Najważniejsze wskazówki ekspertów Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia dla poszukujących pracy

Wtorek, 26 stycznia 2016 (06:00)

Nowy rok wielu motywuje do zmian na lepsze. Myślimy najczęściej o rozwoju, m.in. własnej kariery oraz kompetencji zawodowych. Jak co roku w styczniu można zaobserwować wzmożone zainteresowanie dostępnymi ofertami pracy na specjalistycznych portalach branżowych. Jak zatem znaleźć wymarzoną pracę? Eksperci Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia radzą jak korzystać z usług profesjonalistów, zwłaszcza jeśli poszukujemy zatrudnienia za granicą. Zachęcają również do uważnej analizy i wyboru formy zatrudnienia.

Zdjęcie

Jak znaleźć pracę? /123RF/PICSEL
Jak znaleźć pracę?
/123RF/PICSEL

Czemu warto korzystać z usług agencji zatrudnienia

Z usług profesjonalnych agencji zatrudnienia korzysta coraz więcej Polaków. Według danych Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia, obecnie w Polsce działa ponad 6100 firm świadczących usługi rekrutacyjne oraz pośrednictwa pracy. W porównaniu do statystyk Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej sporządzonych na koniec 2014 roku, to o około 1000 podmiotów więcej. Z roku na rok rośnie nie tylko liczba agencji zatrudnienia ale i ilość osób przyjętych do pracy dzięki tym instytucjom. Wśród zalet współpracy z agencją należy wymienić możliwość jednoczesnego dotarcia do szerokiej oferty proponowanych stanowisk pracy oraz profesjonalne doradztwo w zakresie przejścia przez proces rekrutacyjny. 

Agencje współpracują z wieloma firmami na rynku, dlatego zawsze mogą zaproponować kandydatowi inny etat, gdyby nie otrzymał on stanowiska, o które się ubiegał. Współpraca z profesjonalną agencją oznacza też odciążenie kandydata w zakresie wielu czynności związanych z procesem rekrutacyjnym jak choćby wsparcie w przygotowaniach do rozmów kwalifikacyjnych. Może on liczyć również na feedback czyli garść uwag po rozmowie kwalifikacyjnej z potencjalnym pracodawcą. Wskazówki te pomagają uniknąć popełniania podobnych błędów przy kolejnych próbach znalezienia zatrudnienia. Warto skorzystać z profesjonalnej pomocy przy poszukiwaniu pracy, zwłaszcza, że usługa ta jest zawsze dla kandydatów bezpłatna.

Reklama

- Monitorując konkretny rynek, agencje pośrednictwa coraz częściej specjalizują się np. w danej branży (np. finanse, farmacja) czy stanowiskach (np. eksperci IT, inżynierowie). Agencje rekrutacyjne z jednej strony wiedzą, jakich dokładnie pracowników szukają firmy, z drugiej są w stanie spełnić oczekiwania kandydatów wiedząc, co mogą im zaoferować potencjalni pracodawcy. Co więcej, rekruterzy jako pierwsi na rynku mają informację na temat planowanych przez firmy rekrutacji, dzięki czemu są w stanie bardzo dobrze dopasować ofertę pracy do kandydata - tłumaczy Jarosław Adamkiewicz, prezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia, prezes firmy Wadwicz.    

Z jakimi agencjami współpracować

Na pierwszym etapie poszukiwania pracy, czyli już podczas rozpatrywania ofert, należy upewnić się czy agencja zarejestrowana jest w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Warto sprawdzić jak długo działa na rynku i jakie są o niej opinie.  Warto również wybierać agencje zrzeszone w branżowych organizacjach, doświadczone, profesjonalne, które działają na rynku kilka lat.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze formy zatrudnienia

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów zatrudnienia. Pracownicy rzadko analizują zalety poszczególnych form podjęcia pracy rozważając głównie warunki finansowe. Warto jednak zastanowić się nad ofertą całościowo, biorąc pod uwagę wszelkie świadczenia wynikające również z rodzaju umowy. Przykładowo, część kandydatów preferuje umowę o pracę tymczasową z mniejszą kwotą wynagrodzenia netto niż w przypadku pracy na zleceniu z większą wartością wypłaty netto, ale bez możliwości otrzymania urlopu.

Rewolucja na rynku pracy? Minimum 2016 zł miesięcznie na zlecenie

Rząd wprowadza płacę minimalną za godzinę pracy osób wykonujących zlecenia oraz świadczących usługi. Nowe zasady dotyczą także tych, którzy robią to w ramach własnej działalności gospodarczej. czytaj więcej

Pracownicy nierzadko wybierają pracę tymczasową również ze względu na elastyczny grafik pracy, łatwość zatrudnienia oraz chęć poznania i sprawdzenia się w kilku zawodach czy branżach. Dzięki pracy tymczasowej można zaznajomić się z  różnymi środowiskami pracy, zdobyć cenione na rynku doświadczenie u największych pracodawców, bo mianowicie duże firmy najczęściej poszukują pracowników tymczasowych. 

Poszukiwanie pracy za granicą

Poszukiwanie pracy za granicą warto rozpocząć od dokładnej weryfikacji agencji zatrudnienia, z którą zamierzamy podjąć współpracę.  Nie należy ufać ofertom, w których podany jest jedynie telefon komórkowy i nie znajdujemy żadnych informacji o firmie. Należy dokładnie zapoznać się z umową i upewnić się jakie pracodawca oferuje warunki zatrudnienia, jaki będzie okres zatrudnienia oraz co dokładnie będzie należało do zakresu obowiązków kandydata. Istotne jest również aby potwierdzić z agencją od jakiej wartości wynagrodzenia oferowanej przez pracodawcę, agencja odprowadza składki na ZUS za ubezpieczonego.

- Jeśli oferta budzi jakiekolwiek wątpliwości albo pracodawca czy odpowiedzialna za rekrutację agencja nie udzielają odpowiedzi na nasze pytania - nie wyjeżdżajmy. Przebywając za granicą mamy ograniczone możliwości, jesteśmy daleko od domu i instytucji, które mogą okazać nam pomoc. Z podobnych względów nie polecamy również wyjazdów na własną rękę. Brak ubezpieczenia i wysokie ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych i nieprzewidzianych zdarzeń losowych to czynniki, które powodują, iż w krytycznej sytuacji będziemy zdani tylko na siebie - mówi Krzysztof Jakubowski, przewodniczący Sekcji Agencji Opieki SAZ, wiceprezes firmy Interkadra. 

- - - - - -

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia

Stowarzyszenie Agencji Zatrudnienia (SAZ) to największa w Polsce branżowa organizacja pracodawców zrzeszająca agencje specjalizujące się w dostarczaniu wybranych usług HR: rekrutacji stałej do pracy w kraju i za granicą na różne szczeble organizacji, doradztwa personalnego, pracy tymczasowej i outsourcingu.

W chwili obecnej Członkami SAZ jest ponad sześćdziesiąt agencji. Członkowie SAZ posiadają ponad 300 biur, oddziałów i przedstawicielstw na terenie całego kraju i za granicą. W poprzednim roku ich Klientami było ponad 7000 przedsiębiorstw, polskich i zagranicznych.

Organizacja reprezentuje zarówno podmioty duże, ogólnokrajowe i międzynarodowe, jak i regionalne i lokalne, działające w kilku województwach lub mniejszych ośrodkach. Tak szeroki przekrój profili działalności Członków pozwala postrzegać kwestie środowiska usług HR w sposób kompleksowy.

W ramach organizacji, funkcjonują trzy sekcje: sekcja agencji opieki (SAO), pracy tymczasowej i rekrutacyjna. Działania poszczególnych sekcji ukierunkowane są na tworzenie przejrzystych i jednolitych zasad funkcjonowania agencji zatrudnienia na rynku pracy, integrację branży oraz edukowanie i informowanie potencjalnych partnerów, a także promowanie oferowanych usług. 

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

 
Więcej na temat:praca | nowa praca | Polska
POLECANE zwiń