Praca sezonowa: Opiekunka zarobi 25 złotych za godzinę

Piątek, 10 czerwca 2016 (06:00)

Początek czerwca to najlepszy moment na poszukiwania sezonowego zatrudnienia. Nawet 25 zł brutto za godzinę pracy dla opiekunki, około 15 zł brutto dla pracownika biurowego i call center - takich wynagrodzeń brutto mogą spodziewać się osoby szukające pracy tego lata, wynika z rankingu TOP 10 prac wakacyjnych opracowanego przez Work Service SA. Jednak przy wyborze zatrudnienia warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i skorzystać ze wsparcia profesjonalnych doradców.

Zdjęcie

Pod kątem wysokości zarobków najwyższe wynagrodzenie może uzyskać opiekunka do dzieci /123RF/PICSEL
Pod kątem wysokości zarobków najwyższe wynagrodzenie może uzyskać opiekunka do dzieci
/123RF/PICSEL

Wakacje to czas wzmożonego zapotrzebowania na pracowników tymczasowych.

Jak wynika z badania Work Service, 33,9 proc. pracodawców w ostatnich miesiącach miała trudności ze znalezieniem odpowiednich pracowników.

Największy problem występował w zakresie zapotrzebowania na kadrę niższego (15,2 proc.) oraz średniego szczebla (11,4 proc.).

- Wobec umacniającego się rynku pracownika i rekordowo niskich poziomów bezrobocia, zainteresowani podjęciem zatrudnienia mogą w tym roku przebierać w ofertach. Poza tradycyjnymi sektorami sezonowymi - gastronomią, hotelarstwem i rolnictwem - mamy w tym roku również dużo ofert z przemysłu. W okresie letnim rekrutacje otwierają także w branże produkcyjna i logistyczna, które mają oferty dla wielu młodych pracowników - komentuje Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service SA.

Zdjęcie

  /&nbsp
 
/ 
Najwyższe wynagrodzenie może uzyskać opiekunka do dzieci - rodzice są skłonni zapłacić od 19 do nawet 25 zł brutto za godzinę.

- Tegorocznym hitem może stać się praca opiekunki. Sezon wakacyjny to czas, w którym wielu młodych ludzi ma przerwę w nauce, którą może spożytkować na dodatkową pracę. Dla osób bez większego doświadczenia i dodatkowych uprawnień stawki zaczynają się od 19 zł brutto. Natomiast ci, którzy wykazują się odpowiednim kompetencjami i znajomością języka obcego, mogą liczyć na wynagrodzenie przekraczające 25 zł brutto za godzinę - mówi Pawlos Mandzios, dyrektor operacyjny People Care z Grupy Work Service.

- Należy jednak pamiętać o konieczności zawierania umów z opiekunkami. Jest to nie tylko zabezpieczenie dla zatrudnionego, ale również dla pracodawcy, a więc osób powierzających swoje dzieci w ręce innych. Bez odpowiednio sformalizowanej współpracy, w razie wystąpienia sytuacji spornej, nie mamy możliwości dochodzenia swoich praw - dodaje Mandzios.

Na kolejnych miejscach w rankingu znajdują się takie stanowiska jak hostessa, pomoc biurowa i pracownik call center - ich średnie wynagrodzenie wynosi około 15 zł brutto za godzinę pracy. Pracownicy związani z firmami produkcyjnymi mogą spodziewać się pensji w wysokości 13 zł brutto.

Co ciekawe, najniżej w rankingu są kelnerzy - ci jednak często mogą liczyć na dodatkowe wynagrodzenie dzięki napiwkom. Jak podkreśla Krzysztof Inglot - poza atrakcyjnym wynagrodzeniem za godzinę, niejednokrotnie w dzisiejszych warunkach pracodawcy przyciągają bezpłatnym transportem oraz zachęcają młodych do rekrutowania swoich znajomych. Dzięki temu można produktywnie spędzić czas w gronie przyjaciół.

O czym należy pamiętać?

Przed nami ostatnie wakacje, w czasie których pracownicy są narażeni na syndrom tzw. pierwszej dniówki, a więc sytuacji, w której podejmują pracę bez spisanej umowy. Od 1 września zacznie obowiązywać nowelizacja Kodeksu pracy, która będzie kładła na pracodawców obowiązek zawarcia umowy o pracę lub pisemnego ustalenia warunków zatrudnienia. Pracownik taką dokumentację będzie musiał otrzymać jeszcze przed dopuszczeniem go do świadczenia pracy. Za brak dopełnienia tego obowiązku Państwowa Inspekcja Pracy będzie mogła udzielić grzywny w wysokości od 1 do 30 tys. złotych.

- Podstawową zasadą w pracy jest podpisanie umowy przed podjęciem zatrudnienia. W przypadku jakichkolwiek problemów to jedyny dokument chroniący prawa pracownika i dający możliwość egzekwowania swoich praw w sądzie pracy. Należy też pamiętać, że pracodawca czy pośrednik nie mogą wymagać od kandydata uiszczenia jakiejkolwiek kwoty jako kaucji przed podjęciem pracy. Wynagrodzenie wypłacane jest po przepracowanym okresie pracy, tygodniowo bądź miesięcznie. Aby uniknąć niespodzianek i wybrać bezpieczną pracę, u wiarygodnego pracodawcy, najlepiej nie szukać ofert na własną rękę. Agencje zatrudnienia dysponują ofertami pracy sezonowej i warto z nich skorzystać dla własnego bezpieczeństwa - podsumowuje Inglot.

Dodatkowo wszystkie osoby liczące na dodatkowy zarobek, związany z pracą w kuchni lub przy świeżej żywności, powinny uprzednio zadbać o aktualne badania sanepidu. Bez aktualnych uprawnień nie ma co liczyć na uzyskanie pracy w gastronomii, a co za tym idzie możliwości otrzymywania dodatkowych napiwków.

Work Service

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

 
POLECANE zwiń