Na rynku pracy znajomość języka angielskiego to standard. Czas na arabski i chiński

Piątek, 21 kwietnia 2017 (06:00)

​Znajomość języka angielskiego już od dawna nie robi wrażenia na żadnym pracodawcy. Teraz to standard. I chociaż dobry angielski zwiększa szanse na wysokie zarobki, to nie daje gwarancji zatrudnienia. Jak wyróżnić się zatem na tle innych kandydatów? Jedną z możliwości jest opanowanie kolejnych języków obcych. Których opłaca się w tej chwili uczyć najbardziej?

Na rynku pracy znajomość języka angielskiego to standard. Czas na arabski i chiński /infoWire.pl

Jak wynika z raportu EF English Proficiency Index 2016, Polacy radzą sobie z językiem angielskim całkiem dobrze. Wśród wszystkich badanych krajów Polska zajęła 10. miejsce, wyprzedziła między innymi Francję oraz Włochy. Pierwsze dwie pozycje w zestawieniu przypadły Holandii i Danii.

Niestety, choć język angielski na ogół znamy, często jest to znajomość jedynie na poziomie komunikatywnym, a nie np. biznesowym. Poziom biegłości językowej ma tymczasem wpływ na wysokość zarobków. Według Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń Polacy z zaawansowaną znajomością angielskiego zarabiali w 2016 r. średnio 5800 zł brutto miesięcznie. To o 2350 zł więcej niż osoby znające tylko podstawy tego języka. Mało tego, różnice płacowe między dwoma pracownikami na tym samym stanowisku, ale z różną znajomością angielskiego, wynosiły nawet 1700 zł.

Coraz częściej znajomość języka angielskiego okazuje się jednak niewystarczająca, aby przekonać do siebie pracodawcę. Dlatego warto uczyć się również innych. Na rynku pracy w dalszym ciągu cenione są języki takie jak niemiecki, francuski, włoski czy hiszpański. Jeszcze większe szanse na znalezienie dobrej pracy może dać znajomość języków "egzotycznych" - chińskiego, japońskiego czy arabskiego. Atrakcyjne są także norweski i szwedzki. Wynika to z tego, że wielu Polaków chce pracować na Półwyspie Skandynawskim.

Reklama

- Dzięki językom obcym zyskujemy bardzo dużo. Nasza pozycja na rynku pracy to jeden powód, dla którego warto się ich uczyć. Ale przede wszystkim zyskujemy swobodę. Czy podróżujemy biznesowo, czy turystycznie z rodziną, czujemy się bardziej komfortowo [...]. Istotną rzeczą jest też to, gdzie uczymy się języka. Jeżeli mamy okazję robić to za granicą, to oprócz języka poznajemy cały kontekst kulturowy. Jest to bardzo ważne, jeśli chcemy pracować w międzynarodowej firmie: niektóre organizacje, szukając pracowników, zwracają na to uwagę - mówi w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Sylwia Rogalska, country manager w Education First.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:język obcy | rynek pracy | zarobki
POLECANE zwiń