Minister Zalewska: Podwyżki dla nauczycieli od kwietnia 2018 r.

Poniedziałek, 9 października 2017 (13:11)

​Podwyżki dla nauczycieli rozpoczną się w kwietniu 2018 r. - poinformowała minister edukacji narodowej Anna Zalewska. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, w ciągu trzech lat wynagrodzenia nauczycieli mają wzrosnąć o 15 proc.

Zdjęcie

Anna Zalewska /fot. Andrzej Grygiel /PAP
Anna Zalewska /fot. Andrzej Grygiel
/PAP

- Projekt ustawy budżetowej jest już w Sejmie, pracujemy nad nim. (Podwyżki - PAP) zaczynają się od 1 kwietnia 2018 r. - powiedziała minister Zalewska. Przypomniała, że wynagrodzenia nauczycieli będą wzrastać "po 5 proc. w ciągu 3 lat", aby na koniec tego okresu było to 15 proc. do podstawy wynagrodzenia.

Jak zapowiadała we wrześniu premier Beata Szydło, pierwsza podwyżka ma nastąpić 1 kwietnia 2018 r., druga 1 stycznia 2019 r., trzecia 1 stycznia 2020 r.

- Myślę, że od dawna takiej podwyżki nie było - podkreśliła szefowa MEN.

- Mam nadzieję na ogromny wzrost gospodarczy, zawsze będę orędowniczką, że jeżeli ten wzrost będzie jeszcze wyższy niż prognozujemy, każda złotówka, każda podwyżka dla nauczycieli będzie tą, o którą ja będę walczyć - dodała.

Jedną z obaw związanych z wprowadzoną w tym roku reformą edukacji były zwolnienia nauczycieli. Minister Zalewska zaznaczyła, że nie ma jeszcze pełnych danych na ten temat. Dziękowała samorządowcom za zaangażowanie w przeprowadzenie pierwszego etapu reformy - przekształcenia szkół.

- Samorządowcy do 31 marca po prostu dokonali razem z rodzicami, dyrektorami przekształcenia szkół. My przypilnowaliśmy w prawie oświatowym, gwarantując pieniądze, żeby z przekształceniami nie wiązały się zwolnienia nauczycieli i rzeczywiście do dzisiaj mamy jeszcze ponad 2 tys. ofert pracy. W kulminacyjnym momencie, w czerwcu było ich 56 tys. dlatego, że tak to zapisaliśmy, tak to policzyliśmy - powiedziała szefowa MEN.

- Oczywiście zdarzają się sytuacje w związku z niżem demograficznym, że np. ktoś idzie na emeryturę na świadczenie kompensacyjne, czy też nieprzedłużane są umowy. Minął już termin wprowadzania danych do Systemu Informacji Oświatowej, bo to jest 30 września, w związku z tym na przełomie października i listopada na pewno wszystkim dziennikarzom przedstawimy kompleksową analizę ruchu kadrowego - dodała.

Reklama

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

POLECANE zwiń