnicach Londynu. Unikniemy w ten sposób pracy w nieciekawych warunkach i to często na czarno, a do tego bez żadnej gwarancji wypłaty wynagrodzenia.

Osoby myślące o podjęciu pracy w charakterze pomocnika kuchennego powinny zainteresować się ofertą zatrudnienia w sieci Red Hot World Buffet&Bar, która otwiera w Cardiff swoją nową restaurację. Jej siedziba znajduje się w centrum handlowym St David's Shopping Center. Zatrudnienie w restauracji znajdzie około 120 pracowników, w tym wielu pomocników kuchennych. Rekrutacją i szkoleniem pracowników zajmuje się agencja ACT Training. Więcej informacji na temat tej oferty znajdziesz na stronie www.acttraining.org.uk.

Catering Assistant

Znacznie ciekawszym i lepiej płatnym zajęciem od pracy pomocnika w kuchni jest posada catering assistanta. Do obowiązków osoby zatrudnionej w tym charakterze należy przygotowywanie prostego jedzenia, obsługa kasy i sprzątanie. To odpowiednik sprzedawcy w sklepie, czyli shop assistant, tylko zamiast sklepu obsługuje się punkt gastronomiczny.

Miejscem pracy catering assistant może być restauracja typu fast food, bar kanapkowy lub sałatkowy, ewentualnie kawiarnia. Takie miejsca nie są duże i - w przeciwieństwie do restauracji - nie ma w nich podziału na kucharzy, kelnerów i pomywaczy. Tutaj te wszystkie zajęcia wykonują wszyscy zatrudnieni. Może to minus, ale z drugiej strony kandydatom na to stanowisko nie stawia się specjalnych wymagań. Z reguły nie jest potrzebne doświadczenie, bo przed rozpoczęciem pracy organizowane jest małe szkolenie. Pracodawca oczekuje jedynie miłej aparycji i komunikatywnej znajomości angielskiego.

Trzeba się również liczyć z pracą w systemie zmianowym - od rana, popołudniami lub wieczorami. Nocki jednak z reguły nie są przewidziane. Zarobki oferowane catering assistant wcale nie są najgorsze i wynoszą 6-9 £ na godzinę.

Maciej Sibilak

Przydatne linki:

Oferty zatrudnienia dla pomocników kuchennych znajdziesz w internecie, m.in. na portalach z pracą w gastronomii.

www.caterer.com

www.1job.co.uk/jobs/Kitchen-Porter/jobs.html

www.indeed.co.uk/Kitchen-Porter-jobs

http://jobs.trovit.co.uk/jobs/kitchen-porter

www.chefjobs.co.uk

www.chefsworld.net

www.chefsemployment.com

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

POLECANE zwiń