Polak na zasiłku w Norwegii

Prawo do zasiłku dla bezrobotnych w Norwegii przysługuje już po 8 tygodniach pracy na pełnym etacie. W rzeczywistości, z uwagi na konieczność osiągnięcia wymaganego pułapu dochodów, o świadczenie to można się starać najwcześniej po pięciu miesiącach zatrudnienia w tym kraju.

Aby uzyskać prawo do zasiłku dla bezrobotnych (dagpenger under arbeidsloshet) w Norwegii, trzeba spełnić dwa podstawowe warunki. Pierwszy z nich dotyczy wymaganego stażu pracy. O świadczenie to mogą ubiegać się osoby, które przepracowały w tym kraju co najmniej 8 tygodni na przestrzeni okresu ostatnich 3 miesięcy.

Drugi z warunków odnosi się do osiągniętych w tym czasie dochodów. Twój wypłacony zarobek w ostatnim zakończonym roku kalendarzowym musi wynieść co najmniej 132 555 koron lub minimum 265 110 koron w przeciągu trzech ostatnich lat.

Chcąc uzyskać prawo do zasiłku już po ośmiu tygodniach pracy w Norwegii, należałoby zarabiać miesięcznie 66 tys. koron. Dla większości naszych rodaków zatrudnionych w krainie fiordów, to kwota trudna do osiągnięcia w tak krótkim czasie.

Reklama

Polski budowlaniec z wynagrodzeniem sięgającym 24 tys. koron miesięcznie (przy stawce 150 koron za godzinę) musi pracować pięć i pół miesiąca, by zarobić owe wymagane 132 tys. koron.

52 tygodnie na zasiłku

Wysokość uzyskiwanych dochodów ma też wpływ na długość okresu, w czasie którego pobierany jest zasiłek. Zgodnie z norweskimi przepisami, pracownik, który utraci pracę, może przebywać na bezrobociu maksymalnie przez 104 tygodnie, pod warunkiem że jego zarobki w poprzednim roku kalendarzowym wyniosły w sumie co najmniej 158 tys. koron. Osoby, których dochody we wspomnianym czasie nie przekroczyły tej kwoty, uzyskują prawo do zasiłku na okres 52 tygodni.

O świadczenie dla bezrobotnych mogą się też starać pracownicy, których godziny pracy zostały zredukowane o co najmniej 50 proc. Zwolnieni tymczasowo przez pracodawcę mogą otrzymać zasiłek dla bezrobotnych do 52 tygodni. Przyczyną tymczasowego zwolnienia musi być brak pracy lub okoliczności, na które pracodawca nie ma wpływu.

Wypłatą świadczeń dla bezrobotnych zajmuje się Norweski Urząd Pracy i Opieki Społecznej (NAV). Osoby zarejestrowane w NAV zobowiązane są do aktywnego szukania zatrudnienia, udziału w spotkaniach organizowanych przez urząd, wysyłania aplikacji i odpowiadania na oferty. Bezrobotni muszą też na bieżąco informować NAV o swojej sytuacji.

Czynią to za pośrednictwem tzw. kart meldunkowych (Meldeplikt -utfylling av meldekort), które przesyłają do urzędu co 14 dni (osobiście lub drogą elektroniczną). Zawiera ona deklaracje o przedłużeniu zarejestrowania jako osoby poszukującej pracy oraz informacje dotyczące liczby przepracowanych godzin w ostatnich dwóch tygodniach.

Odnosi się to głównie do osób zatrudnionych tymczasowo. Niewysłanie karty lub przesłanie jej po terminie powoduje utratę uprawnień do zasiłku dla bezrobotnych i usunięcie z rejestru poszukujących pracy w NAV.

Rejestracja w urzędzie

Wysokość świadczenia dla bezrobotnych wyliczana jest na bazie podstawy rozliczenia zasiłku obejmującej wysokość uzyskiwanych dotąd zarobków. Wynosi ona przeciętnie około 62,4 proc. uprzednio osiąganych dochodów netto. Przykładowo, podstawa rozliczenia zasiłku wynosząca 200 tys. koron daje świadczenie w wysokości 480 koron dziennie.

Każdy pracownik starający się o zasiłek dla bezrobotnych musi się najpierw zarejestrować jako osoba poszukująca pracy. Może to zrobić za pośrednictwem strony internetowej www.nav.no lub w swoim miejscowym biurze NAV. Wniosek o zasiłek dla bezrobotnych składamy dopiero po dopełnieniu tej formalności. Odpowiedni formularz znajdziesz na stronach internetowych NAV. Możesz go także otrzymać w miejscowym biurze urzędu, które pomoże ci go wypełnić.

Zasiłek dla bezrobotnych wypłacany jest najwcześniej od dnia złożenia wniosku włącznie (data rejestracji jako poszukujący pracy jest z reguły traktowana jako data złożenia wniosku).

Maciej Sibilak


Praca i nauka za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »