​Marek Góra: Trzeba przygotować się do dłuższej pracy

Poniedziałek, 23 listopada 2015 (14:25)

Zdaniem profesora Marka Góry, wiek emerytalny w przyszłości będzie wyższy niezależnie od tego co dziś ustalą politycy. Współtwórca reformy emerytalnej wprowadzonej przez rząd Jerzego Buzka uważa też, że kobiety powinny przechodzić na emeryturę w tym samym wieku co mężczyźni.

Zdjęcie

Trzeba przygotować się do dłuższej pracy /123RF/PICSEL
Trzeba przygotować się do dłuższej pracy
/123RF/PICSEL
16 procent Polaków pracowało za granicą w ostatniej dekadzie

Niemcy, Wielka Brytania i Holandia to najpopularniejsze kierunki wyjazdów zarobkowych Polaków - wynika z sondażu CBOS. Główną motywacją są niskie płace w Polsce, a w dalszej kolejności brak pracy. 16 proc. badanych deklaruje, że w ciągu ostatnich 10 lat pracowało za granicą. czytaj więcej

Gość radiowej Jedynki tłumaczył, że w obliczu niżu demograficznego dzisiejsze decyzje polityków nie będą miały żadnej mocy sprawczej w przyszłości. 

- Myślę, że ci którzy nie są bezpośrednio przed przejściem na emeryturę muszą nastawić się, że nastąpi to później niż dziś politycy ustalą - powiedział.
Ekonomista przypomniał, że Polska jest jednym z niewielu krajów, w których nie można człowieka zwolnić, bo osiągnął wiek emerytalny. Jednak ustalenie niższego wieku emerytalnego wiąże się z pewnym niebezpieczeństwem utraty pracy, szczególnie w przypadku kobiet, gdyż bo wypycha je z rynku pracy oraz wpływa na niższe dochody. 

- Równy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn jest wielką wartością, bardziej martwi mnie to, że ten wiek miałby być nierówny, niż to, że miałby on być w tej chwili obniżony - powiedział profesor Góra. Podkreślił, że na korzyść zatrudniania osób starszych wpływa wiele czynników, przede wszystkim ich doświadczenie i kwalifikacje. - Jeżeli osoba ma kwalifikacje cały czas adaptowane do potrzeb rynku to osoba 60-letnia może mieć większą wartość dla pracodawcy niż osoba młoda - powiedział. 


Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:emerytura | Polska | wiek emerytalny
POLECANE zwiń