Nowe prawo pracy zmieni przepisy dotyczące urlopów

​Tegoroczny zaległy urlop trzeba będzie wykorzystać do 30 września roku następnego. Tak przewiduje obowiązujący obecnie Kodeks pracy - przypomina Danuta Rutkowska - rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy.

Opracowująca nowy kodeks Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy chce jednak zakończyć praktykę przerzucania niewykorzystanego w danym roku urlopu na rok kolejny.

Chce wpisać do kodeksu zasadę, że urlop ma być udzielony w tym roku, w którym przysługuje i tylko w szczególnych okolicznościach mógłby być przesunięty do końca marca roku następnego.

Jak powiedział IAR wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki, który jest szefem komisji kodyfikacyjnej, prace powinny zakończyć się w marcu przyszłego roku. Oznacza to, że do końca marca projekty dwóch kodyfikacji prawa pracy zostaną przekazane rządowi.

Reklama

Członkowie komisji proponują też by, bez względu na staż pracy, wszyscy pracownicy mogli korzystać z 26 dni płatnego urlopu. Obecnie najmłodsi stażem w pierwszym roku zatrudnienia mogą przebywać na urlopie przez 20 dni. Nie wiadomo też, czy zmienią się przepisy dotyczące urlopu na żądanie. Rozważana jest propozycja, by pracownikowi nadal przysługiwały cztery dni takiego urlopu, ale byłby on bezpłatny.

Powołana w połowie września ubiegłego roku Komisja Kodyfikacyjna Prawa Pracy to zespół niezależnych ekspertów, których zadaniem jest opracowanie projektu nowych ustaw - Kodeksu pracy oraz Kodeksu zbiorowego prawa pracy.

Jak podkreślił minister Zieleniecki, jest to trudne zadanie, na wypełnienie którego Komisja otrzymała 18 miesięcy, ale wszystko wskazuje na to, że się uda. Dodał, że członkowie komisji dyskutują jeszcze o detalach i jest za wcześnie, by o tych detalach rozmawiać.

Informacyjna Agencja Radiowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »