Jak po cichu szukać innej pracy?

Dużo się pisze o poszukiwaniu pracy przez działania jawne - nawiązywanie wielu kontaktów, intensywne działania marketingowe, aktywność w serwisach społecznościowych. A co jeśli pracy chcemy poszukać po cichu? Może jesteś aktualnie zatrudniony i nie chcesz afiszować się przed szefem z szukaniem pracy. Może wcale nie masz pewności, że chcesz odejść, a jedynie chcesz wysondować dostępne możliwości?

Nikt nie chce, żeby jego obecny pracodawca obawiał się, że w każdej chwili możesz odejść. Nie oznacza to jednak, że wcale nie masz szukać. Pracodawcy nie będą oznajmiać wszem i wobec, że szukają kogoś na twoje miejsce, chcą zlikwidować twoje stanowisko lub przekazać twoje obowiązki firmie zewnętrznej. Pracodawcy bez oporów robią wszystko z myślą o swojej firmie, więc i ty powinieneś bez oporów robić wszystko z myślą o swojej karierze. Oto kilka wskazówek, jak zrobić to z dyskrecją.Najlepsze kraje na szukanie pracy w przyszłym rokuNajlepsi pracodawcyJak praca zagranicą może pomóc w karierzeCo zrobić przed przeprowadzką zagranicę

Reklama

Powoli poszerzaj grono kontaktów w serwisie LinkedIn. Media społecznościowe akceptuje się jako narzędzie do pasywnego poszukiwania pracy. Natężona aktywność i dodawanie w szybkim tempie wielu nowych kontaktów będzie jednak zbyt czytelną wiadomością. Nie wysyłaj wiadomości do wszystkich naraz - lepiej codziennie napisz do kilku osób. Nadaj wiadomościom charakter prywatny, tak żeby było jasne, że nie służą one jedynie celom zawodowym. O swoim obecnym stanowisku i firmie pisz z entuzjazmem i radością.

Rozwijaj się zawodowo na obecnym stanowisku.Wybierz sobie jakąś kwestią, która autentycznie pomoże twojemu pracodawcy i dołóż wszelkich starań, by się na ten temat dowiedzieć czegoś więcej, rozmawiać, publikować lub cytować, uczestniczyć w konferencjach na ten temat lub w jakikolwiek inny sposób poszerzać w tym zakresie swoją wiedzę. Wykazywanie się w taki sposób nie tylko pomoże ci w karierze, ale także na obecnym stanowisku.

Oszczędnie korzystaj z portali z ofertami pracy i usług firm rekrutacyjnych.Firmy rekrutacyjne uwielbiają kandydatów pasywnych, jednak najlepszym czasem na budowanie relacji jest czas, kiedy ich nie potrzebujemy. Gdy kontaktuje się z tobą firma rekrutacyjna, odpowiedz na ich ofertę i postaraj się im pomóc. Nie korzystaj jednak masowo z usług tych firm, bo któraś z nich może współpracować z twoim szefem.

Nie zamieszczaj też swojego CV na portalach z ofertami pracy - korzystaj z nich jednak w celu rozpoznania rynku. Przyjrzyj się firmom, które cię interesują. Sprawdź, na jakie stanowiska prowadzą rekrutację. Jeżeli pracujesz w dziale promocji w Unileverze, dobrze jest dowiedzieć się, na jakie stanowiska w podobnych działach rekrutują właśnie Kraft lub P&G.

Jeśli jesteś zatrudniony i masz czas, żeby stopniowo poprawiać swój wizerunek w serwisach społecznościowych, rozwijaj się zawodowo i podtrzymuj kontakty zawodowe z dyrektorami z firm rekrutujących. W takim przypadku zawczasu rozpoznasz rynek i sam dasz się poznać, nawet bez rozpoczynania aktywnych poszukiwań.

Interesujący jest fakt, że osoby aktywnie szukające pracy mogą się wiele nauczyć od osób zatrudnionych, które muszą szukać pracy zachowując dyskrecję. Dobrze jest być pasywnym i nie angażować się nadmiernie w poszukiwanie pracy, być w stanie zarówno przyjąć, jak i odrzucić ofertę - mogą sobie na to pozwolić ludzie, którzy mają pracę, ale szukają czegoś innego.

Nawet jeśli właśnie aktywnie czegoś szukasz i myślisz, że weźmiesz co się tylko nadarzy, podejmuj prace dorywcze, zlecenia albo angażuj się w inne działania, po to by nie musieć przyjmować pierwszej lepszej oferty (choć można to oczywiście zrobić). Szukaj pracy po cichu, niezależnie, czy masz etat czy nie.

Ulubione telefony celebrytów

Caroline Ceniza-Levine

Forbes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »