Niemcy poszukują rzemieślników i fachowców

Sobota, 6 września 2014 (07:00)

Jakie są najbardziej poszukiwane zawody w Niemczech? Przede wszystkim stanowiska w takich branżach, jak przemysł metalowy, spawalnictwo, konstrukcja i budowa maszyn, mechatronika i automatyka, energetyka, klimatyzacja i chłodnictwo.

Zdjęcie

Niemcy poszukują rzemieślników i fachowców /123RF/PICSEL
Niemcy poszukują rzemieślników i fachowców
/123RF/PICSEL

Zmiany demograficzne, starzenie się społeczeństwa powodują, że liczba wykwalifikowanych pracowników w Niemczech będzie spadać. Według prognoz Federalnego Urzędu Statystycznego, w ciągu najbliższych 20 lat liczba osób starszych opuszczających rynek pracy będzie wyższa od liczby osób rozpoczynających swoją karierę zawodową o 10 milionów.

O ilu wakatach mowa?

- Tylko w tak zwanych dziedzinach MINT, czyli matematyki, informatyki, nauk przyrodniczych oraz techniki, według obliczeń Instytutu Niemieckiej Gospodarki w Kolonii, w kwietniu 2014 roku brakowało 117 tysięcy fachowców - informuje dr Victor Otto, rzecznik prasowy Federalnego Zrzeszenia Niemieckich Organizacji Pracodawców.

Reklama

- Średnioterminowe prognozy pokazują, że do 2020 roku w Niemczech może brakować 1,4 miliona wykwalifikowanych pracowników w tej branży. Mowa tutaj przede wszystkim o specjalistach, którzy ukończyli szkoły zawodowe. Brak absolwentów szkół wyższych nie jest tak drastyczny - dodaje.

Liczba absolwentów szkół zawodowych i wyższych uczelni między 2003 a 2013 rokiem spadła o 7 proc. Biorąc pod uwagę jedynie tych, którzy ukończyli szkoły zawodowe, spadek wynosi 22 proc.

- Mimo że obecnie do pracy w Niemczech przyjeżdża wielu zagranicznych fachowców, niedobór specjalistów w wyniku zmian demograficznych będzie stale rosnąć - zapowiada rzecznik prasowy Federalnego Zrzeszenia Niemieckich Organizacji Pracodawców.

Gdzie są wakaty?

Rąk do pracy brakuje przede wszystkim w takich branżach, jak przemysł metalowy, spawalnictwo, konstrukcja i budowa maszyn, mechatronika i automatyka, energetyka, klimatyzacja i chłodnictwo.

Oprócz fachowców w dziedzinach technicznych na niemieckim rynku pracy szczególnie duże zapotrzebowanie jest na opiekunów osób starszych oraz pielęgniarki. - W sektorze opieki do 2030 roku będzie brakować od 120 do 175 tysięcy pracowników - zawiadamia dr Victor Otto.

Największy deficyt pracowników technicznych występuje w Niemczech Zachodnich oraz w małych i średnich przedsiębiorstwach, przede wszystkich na wiejskich obszarach takich landów, jak Bayern, Badenia Wirtembergia i Turyngia. Aktualne oferty pracy w różnych regionach można znaleźć na stronie internetowej Federalnej Agencji Pracy.

Brak opieki dla seniorów będzie coraz większym problemem gospodarczym

Niemcy wciąż odczuwają brak opiekunek dla ludzi starszych. Nie mają co liczyć na napływ siły roboczej z innych krajów UE, bo tam problemy są podobne. Ten deficyt zacznie wkrótce odczuwać cała gospodarka. czytaj więcej

Wolne miejsca w rzemiośle

Związane jest to między innymi z panującym w Niemczech trendem studiowania oraz z powodu niekorzystnego rozwoju demograficznego. - Coraz więcej młodocianych decyduje się na naukę w gimnazjum, aby kontynuować ją na wyższych uczelniach - mówi Alexander Legowski, rzecznik prasowy Niemieckiej Konfederacji Rzemiosła. - Właśnie tych zdolnych uczniów brakuje nam do nauki rzemiosła - dodaje.

Obecnie w rzemiośle zatrudniony jest ponad pięć milionów pracowników. W 2008 roku w tym kierunku kształciło się 479,713 tysięcy młodych Niemców. W roku 2013 ich liczba wynosiła 383,629 tysięcy, o 4,5 proc. mniej niż w roku poprzednim.

- Zwiększone problemy rzemiosła, takie jak brak chętnych do nauki zawodu, spotykamy głównie w branży związanej z żywnością (piekarze, rzeźnicy, wyspecjalizowani sprzedawcy żywności) oraz w sprzątaniu, np. serwis sprzątania budynków - informuje dr Joachim Gerd Ulrich z Federalnego Instytutu Kształcenia i Szkolenia Zawodowego BIBB.

- Młodzi ludzie chętniej widzą się w zawodach branży usługowej. Chcą się uczyć w dużych przemysłowych lub handlowych przedsiębiorstwach i korporacjach, znanych w całym kraju. Zakłady rzemieślnicze są przeważnie małe i nie mogą pozwolić sobie na kosztowne reklamy - wyjaśnia.

- Oczekujemy, że liczba rzemieślników w najbliższych latach będzie stabilna, szczególnie z powodu imigracji. Zagraniczni uczniowie, także z Polski, są w Niemczech mile widziani. W ubiegłych latach liczba obcokrajowców rozpoczynających naukę zawodów rzemieślniczych w dualnym systemie wyraźnie wzrosła - mówi Legowski.

Potwierdzenie kwalifikacji

Świadectwa kwalifikacyjne i dyplom czeladnika najlepiej zdobyć w Niemczech. Jakie są wymagania od kandydatów chcących rozpocząć naukę? Przede wszystkim znajomość języka niemieckiego na poziomie B1 oraz wysokie noty na świadectwie ukończenie szkoły z takich przedmiotów jak matematyka oraz nauki przyrodnicze.

- Najlepsze perspektywy kariery są w takich zawodach, jak elektryk (szczególnie w branży IT), budowniczy instalacji (ogrzewanie, klimatyzacja, chłodnictwo), mechanik precyzyjny (w zakładach samochodowych oraz budowy maszyn) oraz hydraulik - mówi rzecznik prasowy Niemieckiej Konfederacji Rzemiosła. - Jest to jednak zaledwie kilka przykładów. Brakuje również przedsiębiorców; osób, które po zdobyciu tytułu majstra (do wyboru mamy 41 zawodów), będą chciały prowadzić własną działalność gospodarczą - dodaje.

Zawody, takie jak szewc, zegarmistrz czy krawcowa, należą do najmniej popularnych. - Buty i ubrania produkowane są prawie wyłącznie w Azji, dlatego jest tak mało osób, które chciałyby się w tym kierunku kształcić. Ponadto młodzi ludzie odkryli, że po zakończeniu nauki nie muszą wcale pozostać typowo w rzemiośle, ale mają lepsze perspektywy pracy w dużych przedsiębiorstwach - wyjaśnia Alexander Legowski. - I tak doświadczona krawcowa może zostać sprzedawczynią w salonie mody lub asystentką w branży haute couture, gdzie natychmiast odróżni wysoką jakość od tandety - przekonuje.

W dużo trudniejszej sytuacji znajdują się przedstawiciele takich zawodów, jak grabarz, kuśnierz, producenci zabawek czy koszyków wiklinowych. Chętnych na kształcenie w tym kierunku jest niewielu. Również perspektywy pracy są niewielkie.

Jednym z najbardziej poszukiwanych fachów w Niemczech jest frezer. Miejsce nauki zawodu można znaleźć na przykład w firmie produkującej urządzenia i części zmienne dla elektrowni.

Paulina Tylman

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

POLECANE zwiń