Kowalski, weź się do roboty!

Nie będę się lenić, będę sumienny, pracowity, bardziej zorganizowany... Czy noworoczne postanowienia pomagają zwiększyć efektywność w pracy? A może są nic niewartym czynnikiem stresującym, który wręcz obniża wydajność?

Kowalski rozpoczyna pracę o 8 rano. Wybiega z domu o 7:45, wsiada do auta i jak zwykle zastanawia się, dlaczego dziś tyle samochodów na ulicach? Wszyscy akurat teraz muszą jechać do pracy? Znowu pół godziny się spóźni, ale przecież nie celowo - to przez te korki. Później kawa, śniadanko, pogaduchy w kuchni, przegląd informacji i już zrobiła się 9:30.

Zaraz, zaraz, co Kowalski miał dziś w pracy zrobić? Najpierw przydałoby się uporządkować stosy papierów na biurku, ale na to jak zwykle brakuje czasu. O 10.00 uświadamia sobie, co ma do zrobienia i rozpoczyna prace projektowe. No tak, ale na 10:30 zaplanowano zebranie działowe, a od 12:00 do 14:00 jest jakaś burza mózgów. Następnie przydałoby się zjeść obiad i iść na papierosa z kumplem z innego działu - może będzie miał jakieś nowe plotki...

Reklama

Tym sposobem zrobiła się 15:30. Kowalski wraca do biurka i odpisuje na maile, które spłynęły w ciągu całego dnia. O, już po szesnastej! Czas wychodzić z pracy... Jak zwykle terminy projektu niedotrzymane i do tego musi wziąć "pracę" do domu.

Zobaczyć oczywiste

Przykładowych Kowalskich jest dużo. Mają wrażenie, że cały czas pracują (nawet w domu) i ciągle nie mogą zdążyć z realizacją zaplanowanych zadań. Wiedzą, że jedną z recept na ich niską efektywność może być wdrożenie odpowiedniej organizacji pracy. Skoro każdego dnia są na ulicach korki, nie ma co liczyć na to, że od jutra samochody znikną, tylko wyjść z domu 20 minut wcześniej.

Jeśli projekt jest w fazie ciągłego opóźnienia, może warto jeszcze raz zastanowić się nad jego harmonogramem i wyznaczyć realne terminy realizacji poszczególnych etapów? Warto też założyć "zapasowy" czas na opóźnienia niezależne od wykonawcy projektu.

Nie bez znaczenia jest również ład w dokumentach - zarówno leżących na biurku, jak i tych elektronicznych. Skróci on czas znalezienia niezbędnych w danym momencie informacji i przyczyni się do podwyższenia higieny i estetyki pracy.

Większa organizacja w czasie pracy pozwoli na zostawienie zawodowych obowiązków w miejscu, w którym powinny być wykonywane. Zapewni komfort psychiczny podczas powrotu do domu i pozwoli na odpoczynek i korzystne wykorzystanie czasu prywatnego. To z kolei przyczyni się do zwiększenia efektywności w pracy następnego dnia.

Odnaleźć siebie

Istnieją jednak tacy Kowalscy, dla których wdrożenie niektórych postanowień natury organizacyjnej przyniesie więcej szkody niż pożytku. Są to osoby, które muszą mieć swój własny bałagan i tylko w nim się odnajdują. Muszą być otoczeni stertą dokumentów i mieć ogólny chaos w folderach. Jeśli mimo to potrafią dotrzymać terminów i wykonywać swoje obowiązki efektywnie i skutecznie, nie powinni na siłę wprowadzać stresujących ich ograniczeń.

- Ogólny stopień zorganizowania, wytrwałości oraz motywacji w działaniach zorientowanych na cel, skłonność do porządku, obowiązkowość, samodyscyplinę i rozwagę określa cecha osobowości zwana w psychologii sumiennością. Jej poziom jest indywidualny dla każdego i warto mieć świadomość o stopniu posiadania tej cechy. Każdy może go sam zmierzyć, wypełniając odpowiedni test psychologiczny. Przykładowo, bezpłatnie można to zrobić na platformie manBase. Taka wiedza jest też cenna przy wyborze charakteru wykonywanej pracy. Być może dana osoba nie posiada predyspozycji osobowościowych do wykonywania danego zawodu i bardziej sprawdziłaby się sprawując inne obowiązki - mówi Karol Fekner, prezes zarządu manBase S.A., właściciela internetowej platformy do mierzenia kompetencji i znajdowania pracy.

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

manBase
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »