Mity o pracy w IT

W powszechnym mniemaniu studenci i absolwenci wydziałów informatycznych to wybrańcy losu. Czeka na nich praca w bodaj najbardziej rozwojowej spośród branż i zarobki wyższe niż te, na które może liczyć zdecydowana większość ich kolegów.

Takie wyobrażenia nie są dalekie od prawdy, ale nie każda miejska legenda o branży IT odzwierciedla rzeczywistość. Błędne przekonania na temat branżowych realiów podzielają zresztą nie tylko laicy, ale i przyszli pracownicy firm z tego sektora. Jakie mity o branży IT krążą wśród studentów i absolwentów wydziałów informatycznych? Oto trzy z nich.

Mit 1. Absolwent to alfa i omega

Mistrzostwo Świata w programowaniu zespołowym z Beverly Hills i Tokio, wicemistrzostwo z San Antonio. To tylko nieliczne przykłady sukcesów, jakie młodzi polscy programiści odnosili na arenie międzynarodowej w ostatnich latach. Kolejne osiągnięcia studentów przyniosły splendor rodzimym uczelniom, które, choć nie brylują w światowych rankingach, są bacznie obserwowane przez decydentów z takich ośrodków jak Mountain View czy Redmont.

Reklama

Renoma uczelni to jedno, praktyczne zastosowanie wiedzy zdobytej w salach wykładowych to już jednak zupełnie inne wyzwanie. Nie zawsze wiedzą o tym studenci i absolwenci wydziałów informatycznych. - Początkujący pracownik często nie zdaje sobie sprawy z tego, że tak naprawdę jest dopiero na początku drogi i więcej jest wiedzy, którą jeszcze powinien zdobyć niż tej, którą już posiada - przekonuje Rafał, programista Java w jednej z krakowskich firm. - Dyplom informatyki to jeszcze nie gwarancja dobrych zarobków. Warto pamiętać, że te najczęściej przychodzą z kolejnymi kursami i szkoleniami. Z mojego doświadczenia wynika też, że w cenie są również certyfikaty. Dla rekruterów, z którymi rozmawiałem ważniejsze było zazwyczaj to, że mogę się pochwalić certyfikatem Sun Certified Java Programmer, niż to, z jakiej uczelni wyszedłem - przyznaje.

Mit 2. Liczą się tylko kompetencje techniczne

Techniczne umiejętności pracownika w branży IT to zazwyczaj jego najważniejsze atuty. Myli się jednak ten, kto sądzi, że na tym wymogi wobec programistów, testerów czy projektantów się kończą. Poprawne napisanie kodu, wykrycie błędów w tym już istniejącym czy odpowiednie zaprojektowanie hurtowni danych to tylko część zadań realizowanych przez pracowników. Do realizacji pozostałych konieczne są także inne niż techniczne kompetencje. Dlatego świeżo upieczony absolwent powinien dbać choćby o swoją znajomość języków.

- Angielski w branży IT jest nieodzowny, to język wykorzystywany na każdym kroku. I choć mogłoby się wydawać, że osoby z tego środowiska bez problemów posługują się angielskim, wcale tak nie jest - przekonuje Agnieszka Kołodziejczyk, dyrektor Centrum Językowego ProLearning z Wrocławia, w którym od początku roku prowadzone są kursy języka angielskiego w IT. - W środowisku IT coraz więcej osób dostrzega potrzebę doskonalenia kadr pod kątem językowym. Nasze kursy zostały uruchomione właśnie po sygnałach, jakie otrzymywaliśmy od klientów z tej branży - mówi.

W codziennej pracy bardzo ważne, a często niedoceniane przez młodych aplikantów, są także kompetencje komunikacyjne. - Praca w IT to teraz sport zespołowy - mówi Aleksandra Pietras, Recruitment Manager w EPAM Systems, firmie zajmującej się outsourcingiem usług informatycznych. - Realizacja skomplikowanych projektów wymaga ścisłej współpracy programistów, kierowników zespołów i project managerów. Właściwa komunikacja jest w takich sytuacjach nieodzowna, dlatego warto nie tylko doskonalić się w zakresie własnej specjalizacji, ale też umiejętności nawiązywania i utrzymywania relacji z drugim człowiekiem - przekonuje.

Mit. 3. Nieznajomość realiów nie szkodzi

W warunkach panującego kryzysu branża IT słusznie cieszy się opinią najbardziej stabilnej. O dobrej kondycji branży może świadczyć to, że większość przedsiębiorców zamierza zwiększyć zatrudnienie w najbliższym czasie. Pracy dla programistów, testerów czy projektantów oprogramowania nie powinno zatem zabraknąć.

Okazuje się jednak, że poszczególne stanowiska cieszą się różną popularnością wśród poszukujących pracy, co z kolei przekłada się na warunki zatrudnienia. - Powszechnie uważa się, że rynek pracy IT to tzw. rynek pracownika i to pracodawca dostosowuje się do oczekiwań kandydatów. Faktem jest, że na tle innych branż, IT wyróżnia się pod tym względem, ale to tylko część prawdy - zaznacza Aleksandra Pietras z EPAM Systems. - Najlepszą sytuację w procesie rekrutacji mają ci aplikanci, których kwalifikacje są rzadko spotykane, a istotne z punktu widzenia pracodawców. Widać to na przykładzie takich stanowisk jak Quality Assurance czy Database Developer. Specjalistów z odpowiednim doświadczeniem nie ma wielu, dlatego są w stanie wynegocjować lepsze warunki - przyznaje.

W negocjowaniu warunków pomocna będzie znajomość zarobków oferowanych na konkretnych stanowiskach. - Różnice w zarobkach w branży IT są dość duże. O ile starszy tester może liczyć na średnią pensję w granicach 5300 zł brutto, o tyle starszy programista Java zarobi przeciętnie o 2200 zł więcej - informuje Dorota Grzegorczyk, Project Manager w Advisory Group TEST HR. - Znajomość takich uśrednionych wartości może przydać się osobie aplikującej w procesie rekrutacji. Pomoże ocenić, na ile atrakcyjne są warunki finansowe oferowane przez pracodawcę - zauważa.

Szklanka do połowy pełna

Konfrontacja oczekiwań z realiami niemal zawsze owocuje zaskoczeniem po stronie młodego pracownika. Absolwenci wydziałów informatycznych nie stanowią pod tym względem wyjątku. Okazuje się bowiem, że wbrew ich mniemaniu dyplom nie wystarcza do podboju świata, praca w IT przestała być zajęciem indywidualnym, a nieznajomość trendów na rynku pracy może utrudnić znalezienie satysfakcjonującego zajęcia nawet w tak rozwojowej branży. Aplikanci powinni takie mity znać, by u progu kariery uniknąć niepotrzebnych rozczarowań - zwłaszcza, że w porównaniu do swoich kolegów z innych branż nie bardzo mają na co narzekać. Ich szklanki jeszcze długo będą do połowy pełne.

Tomasz Biegański

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »