Nadchodzą zmiany w przepisach o pracy sezonowej

W przyszłym roku pracownicy szukający pracy sezonowej w Polsce będą mieli ułatwione zadanie. Zmieniają się przepisy prawa. Eksperci rynku pracy nie kryją, że z nowych regulacji będą korzystać przede wszystkim goście z Ukrainy.

W założeniach zmienionej ustawy chodzi głównie o zmniejszenie nadużyć w korzystaniu z zezwoleń na pracę oraz oświadczeń składanych przez rzekomych pracodawców.

Zmiany mają także usprawnić zarządzenie migracjami zarobkowymi przez lepszą komunikację między odpowiednimi urzędami oraz instytucjami. Po wprowadzeniu nowego prawa lepiej ma także funkcjonować monitorowanie pracy i pobytu cudzoziemców na terenie naszego kraju.

Trwają uzgodnienia i konsultacje nowych rozporządzeń. Najważniejsze zmiany odnoszą się do zasad przyjmowania cudzoziemców do wykonywania pracy sezonowej oraz krótkoterminowej.

Reklama

Praca sezonowa podlega przepisom kodeksu pracy i jest zawierana na czas wykonywania danego zadania. Zdarza się także, że jest wykonywana na zasadach przepisów o pracownikach tymczasowych. Od innych typów pracy różni się przede wszystkich długością jej trwania.

- Przestrzegamy, że trzeba uważać na nieuczciwych pracodawców. Pracownicy sezonowi powinni znać swoje prawa, zwłaszcza, że są o wiele bardziej narażeni na nieuczciwych pracodawców. Przy pracach sezonowych dużo jest młodych ludzi. Zdarza się, że firmy nie zawierają umowy, tylko kierują na tzw. okres próbny. Po kilku dniach zwalniają bez zapłaty. To jest oczywiście nieuczciwe i trzeba uważać. Lepiej nie godzić się na żadną pracę bez umowy. Gdy nierzetelny pracodawca nie zapłaci warto zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy - mówi Rafał Glogier-Osiński z Grafton Recruitment Polska.

Niektóre przedsiębiorstwa decydują się także na zatrudnienie nowych pracowników na tych zasadach, gdy zwiększa się liczba zamówień. Pracownicy sezonowi są zatrudniani na podstawie umowy czasowej, w której wyraźnie jest napisane, że jest ona sezonowa.

Istotne jest, że można ją zawierać wielokrotnie, ale trzeba pamiętać, że trzecia taka umowa nie przekształca jej w umowę na czas nieokreślony. To jest różnica między umową sezonową a całoroczną.

Pracownik na umowie sezonowej ma takie same prawa jak pracownicy zatrudniony na stałe. Przysługuje mu urlop 20 lub 26-dniowy, a także badania i szkolenie BHP. Pracodawca musi także wyrównywać ewentualne różnice w wynagrodzeniu w stosunku do pracowników zatrudnionych na etat. Pracownik sezonowy w ciągu tygodnia od zatrudnienia musi zostać zgłoszony do ubezpieczenia.

Jakie zmiany czekaja pracodawców i pracowników?

W ramach zmienionej ustawy zostanie wprowadzony nowy typ zezwolenia na pracę sezonową. Będzie go wydawał starosta, a cudzoziemiec będzie mógł ją wykonywać przez dziewięć miesięcy w roku kalendarzowym.

Ustawodawca przewidział ułatwienia dla obywateli sześciu państw, w tym Ukrainy. Ważne są rozwiązania pozwalające na kontynuację współpracy z cudzoziemcem po okresie pracy na podstawie oświadczenia i zachęcające do zatrudniania cudzoziemców na podstawie umowy o pracę. Rozszerzono także obowiązek zawierania umowy na piśmie i przedstawienia jej w języku zrozumiałym dla cudzoziemca.(js)

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »