Pakiet relokacyjny

Niedziela, 18 lutego (05:57)

Zatrudnienie specjalisty lub menedżera posiadającego doświadczenie i specjalistyczną wiedzę nie jest łatwe. W większych miastach panuje duża konkurencja, więc wiele firm kusi kandydatów atrakcyjnym wynagrodzeniem i bogatą ofertą benefitów. Mimo to nie zawsze udaje się znaleźć odpowiedniego kandydata.

Dlatego firmy decydują się na ściąganie pracowników z innych miast, oferując im dobre warunki zatrudnienia, pokrycie kosztów przeprowadzki czy pomoc w zaklimatyzowaniu się w nowym mieście. Pracowników można przenieść do innego miasta na stałe lub na określony czas. Inne świadczenia będą atrakcyjne dla pracowników, którzy zmieniają miejsce zamieszkania jedynie na rok, a inne dla tych, którzy przenoszą się na stałe. Może to dotyczyć już zatrudnionych lub nowo przyjętych pracowników. Niekiedy relokacja wykracza także poza granice kraju, jednak w takim wypadku dochodzą jeszcze dodatkowe trudności związane z załatwianiem formalności i barierą kulturową.

Wypełnij ankietę i SPRAWDŹ ZAROBKI - Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2018

W ten sposób firmy zyskują dostęp do dużej bazy specjalistów z niemal całego kraju, którzy wcześniej byli poza zasięgiem. Dla pracownika jest to bardzo duża zmiana, która łączy się z przeprowadzką całej rodziny. Oprócz tego, że pracownik zmienia pracę, to jeszcze pracę zmienia współmałżonek, a dzieci przedszkole czy szkołę. Więc nie jest to decyzja jednej osoby, ale całej rodziny. Dlatego, aby przekonać pracownika do przeprowadzki musimy dysponować silnymi argumentami, oprócz wyższej płacy i pakietu benefitów również wsparciem w przeprowadzce i pomocą dla całej rodziny w aklimatyzacji w nowym miejscu.

Co ciekawe, według raportu Antal "Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy z 2016 roku", zmienia się podejście pracowników do przeprowadzki w celu rozpoczęcia nowej pracy. Szczególnie otwarci na relokację są menedżerowie i specjaliści. Zmniejsza się również odsetek pracowników, którzy odrzucają taką możliwość - z 19 do 14 proc. Około 44 proc. pracowników deklaruje, że w ciągu życia zmieniło miejsce zamieszkania ze względu na pracę. Do relokacji dochodzi najczęściej wśród pracowników agencji marketingowych i reklamowych, a także z branży energetycznej, paliwowej, oraz motoryzacyjnej. Badani najchętniej przeprowadziliby się w celach zarobkowych do: Wrocławia, Trójmiasta, Warszawy, Krakowa oraz Poznania. W raporcie tym zapytano również, jakie warunki musiałaby spełniać oferta pracy, aby pracownicy zdecydowali się na relokację. Wyniki prezentujemy na poniższym wykresie.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Wynagrodzenie

Jeśli pracownik ma zdecydować się na tak duże zmiany w życiu, jak przeprowadzka do innego miasta, to w większości przypadków, według raportu Antal, musi być skuszony wyższymi zarobkami, żeby podjąć taką decyzję. Dane wspomnianego raportu pokazują jednak, że znaczenie wyższych zarobków (w porównaniu z rokiem 2015) w przypadku relokacji spada - z 77 do 64 proc. odpowiedzi respondentów.

Dodatek relokacyjny

Dodatek dla pracowników zmieniających miejsce zamieszkania może być jednorazowy i wynosić na przykład trzykrotność pensji. Zazwyczaj jego wartość mieści się w granicach od 3 do 7, a nawet 10 tys. zł. Świadczenie może być również stałym dodatkiem do wynagrodzenia, wypłacanym na przykład przez pierwszy rok pracy. Niektórzy pracodawcy wolą jednak jednorazowa wypłatę ze względów na większą prostotę w administrowaniu płacami.

Przykładem jest "Akcja Relokacja" w firmie Capgemini, gdzie wartość jednorazowego świadczenia, którego celem jest pokrycie kosztów przeprowadzki, to 10 tys. zł. Z programu może skorzystać zarówno pracownik spoza regionu, jak również świeżo upieczony student, którego uczelnia znajduje się poza miastem. Natomiast firma Nokia oferuje jednorazowy dodatek w wysokości od 7 do 10 tys. zł jeśli pracownik przeprowadza się wraz z rodziną.

Pokrycie kosztów przeprowadzki

Przeprowadzka, często całej rodziny, do innego miasta to dość duży wydatek i skomplikowany proces logistyczny. Częstą praktyką jest pokrywanie kosztów przeprowadzki i pomoc w jej zorganizowaniu. Oprócz transportu rzeczy pracownika, są także firmy które oferują przeprowadzki od A do Z, czyli pakowanie rzeczy, przewóz, ubezpieczanie i rozpakowanie na miejscu. Dobrym przykładem jest firma Kainos z Gdańska i wrażenia jednego z pracowników po relokacji: - Pakiet relokacyjny był dla mnie bardzo ważnym kryterium wyboru nowego pracodawcy w Trójmieście (...) Sam proces jest bardzo łatwy. Kainos zwraca koszty związane z transportem mebli i rzeczy osobistych a także samej podróży za okazaniem faktur. Ja skorzystałem z pełnego zakresu usług firmy przeprowadzkowej (pakowanie, ubezpieczenie i przewóz). Pomimo, że nie jest to tania usługa, to było to zupełnie bezstresowe i zajęło jeden dzień.

