Polacy pracują coraz więcej i dłużej, ale zarabiają wciąż za mało

Sobota, 7 maja 2016 (06:00)

W 2015 roku osoby zatrudnione w firmach, które miały co najmniej 10 pracowników, przepracowały średnio 1711 godzin – wynika z danych GUS. To o 9 godzin więcej niż w 2014 r.

Zdjęcie

Polacy pracują dużo, ale zarabiają mało /123RF/PICSEL
Polacy pracują dużo, ale zarabiają mało
/123RF/PICSEL

- To efekt rosnącego popytu na pracę - ocenia Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku.

Zdaniem Wiktora Wojciechowskiego, w takich warunkach część przedsiębiorców tworzy nowe etaty, ale są i tacy, którzy skłaniają do pracy w godzinach nadliczbowych.

Ponad połowa Polaków liczy na podwyżki. Obniżenia pensji obawia się niecałe 3 proc.

​18,6 proc. pracujących Polaków obawia się o swoje miejsce pracy, to wynik o niemal 10 pkt proc. niższy niż w I kwartale 2015 roku - wynika z piątej edycji barometru rynku pracy wykonanego na zlecenie Work Service. Jednocześnie ponad połowa Polaków liczy na podwyżki. czytaj więcej

- Chętnych do pracy w nadgodzinach nie brakowało, ponieważ w wielu firmach wynagrodzenia są stosunkowo niskie. Część pracowników mogła więc dodatkowo zarobić - uważa Karolina Sędzimir, ekonomistka banku PKO BP.

W ubiegłym roku najbardziej wydłużył się czas przepracowany w górnictwie - na jednego zatrudnionego wzrósł o 30 godzin.

Nie przełożyło się to jednak na zarobki, gdyż przeciętne pensje w tej branży zwiększyły się tylko o 0,8 proc. Górnictwo węgla kamiennego miało w 2015 r. prawie 2 mld zł straty.

Stosunkowo dużo, bo o 28 godzin, zwiększył się czas przepracowany na zatrudnionego w administrowaniu i działalności wspierającej. Najliczniej w tej branży reprezentowane są firmy ochroniarskie i sprzątające, w których zarobki są na ogół niskie i związane ze stawką godzinową. W takich firmach często zamiast tworzenia etatów wydłuża się czas pracy.

Zdjęcie

* /Dziennik Gazeta Prawna
*
/Dziennik Gazeta Prawna

Janusz K. Kowalski, 05.05.2016


Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Dziennik Gazeta Prawna
Więcej na temat:czas pracy | Polacy | umowy o pracę | zarobki
POLECANE zwiń