Jacy pracownicy byli poszukiwani w listopadzie 2017 roku?

Poniedziałek, 18 grudnia 2017 (06:00)

Niska stopa bezrobocia w listopadzie br. (6,6 proc. - dane MRPiPS) sprawia, że rekruterzy coraz częściej sami zapraszają do procesu rekrutacji potencjalnych kandydatów. W listopadzie 2017 r. za pośrednictwem wyszukiwarki kandydatów wiadomość od rekrutera otrzymało 49 884 osób posiadających profil zawodowy na GoldenLine. Poszukiwani byli głównie specjaliści z obszarów IT, Inżynierii i Finansów/Ekonomii. Najwięcej wiadomości rekruterzy wysłali do osób mieszkających w województwie mazowieckim, śląskim oraz dolnośląskim.

Zdjęcie

. /Informacja prasowa
.
/Informacja prasowa

Kogo szukali rekruterzy za pomocą wyszukiwarki kandydatów?

W listopadzie 2017 roku wiadomość od rekrutera otrzymały 49 884 osoby posiadające profil zawodowy w serwisie. Jak wynika z analiz GoldenLine, wśród osób, które otrzymały wiadomość od rekrutera, 22

proc. miało zaznaczoną na profilu specjalizację IT - Rozwój oprogramowania. Na drugim miejscu uplasowali się kandydaci z zaznaczoną specjalizacją Inżynieria (12 proc. osób, które otrzymało propozycję pracy od rekrutera miało taką specjalizację) zaś na trzecim - ze specjalizacją Finanse/Ekonomia (10 proc. otrzymujących propozycje pracy). Tuż za podium znaleźli się kandydaci ze specjalizacją Sprzedaż (9 proc.), Obsługa klienta (9 proc.), a także IT - Administracja (8 proc.) (kandydaci mogą zaznaczyć na profilu więcej niż jedną specjalizację).

Jaki jest wiek poszukiwanych pracowników?

Jak wynika z analiz GoldenLine, w listopadzie 2017 roku najwięcej ofert otrzymali kandydaci pomiędzy 27. a 35. rokiem życia (53 proc. zapytanych osób była w tym wieku), zaś 23 proc. osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera, jest w wieku 36-45 lat. Na trzecim miejscu uplasowały się osoby pomiędzy 18. a 26. rokiem życia (wśród osób, które otrzymały ofertę pracy od rekrutera 16 proc. jest w tym  wieku).

Z jakich województw pochodzą najczęściej poszukiwani pracownicy?

Najwięcej wiadomości od rekrutera otrzymały osoby zamieszkałe w województwie mazowieckim (27 proc.), śląskim (14 proc.), dolnośląskim (13 proc.), wielkopolskim (11 proc.) oraz małopolskim (10 proc.). Informacje te wskazują, że wciąż najwięcej pracowników poszukiwanych jest w dużych ośrodkach miejskich i aglomeracjach, takich jak Warszawa, Wrocław, Katowice, Poznań czy Kraków.

Specjalizacja, umiejętności oraz znajomość języków obcych - kogo szukali rekruterzy?

We listopadzie 2017 r. większość kandydatów, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera, posiada umiejętność obsługi pakietu Microsoft Office oraz prawo jazdy kat. B. Pozostałe często występujące umiejętności to m.in.: znajomość języka programowania JavaScript (14 proc.), SQL (12 proc.) oraz Java (12 proc.), a także znajomość programu AutoCAD (12 proc.). Jak wynika z analiz GoldenLine, Istotną rolę odgrywały również umiejętności miękkie. U osób, które otrzymały wiadomość od rekruterów, pojawiały się takie kompetencje jak zarządzanie zespołem (18 proc.), obsługa klienta (10 proc.) czy zarządzania projektami (10 proc.).

Ile zarabia programista? /newsrm.tv

Znajomość języków obcych jest również istotna dla rekruterów. Wśród 49 884 osób, które otrzymały wiadomość bezpośrednio od pracodawcy, 52 proc. włada językiem angielskim na poziomie podstawowym, dobrym lub biegłym. Innym często występującym językiem jest język niemiecki (zna go 19 proc. użytkowników, którzy otrzymali wiadomość od rekrutera) oraz rosyjski (7 proc. użytkowników).

Jakich pracowników poszukiwali rekruterzy za pośrednictwem ogłoszeń o pracę?

W październiku 2017 roku pracodawcy zamieścili w serwisie GoldenLine 5969 ogłoszeń. Większość z nich została skierowana do kandydatów zamieszkujących województwo mazowieckie (22 proc.), dolnośląskie (13 proc.), śląskie (10 proc.), małopolskie (9 proc.) oraz łódzkie (8 proc.).

Jak wynika z analiz GoldenLine, największa liczba ofert adresowana była do osób pracującym w obszarze Produkcja - oferty dla tej specjalizacji to 18 proc. ze wszystkich opublikowanych ogłoszeń. Na kolejnych miejscach znalazły się: Sprzedaż (16 proc. wszystkich ofert pracy), Obsługa klienta/Call Center (15 proc.), Informatyka/Programowanie (11 proc. ofert) oraz Finanse/Ekonomia (11 proc.).

Zdjęcie

. /Informacja prasowa
.
/Informacja prasowa

Opr. KM

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:nowa praca | praca | Polska
POLECANE zwiń