Pomoc w wynajęciu lub zakupie mieszkania

Zmiana miejsca zamieszkania łączy się z załatwieniem bardzo wielu formalności związanych ze sprzedażą i zakupem mieszkania. Przy okazji przeprowadzki pracownik często ma dwa domy na utrzymaniu i związane z nimi formalności. Taka zmiana może być czasochłonna i stresująca, dlatego warto w niektórych z tych obowiązków wyręczyć lub wspomóc pracownika. Na przykład firma Nokia, oprócz jednorazowego dodatku pieniężnego, oferuje także relokowanym pracownikom służbowe mieszkanie na miesiąc wraz z serwisem sprzątającym. Ciekawym rozwiązaniem jest także pomoc w spłacie kredytu hipotecznego, który może zatrzymywać pracownika przed rozpoczęciem pracy w innym mieście. Istotna może być także pomoc w sprzedaży dotychczasowego mieszkania i zakupie nowego. Poza tym, nowo kupione mieszkanie wymaga urządzenia lub remontu, co w nowym miejscu, bez sprawdzonych fachowców może być kłopotliwe.

Pomoc dla rodziny

Z racji, że wraz z pracownikiem do nowego miasta przybywa także jego rodzina, warto zaoferować pomoc również jej członkom. Pomoc ta może obejmować znalezienie przedszkola czy szkoły w okolicy miejsca pracy lub miejsca zamieszkania. Warto również zatroszczyć się o czas wolny. W tym celu pracodawca może opłacać dzieciom pracownika zajęcia dodatkowe lub podarować bilety do kina dla całej rodziny. Ciekawym rozwiązaniem jest także pomoc w znalezieniu pracy dla współmałżonka lub partnera pracownika - warto też zaznaczyć, że to kryterium ma duże znaczenie przy rozważaniu oferty pracy w innym mieście. W wielu wypadkach pracownicy opiekują się także starszymi rodzicami, dlatego warto też pomyśleć o zorganizowaniu dla nich opieki. Cenny jest także pakiet opieki medycznej obejmujący również członków rodziny. Wszystko to znacząco ułatwi pracownikowi i jego rodzinie start w nowym mieście, co przełoży się także na lepszą i szybszą aklimatyzację w nowym miejscu pracy.

Trener relokacyjny

W niektórych firmach zatrudniani są specjaliści, których zadaniem jest wsparcie pracowników relokowanych w aklimatyzacji w nowym miejscu oraz pomoc w załatwianiu spraw i poruszaniu się po nowym mieście. Ma to duże znaczenie szczególnie w przypadku pracowników z zagranicy. Głównym celem jest skrócenie okresu aklimatyzacji pracownika w nowym miejscu, co przekłada się na wyniki pracy.

Pakiety relokacyjne bywają kosztowne, dlatego pracodawca, aby się zabezpieczyć, może podpisać z pracownikiem umowę lojalnościową. Dzięki temu pracownik, który odejdzie z pracy wcześniej, będzie musiał zwrócić pracodawcy kwotę przyznanych świadczeń. Taka umowa może być sporządzona w formie załącznika do umowy o pracę lub też jako odrębny dokument.

Wypełnij ankietę i SPRAWDŹ ZAROBKI - Ogólnopolskie Badanie Wynagrodzeń 2018

Jagoda Zygiert
Sedlak & Sedlak

Bibliografia:
1. Akcja Relokacja, dostępny w internecie: https://www.capgeminisoftware.pl/akcja-relokacja
2. Antal (2016) Aktywność specjalistów i menedżerów na rynku pracy.
3. Lasek M. (2015) Jak przyciągnąć najlepszych? dostępny w internecie: http://gazetapraca.pl/gazetapraca/1,120733,17734654,Jak_przyciagnac_najlepszych_.html
4. Lemparty M. (2013) Pakiety relokacyjne - ofensywa pracodawców na rynku, dostępny w internecie: http://youngpro.pl/artykuly/baza-wiedzy/pakiety-relokacyjne- proc.E2 proc.80 proc.93-ofensywa-pracodawcow-na-rynku
5. Pakiet relokacyjny, dostępny w internecie: http://nokiawroclaw.pl/pakiet-relokacyjny/
6. Relokacja, dostępny w internecie: https://www.kainos.pl/kariera/
7. TeamQuest (2016) Pakiety relokacyjne - sposób na przyciągnięcie najlepszych? dostępny w internecie: https://teamquest.pl/blog/55_pakiety-relokacyjne-sposob-na-przyciaganie-najlepszych

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:szukanie pracy
POLECANE zwiń