Pięć światowych trendów dotyczących elastyczności w pracy

Sobota, 12 marca 2016 (07:00)

Działasz bardziej efektywnie po południu niż rano? Lubisz dłużej pospać i pracować w pidżamie? Zapewne ucieszy cię informacja, że wiele firm zaczyna wdrażać koncepcję elastycznego miejsca pracy.

Zdjęcie

Rezygnując z dojazdów do biura, pracownicy mogą pospać godzinę dłużej, zaoszczędzić na kosztach transportu i wygodnie pracować w zaciszu własnego domu /123RF/PICSEL
Rezygnując z dojazdów do biura, pracownicy mogą pospać godzinę dłużej, zaoszczędzić na kosztach transportu i wygodnie pracować w zaciszu własnego domu
/123RF/PICSEL

Chociaż poniższe trendy różnią się między sobą, to dzięki nim wyraźnie widać, że praca od 9:00 do 17:00 powoli przestaje być jedyną słuszną metodą prowadzenia biznesu. Idealna firma ma zmotywowanych, kreatywnych i docenionych pracowników. A oni chcą pracować z domu, w godzinach, które są dla nich odpowiednie i mieć tyle urlopu, ile dusza zapragnie. Czy światowe trendy przyjmą się w Polsce?

Telecommuting

To dziwne słowo oznacza w rzeczywistości pracę w domu. Kiedyś można było pracować z domu, gdy nasze dziecko było chore, albo czekaliśmy na hydraulika i byliśmy zmuszeni zostać w mieszkaniu. Szef godził się na to rozwiązanie raz na jakiś czas. Dziś wiele firm zaczyna uświadamiać sobie zalety pracy zdalnej. Dlaczego?

Rezygnując z dojazdów do biura, pracownicy mogą pospać godzinę dłużej, zaoszczędzić na kosztach transportu i wygodnie pracować w zaciszu własnego domu, podczas gdy pracodawcy czerpią korzyści z większej wydajności personelu.

Po drugie, umożliwia to zatrudnianie pracowników, którzy posiadają unikatowe umiejętności i mogą pracować dla nas z innego miasta lub nawet kraju. Nic więc dziwnego, że firmy działające w obszarze nowych technologii z największą radością powitały ten trend. Większość wykonywanych przez nich prac i tak odbywa się zdalnie za pomocą komputera.

Pobierz darmowy program do rozliczeń PIT 2015

Elastyczne godziny pracy

Coraz popularniejszy staje się zmienny rozkład czasu pracy, który wypiera dzień spędzony w biurze od 9:00 do 17:00. Wiodące kraje europejskie są liderami tego trendu. Wielka Brytania przyznaje każdemu pracownikowi prawo do ubiegania się o możliwość pracy w elastycznych godzinach, podczas gdy kilka firm w szwedzkim mieście Göteborg niedawno testowało dni robocze trwające sześć godzin.

Badania wykazały, że pracownicy zmuszeni do wykonania takiej samej ilości pracy w krótszym czasie są bardziej skoncentrowani na bieżącym zadaniu, podczas gdy mniej czasu spędzają na rozmowach ze współpracownikami lub surfowaniu w sieci. Pracodawcy dostrzegli również, że pracownicy rzadziej korzystali ze zwolnień lekarskich i w rezultacie wydawali się bardziej energiczni i zmotywowani, toteż elastyczny czas pracy obniża jednocześnie koszty pracownicze.

Biura wirtualne

Koncepcja biura jako fizycznej powierzchni wypełnionej ciasnymi boksami to już przeszłość.

- Wirtualne biura coraz bardziej zyskują na popularności, ponieważ łączą funkcję profesjonalnego, w pełni funkcjonującego, biura zaopatrzonego w wirtualnego asystenta i adres pocztowy, z pominięciem kosztów, które musielibyśmy ponieść, wynajmując fizyczną przestrzeń - mówi Hadley Dean, CEO Compass Offices EMEA, który niebawem otwiera drugą lokalizację Compass Offices w Warszawie. Firma, którą zarządza w Polsce jest azjatyckim gigantem na rynku biur serwisowanych.

Trzeba pamiętać, że biuro wirtualne może utrudniać utrzymanie pracowników i monitorowanie wydajności pracy, ponieważ - co zrozumiałe - odpowiedzialność w przypadku, gdy nie istnieje miejsce, w którym należy stawić się przed przełożonym jest mniejsza. Nic dziwnego, że rozwiązanie to okazało się popularne wśród małych i rozpoczynających działalność firm posiadających ograniczone fundusze i mniejszą liczbę pracowników, których trzeba mieć na oku.

Przestrzenie pośrednie

O ile miło jest pracować w domu, prawda jest taka, że czasami pojawiają się kwestie, które można rozwiązać wyłącznie poprzez osobistą rozmowę lub współpracę z innymi - tak powstają "przestrzenie pośrednie". Można traktować je jako wersję przestrzeni coworkigowych dostępnych w razie potrzeby, pokoi biurowych lub sal konferencyjnych wynajmowanych po prostu "na godziny" lub pojedyncze dni. Właściciele małych firm mogą stać się członkami klubów, gdzie mogą przyjmować klientów, rozmówców, a nawet regularnie spotykać się z współpracownikami.

Urlop bez limitu

Właśnie tak! LinkedIn, Netflix i Grupa Virgin to tylko niektóre z gigantów korporacyjnych, które przyjęły zasadę określaną w języku HR "urlopem uznaniowym", zgodnie z którą pracownicy mają prawo skorzystać z tylu dni wolnego w roku, ile uznają za stosowne. Celem jest położenie większego nacisku na wyniki, nie zaś na czas pracy. Taka polityka stanowi ogromną zachętę dla potencjalnych pracowników i zapewnia im większe poczucie kontroli nad znalezieniem równowagi pomiędzy życiem osobistym a zawodowym.

O ile obecne środowisko pracy być może nie zmieni się diametralnie w najbliższym czasie, wspomniane trendy dotyczące elastyczności - z których każdy ma własne zalety i wady - powoli ogarniają świat biznesu. Kto wie, może za kilka dziesięcioleci szary boks biurowy stanie się jedynie muzealnym eksponatem?


Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

 
POLECANE zwiń