Marzenia i rzeczywistość w świecie benefitów

Sobota, 22 kwietnia 2017 (06:00)

Urlop na powrót do sprawności psychicznej po zawodzie miłosnym (Japonia), programy odchudzające (Meksyk) czy roczny urlop na założenie własnego biznesu z możliwością powrotu do pracy w przypadku niepowodzenia (Francja) - to tylko nieliczne przykłady nietypowych benefitów oferowanych przez firmy na świecie. Również na polskim rynku znajdziemy ciekawe przykłady benefitów takie jak dofinansowanie SPA i masaży, treningi osobiste czy możliwość przeznaczenia do 20 proc. czasu pracy na realizację własnych pomysłów. Na ile jednak oferowane przez pracodawców świadczenia dodatkowe odpowiadają na potrzeby pracowników? Czy pracownicy otrzymują benefity, które wydają im się najatrakcyjniejsze?

Zdjęcie

Pracodawcy chętnie motywują pracowników /123RF/PICSEL
Pracodawcy chętnie motywują pracowników
/123RF/PICSEL

Rzeczywistość...

W 2016 roku pracodawcy najczęściej oferowali swoim pracownikom telefony komórkowe do użytku prywatnego - w swojej ofercie posiadało je 99 proc. firm. Nieznacznie mniej (98 proc.) organizacji oferowało szkolenia zawodowe. Co ciekawe, aż 92 proc. pracodawców oferowało samochody służbowe - należy mieć jednak na uwadze, że w badaniu uwzględniono czy firma oferuje dane świadczenie, bez względu na liczbę pracowników, która z niego korzysta. Na czwartym miejscu znalazły się szkolenia językowe oferowane przez 81 proc. organizacji.

Porównaj swoje benefity z innymi. Weź udział w badaniu.

Reklama

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Uwzględniając liczbę pracowników, którzy korzystają z danego benefitu ranking przedstawia się nieco inaczej. Najwięcej - 46,1 proc. wszystkich przebadanych pracowników - stwierdziło, że może korzystać z karnetów na siłownie. Z telefonu służbowego do załatwiania spraw prywatnych może korzystać prawie 42 proc. zatrudnionych. 36,5 proc. może uczestniczyć w szkoleniach i kursach zawodowych. Nieznacznie mniej - 36,3 proc. - ma do dyspozycji podstawowy pakiet opieki medycznej.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

...marzenia

Pracowników zapytaliśmy również o ich benefitowe marzenia tzn. o to, które ze świadczeń dodatkowych wydają im się najbardziej atrakcyjne. Zdecydowanie najatrakcyjniejszym benefitem jest rozszerzony pakiet opieki medycznej. Wskazało go 50 proc. pracowników. Taki pakiet zawiera szeroką gamę wizyt u specjalistów, może także obejmować opiekę medyczną dla członków rodziny. Na drugim miejscu znalazł się samochód służbowy. 24 proc. pracowników chciałoby mieć możliwość korzystania z takiego samochodu do celów prywatnych. Nieznacznie miej - bo 22 proc. zatrudnionych - chciałoby samodzielnie decydować o godzinie przyjścia i wyjścia z pracy czyli korzystać z elastycznego czasu pracy. Tyle samo uznaje za atrakcyjny benefit w postaci karnetów na siłownie czy do klubów fitness. To ostatnie marzenie zdaje się najmniej odbiegać od rzeczywistości, gdyż jak wspomniano wcześniej, 46,1  proc. pracowników deklaruje, że ma do dyspozycji takie świadczenie.

Zdjęcie

  /wynagrodzenia.pl
 
/wynagrodzenia.pl

Kto za to zapłaci?

Niemal połowa pracowników, którzy otrzymują od pracodawców informację na temat wartości otrzymywanych świadczeń dodatkowych zadeklarowało, że wartość ich pakietu benefitów nie przekracza 200 PLN miesięcznie. Z drugiej strony 11 proc. z nich otrzymuje świadczenia, których wartość przekracza 800 PLN. Pracodawcy, którzy nie chcą lub nie są w stanie przeznaczać takiej kwoty na benefity, nie muszą rezygnować z realizacji benefitowych marzeń swoich pracowników. Co ciekawe, aż trzy czwarte pracowników deklaruje, że jest skłonna współfinansować dodatkową ofertę świadczeń. W przypadku takiego rozwiązania rola pracodawcy może sprawdzić się do wybrania dostawcy, wynegocjowania stawek korzystnych dla pracowników i administrowania systemem świadczeń.

Jeżeli chcesz wziąć udział w badaniu za rok 2017 i porównać swój pakiet benefitów z innymi zapraszamy do uzupełnienia ankiety.

Barbara Mioduszewska
Sedlak & Sedlak

O raporcie
Raport "Świadczenia dodatkowe oferowane przez firmy w 2016 roku" stanowi podsumowanie analiz dotyczących świadczeń dodatkowych oferowanych pracownikom przez firmy w 2016 roku. Dane zostały zebrane w ramach Raportu Płacowego Sedlak & Sedlak 2016 i pochodzą z 414 zakładów z całej Polski. Zaprezentowane informacje dotyczą stanu na dzień 30 kwietnia 2016 roku. Możesz porównać swój pakiet benefitów z innymi biorąc udział w ankiecie.
Raport "Świadczenia dodatkowe w oczach pracowników w 2016 roku" składa się z pięciu części. W części pierwszej przedstawiono dane dotyczące popularności poszczególnych świadczeń dodatkowych w 2016 roku. Analizy zaprezentowane w drugiej części obejmują zagadnienia związane z preferencjami pracowników odnośnie benefitów. Kolejna część poświęcona została kwestiom związanym z finansowaniem świadczeń. Omówiono tutaj problem informowania pracowników o wartości świadczeń, współfinansowania benefitów oraz stosunku wartości świadczeń pozapłacowych do wynagrodzenia finansowego. W czwartej części omówiono problem oceny programu świadczeń. Przedstawiono informacje na temat poziomu satysfakcji zatrudnionych z benefitów czy oceny pakietu świadczeń dodatkowych w porównaniu do świadczeń oferowanych przez inne firmy. W ostatniej, piątej części opisano kwestie dotyczące zarządzania pakietem świadczeń dodatkowych.


Bibliografia
1. Raport Świadczenia dodatkowe oferowane przez firmy w 2016 roku Sedlak & Sedlak
2. Raport Świadczenia dodatkowe oferowane przez firmy w 2016 roku Sedlak & Sedlak
3. Żarska Katarzyna, Rewolucja w benefitach pracowniczych, dostępny w Internecie: http://hrstandard.pl/2016/01/14/rewolucja-w-benefitach-pracowniczych/
4. Nowak Paulina, Najciekawsze benefity w Polsce, dostępny w Internecie: http://hrpolska.pl/newsy/hr-info/raport-najciekawsze-benefity-w-polsce.html

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:benefity
POLECANE zwiń