Pomysł na strefy mieliśmy dobry. Znowu sypnęło etatami

Wtorek, 1 lipca 2014 (13:57)
Aktualizacja: Wtorek, 1 lipca 2014 (16:39)

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozwija się szybko i sprawnie - cztery firmy otrzymały teraz zezwolenia na działalność, co zaowocuje setkami miejsc pracy.

Zdjęcie

Tomasz Sadzyński, prezes ŁSSE /Łukasz Szeląg /Reporter
Tomasz Sadzyński, prezes ŁSSE
/Łukasz Szeląg /Reporter

650 osób zamierza zatrudnić SuperDrob Zakłady Drobiarsko-Mięsne w nowym zakładzie w koluszkowskiej podstrefie ŁSSE. - Inwestycja pochłonie co najmniej 140 mln zł. Firma jest jedną z czterech kolejnych spółek, które otrzymały zezwolenia na działalność w łódzkiej SSE. Obok spółki SuperDrob zezwolenia otrzymały także: Coko-Werk Polska, Drahtzug Stein Łódź oraz SISA Polska - powiedział we wtorek rzecznik łódzkiej Strefy Marcin Kwintkiewicz.

Największą inwestycję zapowiada spółka SuperDrob Zakłady Drobiarsko-Mięsne, która w Koluszkach wybuduje zakład przetwórstwa i konserwowania mięsa z drobiu wraz z magazynami i rampami ekspedycyjnymi. Spółka zamierza zainwestować co najmniej 140 mln zł oraz zatrudnić do końca 2018 roku 650 pracowników. Firma posiada już dwa zakłady produkcyjne - w Karczewie i w Łodzi. 

Reklama

W Konstantynowie Łódzkim kolejny raz zainwestuje firma Coko-Werk Polska, która specjalizuje się w produkcji podzespołów z tworzyw sztucznych m.in. do produkcji pralek, suszarek do ubrań, zmywarek oraz elementów wyposażenia samochodów. 

Inwestor chce rozbudować istniejący już zakład w Konstantynowie poprzez kupno działki sąsiadującej z zakładem, wybudowanie nowej hali magazynowej wraz z infrastrukturą, zakup nowych maszyn, urządzeń i technologii produkcyjnych oraz wyposażenie centrum magazynowego. Spółka planuje również rozszerzyć produkcję na podzespoły dla odbiorców spoza branży AGD oraz wprowadzenie usług logistycznych. 

Firma chce zainwestować co najmniej 22 mln zł, zatrudnić przynajmniej 12 nowych pracowników (do końca 2017 r.) oraz utrzymać zatrudnienie na poziomie łącznie 258 osób przez co najmniej pięć lat. 

500 nowych miejsc pracy w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej

Zarząd Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (LSSE) wydał inwestorom szesnaście nowych zezwoleń na działalność gospodarczą. Firmy w najbliższych latach zainwestują 950 milionów złotych, powstanie 500 nowych miejsc pracy. czytaj więcej

Także w Konstantynowie Łódzkim zainwestuje SISA Polska - firma z kapitałem belgijskim z branży hydrauliki siłowej. Firma, która produkuje i dystrybuuje przewody i złączki hydrauliczne, planuje wybudować halę produkcyjno-magazynową o powierzchni ok. 2000 mkw. oraz zakupić maszyny i wyposażenie hali. Spółka ma zainwestować co najmniej 4 mln zł oraz zatrudnić przynajmniej 15 nowych osób. 

W Łodzi zaś po raz trzeci zainwestuje Drahtzug Stein Łódź, która należy do niemieckiej Grupy Drahtzug Stein. Spółka zajmuje się produkcją elementów wyposażenia sprzętu AGD - m.in. koszy do zmywarek czy rusztów do piekarników. Za ponad 820 tys. zł firma chce rozbudować i doposażyć park maszynowy w zakładzie produkcyjnym, a także rozbudować budynek magazynowy. 

Zatrudnienie ma znaleźć przynajmniej 14 nowych pracowników, a inwestor zapowiada utrzymanie 392 etatów przez co najmniej pięć lat. 

W sumie od początku tego roku ŁSSE poinformowała o 25 zezwoleniach na działalność, ale w pierwszym półroczu wydała ich w sumie 36 (z początkiem lipca zmniejsza się pomoc publiczna dla inwestorów). Szczegóły dotyczące kolejnych mają zostać podane w najbliższych dniach.

W sumie 25 inwestorów zadeklarowało utworzenie 1576 nowych i utrzymanie 2858 miejsc pracy. Firmy te zamierzają zainwestować ponad 922 mln zł. 

Przez 17 lat istnienia łódzka SSE wydała już 273 zezwolenia na działalność, a firmy zrealizowały inwestycje o wartości ponad 11 mld zł. Powstało lub ma powstać dzięki nim ok. 30 tys. miejsc pracy.

- - - - -

Ponad 380 miejsc pracy powstanie dzięki nowym inwestycjom w TSSEPrawie 380 nowych miejsc pracy powstanie na terenie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (TSSE) - wynika z deklaracji przedsiębiorców, którzy otrzymali zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej. Łączna wartość inwestycji wyniesie 538 mln zł.

Jak poinformował PAP we wtorek Marek Indyk, dyrektor tarnobrzeskiego oddziału Agencji Rozwoju Przemysłu, która zarządza TSSE, przedsiębiorcy mają również obowiązek utrzymania dotychczasowego zatrudnienia w swoich firmach, które wynosi ok. 1,5 tys. osób.

Wśród 12 firm, które otrzymały zezwolenia jest m.in. firma Uniwheels Production Poland, która w podstrefie w Stalowej Woli produkować będzie felgi aluminiowe. Dzięki inwestycji o wartości 160 mln zł powstanie 140 miejsc pracy.

Zezwolenie otrzymała też spółka Harper Hygienics, która w zakładzie w podstrefie w Mińsku Mazowieckim produkować będzie płatki kosmetyczne i inne wyroby higieniczne. Firma, dla której jest to już drugie zezwolenie, zatrudni 30 nowych pracowników i zainwestuje 84 mln zł.

Natomiast w podstrefie w Przemyślu firma Tandem Wind Power uruchomi produkcję miniturbin wiatrowych. Spółka utworzy 26 nowych miejsc pracy i zainwestuje ponad 17 mln zł.

W pierwszym półroczu br. na terenie TSSE wydano 39 zezwoleń; firmy zadeklarowały nakłady inwestycyjne w wysokości 1,81 mld zł i zatrudnienie prawie 870 pracowników.

Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Wisłosan powstała w 1997 r. Dotąd nakłady inwestycyjne wyniosły ponad 7,7 mld zł. Dzięki strefie powstało ponad 26 tys. nowych miejsc pracy.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

POLECANE zwiń