Jak znaleźć pracę po 50. roku życia?

Zmieniamy pracę coraz częściej. Dynamiczny rynek sprawia, że przed wyzwaniem znalezienia nowego zatrudnienia stają także osoby w wieku 50+. Co zrobić, kiedy szukamy nowej pracy, a ostatni raz robiliśmy to kilka lub kilkanaście lat temu? Eksperci radzą, jak znaleźć pracę w dojrzałym wieku.

Wiek 50+ to doskonały czas, by realizować się zawodowo - kobiety i mężczyźni w tym wieku, między innymi dzięki swojemu doświadczeniu i ustabilizowanej sytuacji życiowej, mogą być wartościowymi pracownikami w każdym sektorze gospodarki. Niezbędne jest jednak, by osoby te potrafiły pewnie poruszać się na rynku pracy i wiedziały, jak skutecznie szukać nowego zatrudnienia. Jak powinny rozpocząć się te poszukiwania?

Wsparcie urzędów pracy

Warto zacząć od zarejestrowania się w najbliższym urzędzie pracy i zapoznania z dostępnymi  ofertami. Urzędy pracy dysponują szeregiem narzędzi dedykowanych osobom w wieku 50+, które ułatwiają podnoszenie kwalifikacji i powrót do pracy. Oprócz pośrednictwa w znalezieniu nowej pracy, mogą pomóc w sfinansowaniu wybranego kursu lub studiów podyplomowych. Każdemu zarejestrowanemu bezrobotnemu w wieku 50+ urząd pracy przygotowuje również indywidualny plan działania zmierzający do znalezienia zatrudnienia.

Reklama

Odwiedzenie urzędu pracy to jedynie pierwszy krok na drodze do znalezienia pracy. Niezbędne nam będzie również dobrze napisane CV.

Kluczowe elementy efektywnego CV

Jak dobrze przygotować CV, czyli najważniejsze narzędzie do prezentacji swojego dorobku zawodowego - radzi Grzegorz Załuski, trener biznesu, doradca, mediator BodyLanguage Institute Polska:

  • Przede wszystkim CV musi zawierać poprawne dane adresowe i kontaktowe. Podany adres mailowy nie powinien być infantylny - najlepiej by składał się z imienia i nazwiska.
  • Powinno być opatrzone zdjęciem wykonanym przez profesjonalnego fotografa. Nie należy umieszczać zdjęcia legitymacyjnego ani pochodzącego z rodzinnego albumu.
  • Nie może być za długie. Osoby 50+ często posiadają już za sobą bogatą karierę i zasób doświadczeń, którymi mogą się pochwalić, jednak w takim wypadku wystarczy zrobić krótkie podsumowane na pierwszej stronie, aby osoba zapoznająca się z życiorysem mogła na pierwszy rzut oka uzyskać jasne informacje.
  • Skupmy się na najważniejszych elementach drogi zawodowej - CV nie powinno przekraczać 2-3 stron tekstu.
  • CV powinno być perfekcyjne - w celu wyeliminowania ewentualnych błędów, które mogą się wkraść do tekstu, dobrze jest poprosić znajomą osobę o przeczytanie i sprawdzenie poprawności dokumentu.
  • CV należy przekazać pracodawcy najczęściej drogą elektroniczną, zapisane we właściwym formacie - najlepiej PDF, pozwalającym na zachowanie zamierzonego wyglądu dokumentu.

Jeżeli nasz życiorys i doświadczenie zainteresuje potencjalnego pracodawcę, możemy spodziewać się zaproszenia na rozmowę.

Jak zaprezentować się podczas rozmowy kwalifikacyjnej?

Jak zachować się, kiedy udało się nam już zainteresować pracodawcę i dostajemy zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną? Piotr Prendota, specjalista ds. HR, partner zarządzający Solid Bridge Solutions, twierdzi, że zasadnicze znaczenie odgrywa w tej mierze właściwe nastawienie i przygotowanie.

- Przychodząc na rozmowę kwalifikacyjną, kandydat powinien być uśmiechnięty, radosny z dużą dozą optymizmu i dynamiki. Bardzo ważne jest zachowanie wszystkich elementów składających się na pozytywne pierwsze wrażenie. Zwróćmy uwagę na odpowiedni ubiór - świadczący o szacunku dla rozmówcy, ale dopasowany do charakteru pozycji, na jaką aplikujemy. Dla zrobienia dobrego wrażenia ważny jest kontakt wzrokowy, pewny uścisk dłoni przy powitaniu, zajmowane miejsce przy stole, skorzystanie, jeżeli pada propozycja, z czegoś do picia. Podczas rozmowy, należy koncentrować się na mocnych stronach, takich jak doświadczenie, solidność, sumienność oraz stałość pracy na potencjalnym stanowisku - nie trzeba postrzegać dojrzałego wieku jako przeszkody. Warto wiedzieć, że wybierając kandydata po 50-tce, pracodawca minimalizuje ryzyko rotacji w zespole. Dobrze jest prezentować się poprzez pryzmat swoich sukcesów - przygotować najważniejsze i najciekawsze, z punktu widzenia potencjalnego pracodawcy, osiągnięcia. Niech sukcesy definiują kandydata, a nie jego wiek. Niezmiernie istotne jest dobre przygotowanie do rozmowy - należy dobrze znać oczekiwania firmy i swoje CV. Przed spotkaniem warto przypomnieć sobie chronologię oraz sukcesy, trudne czy kryzysowe sytuacje zaistniałe w poszczególnych miejscach pracy, z którymi kandydat musiał sobie poradzić. Najważniejsze jednak będzie ostatnie 10-15 lat doświadczenia.

Proces poszukiwania pracy bywa czasochłonny. Nie należy się jednak poddawać - wytrwałość oraz otwartość na zmiany i nowe doświadczenia w połączeniu z umiejętnym wykorzystaniem właściwych narzędzi może znacznie zwiększyć nasze szanse na znalezienie satysfakcjonującego zatrudnienia.


 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »