Praca na święta, czyli gwiazdkowa fucha

Sobota, 1 października 2011 (06:30)

Możesz wierzyć w zjawiska nadprzyrodzone, ale jest mało realne, że pod choinką znajdziesz umowę o pracę. Zamiast pisać list do świętego Mikołaja w sprawie posady za granicą, wyślij dokumenty aplikacyjne do firm rekrutacyjnych. Agencje już teraz poszukują pracowników na sezon świąteczno-noworoczny.

Zdjęcie

Ostatni kwartał roku obfituje w propozycje pracy tymczasowej /© Panthermedia
Ostatni kwartał roku obfituje w propozycje pracy tymczasowej
/© Panthermedia

Ostatni kwartał roku zwykle obfituje w propozycje tymczasowego zatrudnienia za granicą. Wiele z nich dotyczy zastępstw za stałych pracowników, którzy np. przyjeżdżają na urlop do Polski. Wyjazd do pracy za granicę w okresie świątecznym może być jednak kłopotliwy ze względu na konieczność rozstania się z rodziną w kraju.

Reklama

Z drugiej strony Polacy, którzy mają krewnych za granicą, mogą połączyć zarobkowanie ze spotkaniem z bliskimi. - Faktycznie, osobom posiadającym rodziny w Holandii czy Niemczech często udaje się pogodzić te dwie sprawy, tj. spędzić święta z bliskimi, a zarazem podreperować domowy budżet - mówi Beata Terechowicz z agencji pracy Hands To Work.

Przy naborze na część "świątecznych" stanowisk wymagania wobec kandydatów są nieznacznie złagodzone. Rekruterzy zdają sobie sprawę, że muszą pilnie dobrać pracowników, a wysoko zawieszona poprzeczka im tego nie ułatwi. - W tym okresie najważniejsza jest dyspozycyjność kandydatów, którzy w zamian za swoją pracę i zaangażowanie mogą się spodziewać dużej liczby atrakcyjnie płatnych nadgodzin oraz innych bonusów - mówi Małgorzata Wyrwińska z Agencji Pracy i Doradztwa Personalnego InterKadra.

Nie ma lekko

Choć w wielu przypadkach podpisanie umowy oznacza rozłąkę z bliskimi i składanie życzeń przez telefon, to pośrednicy nie narzekają na brak kandydatów. - Zgłaszają się przede wszystkim studenci oraz osoby, które chcą sobie dorobić, np. biorąc urlop bezpłatny - informuje Dominik Weiss z Agencji Pracy Tymczasowej Axell. Spore zainteresowanie wynika z faktu, że doświadczenie zawodowe czy znajomość języków obcych często nie odgrywa dużego znaczenia podczas naboru. - W niektórych przypadkach liczy się przede wszystkim chęć, motywacja do nauki zawodu czy otwartość na nowe zadania i obowiązki - dodaje Michał Mikołaj Nowak z agencji zatrudnienia Cosmoworker. Przy sporej konkurencji na wagę złota mogą okazać się referencje z poprzedniego miejsca pracy. - W tym ważnym dla siebie okresie firmy chcą przyjmować osoby odpowiedzialne, punktualne i potrafiące pracować pod presją czasu - mówi Marcin Spychała z agencji rekrutacyjnej PeakStaff.

Podgrzewanie atmosfery

Już w najbliższych tygodniach o zbliżającym się Bożym Narodzeniu zaczną przypominać odpowiednio przyozdobione m.in. witryny sklepowe czy latarnie uliczne. Aby jednak nadać miejscom przedświąteczny klimat, potrzebni są elektrycy oraz pomocnicy elektryków. - Poszukujemy ich do pracy na terenie całej Wielkiej Brytanii. Przyjęte osoby zajmą się montażem sezonowych dekoracji świetlnych, a później ich demontażem - mówi Grzegorz Nagórka z agencji pośrednictwa pracy Jobland.pl.

Personel będzie potrzebny w okresie od września do końca stycznia. W tym przypadku chętni powinni posiadać kilkuletnie doświadczenie zawodowe w zakresie wykonywania prostych instalacji elektrycznych (pomocnik elektryka), ewentualnie uprawnienia wydane przez SEP lub zagraniczny odpowiednik tej instytucji (elektryk). Konieczne jest też prawo jazdy, ponieważ zlecenia mają napływać z różnych regionów. - Kandydaci muszą być przygotowani na długie godziny pracy w uciążliwych warunkach (okres jesienno-zimowy). Preferowane są osoby dokładne i dbające o standardy bezpieczeństwa - wylicza Grzegorz Nagórka.

Moc prezentów

Gdy ulice zaczną obrastać bożonarodzeniowymi ozdobami, wiele osób ogarnie zakupowa gorączka. Pod koniec roku część pracowników otrzymuje premie finansowe i/lub bony do sklepów, co przyczynia się do wzrostu konsumpcji. - Firmy produkujące i handlujące artykułami wykorzystywanymi jako prezenty mają więc w okresie przedświątecznym większe zapotrzebowanie na pracowników - zauważa Dominik Weiss. Co roku o tej porze do zagospodarowania pojawiają się m.in. miejsca "przy taśmie" czy w szeroko rozumianej logistyce. Jeśli zakres przewidzianych obowiązków polega przede wszystkim na rozładunku/załadunku towarów z/do pudeł, to na takie stanowisko nie trzeba posiadać kwalifikacji zawodowych.

- Natomiast z oczywistych względów od kandydatów na kierowców i operatorów wózków widłowych wymagane jest minimum roczne lub dwuletnie doświadczenie na danym stanowisku - mówi Marcin Spychała. Na brak ofert nie powinny narzekać osoby zainteresowane posadą sprzedawcy/sprzedawczyni, zwłaszcza w supermarketach czy domach handlowych. Koniec listopada i grudzień to także gorący okres dla poczty i firm kurierskich. W minionych latach wolne miejsca były do zagospodarowania m.in. w Royal Mail, np. w sortowniach, zarówno na cały etat, jak i jego część.

Smakowite kąski

Jednym z sygnałów informujących o zbliżaniu się Bożego Narodzenia jest ruch w sklepach z żywnością. Dla wielu rodzin punktem honoru pozostaje zastawienie świątecznego stołu licznymi smakołykami. - Od lat pod koniec kolejnego roku obserwujemy wzrost produkcji, a co za tym idzie zapotrzebowania na dodatkowych pracowników w przemyśle spożywczym - mówi Michał Mikołaj Nowak. Na krótkoterminowe zatrudnienie mogą liczyć np. rzeźnicy wołowi, pakowacze mięsa oraz pracownicy farm trzody chlewnej.

W przypadku naboru na pierwsze z wymienionych stanowisk, najczęściej o przydatności danego kandydata decydują testy praktyczne, odbywające się w kraju lub już za granicą. - Jeden z naszych największych klientów zajmuje się przetwórstwem pietruszki. Standardowo w połowie grudnia pojawia się więcej zamówień, a ponadto firma zamierza uruchomić nocną produkcję, co dla zatrudnionych oznacza atrakcyjniejszą stawkę godzinową niż w dzień - mówi Anna Laskowska z agencji rekrutacyjnej Europeople Limited i przypomina, że tradycyjny angielski obiad świąteczny składa się przede wszystkim z pieczonego indyka i pietruszki zapiekanej w miodzie. W ostatnim miesiącu roku można spodziewać się propozycji pracy przy opierzaniu indyków.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:praca
POLECANE zwiń