Pasja w biznesie pilnie poszukiwana

Zanim Thomas Edison odkrył żarówkę, wykonał ponad 11 000 nieudanych prób, a zanim Stephen King został najbogatszym pisarzem na świecie, jego powieści odrzucili wszyscy wydawcy. Obaj jednak robili to, co sprawiało im przyjemność i nie przejmowali się porażką. Edison kochał wynalazki, a King marzył tylko o tym, by pisać. Siłą napędową wszystkich ich działań była pasja, którą systematycznie wprowadzali w życie. To właśnie ona od wieków wyznacza kierunek ludzkich działań, pomaga odnosić sukcesy i pozwala dużo zarobić.

Polak bez pasji i talentów


Jednak, jak pokazują badania przeprowadzone przez Instytut Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, przeciętny Polak uważa, że los poskąpił mu talentów. Nie wierzy w swoje umiejętności i nie umie określić swoich mocnych stron. Praca zawodowa nie sprawia mu satysfakcji, a o swoich pasjach i marzeniach krępuje się w ogóle mówić. Jak zaznaczają naukowcy, taki negatywny obraz jest wynikiem systemu edukacji, w którym większe znaczenie ma dla rodziców i nauczycieli niwelowanie braków dziecka, a nie rozwijanie i pielęgnowanie jego pozytywów.

- Przekonanie o braku talentów może powodować niską samoocenę, a ta przekłada się na małą przedsiębiorczość i nieumiejętność podejmowania ryzyka, które jest tak ważne w biznesie- mówi Karol Fekner, prezes zarządu firmy manBase SA, dostawcy innowacyjnych rozwiązań rekrutacyjnych opartych na testach psychometrycznych on-line.

Jak odnaleźć pasję?

W świadomości wielu Polaków istnieje przekonanie, że pasja sama ich znajdzie. Tymczasem odkrycie swojej pasji wcale nie należy do łatwych czynności .Pasji należy poszukiwać, wychodzić poza znane i bezpieczne ramy. Pomocna w odkryciu talentów i mocnych stron może być także dokładna analiza dotychczasowego życia.

Reklama

Psychologowie są bowiem przekonani, że w każdym drzemie ukryty talent, który należy dostrzec i rozwinąć. Niektórzy potrafią pięknie tańczyć i śpiewać, inni w kreatywny sposób potrafią zorganizować czas dziecku, a jeszcze inni wykazują zamiłowanie do konstruowania mini-wynalazków.

Pasja jest więc czymś, co lubi się robić i co robi się dobrze. Co ważne, należy wyzbyć się przekonania, że od razu trzeba być mistrzem w danej dziedzinie. Jak pokazują przykłady Kinga i Edisona, droga do sukcesu może być długa i żmudna, ale pasja, która zmienia się w inspirujące zajęcie, motywuje do ciągłej nauki i doskonalenia.

Pasja w biznesie

Nie ma wątpliwości, że pasja może pomóc również w życiu zawodowym. Wykorzystanie umiejętności, do których ma się predyspozycje, pozwala także w pracy robić to, co się lubi i osiągać w niej sukces. HR-owiec z pasją do dzieci może zorganizować najlepszą imprezę firmową z okazji Dnia Dziecka, a technolog drewna ze zmysłem artystycznym projektować najpiękniejsze meble z naturalnych surowców.

Praca z pasją nie tylko dostarcza nam więcej satysfakcji, ale także zwiększa naszą konkurencyjność na rynku. W wielu przypadkach wypadkową pasji może być także założenie własnej firmy. King na swoich powieściach zarobił dwa miliardy dolarów, a przedsiębiorstwo Edisona przekształciło się w największą spółkę kapitałową na świecie - General Electric. Wniosek płynący z tych historii jest prosty: każdą pasję możemy zamienić w biznes przynoszący pieniądze.

Pracuj nie pracując

Dzięki pasji życie nabiera sensu. Zamiłowania pomagają w życiu osobistym, są odskocznią od monotonii, pozwalają się zrelaksować i odpocząć. Natomiast praca z pasją daje więcej radości i pozwala uwolnić się od zajmowania zawodowych pozycji, które są nudne i męczące. Rozwijanie talentów w sferze biznesowej pozwala na bardziej intensywne odczuwanie szczęścia, ciekawa praca dostarcza bowiem energii i ciągłej motywacji. Jak mawiał Konfucjusz: "Znajdź coś, co kochasz robić, a już nigdy nie będziesz musiał pracować".

Sonia Kęsy

manBase
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »