Nadchodzą zmiany w przepisach o pracy sezonowej

Sobota, 5 sierpnia 2017 (06:00)

W przyszłym roku pracownicy szukający pracy sezonowej w Polsce będą mieli ułatwione zadanie. Zmieniają się przepisy prawa. Eksperci rynku pracy nie kryją, że z nowych regulacji będą korzystać przede wszystkim goście z Ukrainy.

Zdjęcie

Zawieranie umów o pracę sezonową będzie bezpieczniejsze /123RF/PICSEL
Zawieranie umów o pracę sezonową będzie bezpieczniejsze
/123RF/PICSEL

W założeniach zmienionej ustawy chodzi głównie o zmniejszenie nadużyć w korzystaniu z zezwoleń na pracę oraz oświadczeń składanych przez rzekomych pracodawców.

Zmiany mają także usprawnić zarządzenie migracjami zarobkowymi przez lepszą komunikację między odpowiednimi urzędami oraz instytucjami. Po wprowadzeniu nowego prawa lepiej ma także funkcjonować monitorowanie pracy i pobytu cudzoziemców na terenie naszego kraju.

Reklama

Polacy rzucają papierami. Powód to nawet zakaz korzystania z telefonów

Jeszcze kilka lat temu zmiana pracy co 5 lat była czymś niepokojącym i dziwnym także dla samych rekruterów. Teraz zmiana pracy co 2-3 lata jest czymś normalnym. Dlaczego częściej odchodzimy z pracy? czytaj więcej

Trwają uzgodnienia i konsultacje nowych rozporządzeń. Najważniejsze zmiany odnoszą się do zasad przyjmowania cudzoziemców do wykonywania pracy sezonowej oraz krótkoterminowej.

Praca sezonowa podlega przepisom kodeksu pracy i jest zawierana na czas wykonywania danego zadania. Zdarza się także, że jest wykonywana na zasadach przepisów o pracownikach tymczasowych. Od innych typów pracy różni się przede wszystkich długością jej trwania.

- Przestrzegamy, że trzeba uważać na nieuczciwych pracodawców. Pracownicy sezonowi powinni znać swoje prawa, zwłaszcza, że są o wiele bardziej narażeni na nieuczciwych pracodawców. Przy pracach sezonowych dużo jest młodych ludzi. Zdarza się, że firmy nie zawierają umowy, tylko kierują na tzw. okres próbny. Po kilku dniach zwalniają bez zapłaty. To jest oczywiście nieuczciwe i trzeba uważać. Lepiej nie godzić się na żadną pracę bez umowy. Gdy nierzetelny pracodawca nie zapłaci warto zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy - mówi Rafał Glogier-Osiński z Grafton Recruitment Polska.

Niektóre przedsiębiorstwa decydują się także na zatrudnienie nowych pracowników na tych zasadach, gdy zwiększa się liczba zamówień. Pracownicy sezonowi są zatrudniani na podstawie umowy czasowej, w której wyraźnie jest napisane, że jest ona sezonowa.

Istotne jest, że można ją zawierać wielokrotnie, ale trzeba pamiętać, że trzecia taka umowa nie przekształca jej w umowę na czas nieokreślony. To jest różnica między umową sezonową a całoroczną.

Pracownik na umowie sezonowej ma takie same prawa jak pracownicy zatrudniony na stałe. Przysługuje mu urlop 20 lub 26-dniowy, a także badania i szkolenie BHP. Pracodawca musi także wyrównywać ewentualne różnice w wynagrodzeniu w stosunku do pracowników zatrudnionych na etat. Pracownik sezonowy w ciągu tygodnia od zatrudnienia musi zostać zgłoszony do ubezpieczenia.

Jakie zmiany czekaja pracodawców i pracowników?

W ramach zmienionej ustawy zostanie wprowadzony nowy typ zezwolenia na pracę sezonową. Będzie go wydawał starosta, a cudzoziemiec będzie mógł ją wykonywać przez dziewięć miesięcy w roku kalendarzowym.

Ustawodawca przewidział ułatwienia dla obywateli sześciu państw, w tym Ukrainy. Ważne są rozwiązania pozwalające na kontynuację współpracy z cudzoziemcem po okresie pracy na podstawie oświadczenia i zachęcające do zatrudniania cudzoziemców na podstawie umowy o pracę. Rozszerzono także obowiązek zawierania umowy na piśmie i przedstawienia jej w języku zrozumiałym dla cudzoziemca.(js)

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:praca sezonowa | zarobki | umowy czasowe
POLECANE zwiń