Polscy pracodawcy nie zwalniają tempa. Rośnie zapotrzebowanie na specjalistów i menedżerów

Aż 66 proc. firm planuje zwiększyć zatrudnienie specjalistów i menedżerów w ciągu najbliższych 3 miesięcy - wskazują najnowsze wyniki badania Antal Global Snapshot. Dane pokazują, że po raz kolejny mamy do czynienia z najlepszą sytuacją na rynku pracy od 2008 roku i potwierdzają dobrą koniunkturę dla pracowników średniego i wyższego szczebla.

W porównaniu do poprzedniej prognozy, dynamika zatrudnienia wzrosła o 3 punkty procentowe. Natomiast tylko 11 proc. respondentów odpowiedziało, że w ciągu najbliższych 3 miesięcy planuje przeprowadzić redukcje zatrudnienia wśród tej grupy zawodowej, co jest równoznaczne ze spadkiem o 3 punkty procentowe w stosunku do wyników uzyskanych na początku 2014 roku.

- Dane te pokazują, że polskie firmy bardzo dobrze wykorzystują korzystną koniunkturę, która panuje na rynku. Pracodawcy patrzą w przyszłość i chcą zatrudniać. Wiedzą, że przyjęty do pracy dobry specjalista bądź menedżer może stanowić ogromną wartość dodaną dla przedsiębiorstwa, umożliwiając jego szybszy rozwój, szerszy portfel usług, a także ekspansję na inne rynki - podkreśla Artur Skiba, prezes Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Liderzy rekrutacji

Do liderów w zatrudnianiu specjalistów i menedżerów niezmiennie należy branża SSC/BPO, w której 88 proc. pracodawców planuje zatrudniać w ciągu 3 najbliższych miesięcy, a tylko 3 proc. z nich przewiduje zwolnienia w tym okresie. Na drugim miejscu znajduje się sektor IT-Oprogramowanie (analogicznie 77 proc.-8 proc.). Obydwa sektory od lat przewyższają średnią dynamikę rekrutacji dla Polski.

W gronie liderów znalazła się także branża E-Commerce i Nowe Media. 16. edycja badania Antal Global Snapshot pokazuje, że aż 76 proc. pracodawców z tego obszaru będzie zatrudniać w ciągu najbliższych 3 miesięcy. Jak podkreślają konsultanci Antal International sektor ten jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się w polskiej gospodarce.

- Polscy konsumenci coraz chętniej korzystają z możliwości dokonywania zakupów przez Internet, związku z tym wiele firm, głównie z obszaru handlu, zauważyło potrzebę zatrudnienia specjalistów i menedżerów ds. e-commerce. Rosnąca wartość rynku zwiększyła także naturalną potrzebę komunikacji z konsumentem w cyfrowym świecie i tym samym także zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu marketingu internetowego - podkreśla Aneta Gierak, konsultant Antal Sales & Marketing.

Wart uwagi jest także obszar usług prawnych, aż 64 proc. zapytanych kancelarii prawnych zadeklarowało chęć zwiększenia zatrudniania w ciągu 3 najbliższych miesięcy. Co spowodowane jest między innymi dużą dostępnością specjalistów i menedżerów na rynku.

- Kancelarie prawne wykorzystują nie tylko aktualnie trwającą restrukturyzacje w wewnętrznych zespołach prawnych przedsiębiorstw, ale także pojawienie się tak zwanej "pierwszej fali" kandydatów, wynikającej z uwolnienia zawodu adwokata i radcy prawnego. Możliwość przebierania w kandydatach i coraz lepsze wyniki finansowe w konsekwencji powodują, że firmy z tego obszaru nie boją się zatrudniać - komentuje Konrad Gniadek, konsultant Antal Legal.

Wyniki 16. edycji badań Antal Global Snapshot wskazują także, że aż 65 proc. pracodawców związanych z sektorem Motoryzacji i Lotnictwa będzie zatrudniać w ciągu najbliższych 3 miesięcy.

- Odnotowany wzrost gospodarczy oraz dobre nastroje przedsiębiorców związanych z produkcją u naszych zachodnich partnerów w naturalny sposób przekładają się na sytuację w Polsce.  Dochodząca do tego niepewna sytuacja panująca na wschodzie powoduje, że coraz częściej międzynarodowe korporacje podejmują działania mające na celu przeniesienie części produkcji w rejony stabilniejsze, na czym korzystają zakłady na terenie Polski - podkreśla Konrad Królikowski, lider zespołu Antal Engineering & Operations.

Do branż, które przodują w rekrutacji należą również: Księgowość i Consulting (67 proc.) oraz FMCG (64 proc.).

Transformatorzy

16. edycja badania Antal Global Snapshot wykazała także bardzo dużą dynamikę zatrudnienia w sektorze Bankowość. Aż 75 proc. pracodawców zadeklarowało, że planuje zatrudniać w ciągu najbliższych 3 miesięcy, przy czym 22 proc. z nich opowiedziało się za redukcjami w tym okresie.

- Duża chęć zatrudniania u pracodawców z obszaru bankowości jest naturalnym efektem poprawy koniunktury na rynku. Od kilku kwartałów obserwujemy wzrost zatrudnienia na stanowiskach front office związanych z obsługą klienta, co pociąga za sobą również tworzenie wakatów w back office oraz dla menedżerów. Znaczny odsetek pracodawców przewidujących redukcje wiąże się m.in. z tym, że branża mocno otworzyła się na nowe technologie. Zwolnienia grupowe dotyczą najczęściej sieci sprzedaży, której zadania przejmują nowoczesne narzędzia IT, mające ułatwić klientom korzystanie z usług banku - zaznacza Aneta Czernek, starszy konsultant Antal Banking & Insurance.

Według Antal Global Snapshot dużą dynamikę zatrudnienia przewiduje się także w takich branżach jak: Telekomunikacja, Handel detaliczny, Ubezpieczenia czy IT - Sprzęt.

Stabilne sektory

Branże z niższą niż średnia dynamiką zatrudniania, a jednocześnie bardzo niskim odsetkiem pracodawców przewidujących zwolnienia, uznać można za stabilne. Do nich zaliczają się sektory: Energia - ropa i gaz, Reklama, media i marketing, Produkcja przemysłowa oraz Elektronika, a także branża TSL.

Konsultanci Antal zwracają uwagę na stabilność sektora Transport - Spedycja - Logistyka, w którym 58 proc. pracodawców zadeklarowało chęć zatrudniania specjalistów i menedżerów.

- Czwarty kwartał roku w branży TSL to jeden z najbardziej dynamicznych i wyczekiwanych okresów, który zawsze wiąże się ze wzrostem zamówień, zwiększeniem stanów magazynowych i większym transportem. Stąd przedsiębiorcy chcący  zmaksymalizować zyski, poprzez obsługę jak największej liczby klientów w dość krótkim czasie, zaczynają przygotowywać się między innymi szukając nowych pracowników i rozwiązań logistycznych - podkreśla Fabian Pietras, lider zespołu Antal Engineering & Operations.

Goniący

W branżach, które odnotowały nieco słabszą dynamikę zatrudnienia, sytuacja nie jest zła. Ponad 40 proc. pracodawców planujących rekrutacje daje podstawy sądzić, że firmy te pozytywnie postrzegają swoje perspektywy rozwoju.

Jak wskazują konsultanci Antal International, w branży farmaceutycznej - mimo prognoz wskazujących umiarkowany optymizm (44 proc.) - możemy liczyć na lepszą koniunkturę, ale w dłuższej perspektywie.

- Firmy farmaceutyczne przetrwały trudny okres wynikający ze zmian w prawie farmaceutycznym i refundacyjnym w związku z czym nastroje panujące w branży są o wiele lepsze niż kilkanaście miesięcy temu. Pracodawcy utrzymują jednak umiarkowany optymizm, jeśli chodzi o prognozy zatrudniania sił sprzedaży. Firmy te skupiają się na rozwoju produktów, co generuje raczej potrzeby rekrutacyjne w działach wsparcia, np. B+R. W kolejnym etapie spodziewamy się rozbudowy struktur handlowych  - zaznacza Joanna Kuzioła, menedżer Antal Pharma & Medical Devices.

Za liderami gonią także: Zdrowie, Nieruchomości, Budownictwo, branża chemiczna oraz Hutnictwo - Górnictwo - Przemysł Ciężki.

Polska na tle innych krajów

Wyniki 16 edycji Antal Global Snapshot wskazują, że tendencje rynku pracy w Europie Środkowo-Wschodniej są podobne jak w Polsce: 65 proc. pracodawców w regionie planuje zatrudniać w ciągu najbliższych 3 miesięcy, a 12 proc. z nich zasugerowało redukcję etatów.

Polska i nasz region bardzo dobrze wypadają na tle tak zwanych gospodarek dojrzałych, które nieco gorzej plasują się pod względem prognozowanej dynamiki rekrutacji - Belgia (59 proc.), Francja (50 proc.), Niemcy (34 proc.), czy Austria (36 proc.).

O badaniu
Szesnasta edycja badania Antal Global Snapshot przedstawia dane pozyskane w rozmowach z 10 065 przedsiębiorstwami z ponad 40 krajów Europy, Azji, Afryki i obu Ameryk. Badanie przeprowadzono metodą CATI i CAWI. W anonimowym badaniu udział wzięli zarówno główni kierownicy, dyrektorzy, menedżerowie, jak i pracownicy działów HR przedsiębiorstw produkcyjnych, usługowych i instytucji finansowych. W Polsce badanie objęło grupę 3015 pracodawców i przeprowadzone było w lipcu 2014 r.

 
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »