Ile można zarobić w zawodach po kierunkach zamawianych? (cz. 1)

Program zamawianych kierunków studiów został uruchomiony przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w październiku 2008 roku. Efektem realizacji jego założeń ma być wykształcenie dodatkowo kilkudziesięciu tysięcy specjalistów z dziedzin, na które rynek pracy zgłasza szczególne zapotrzebowanie. Na jakie wynagrodzenia mogą liczyć absolwenci wybranych kierunków zamawianych?

Automatyka i robotyka oraz mechanika i budowa maszyn

Absolwenci automatyki i robotyki znajdują pracę w instytutach naukowo-badawczych oraz ośrodkach badawczo-rozwojowych, wdrażających i projektujących najnowsze technologie. Miejsca pracy dla studentów tego kierunku czekają również w przemyśle budowy maszyn, elektrotechnicznym i elektronicznym. Stanowiska często zajmowane przez absolwentów tego kierunku to: robotyk, automatyk, konstruktor, inżynier procesu, inżynier (specjalista) utrzymania ruchu lub inżynier (specjalista) serwisu.

Część osób kończących studia z zakresu automatyki i robotyki rozpocznie swoją karierę jako przedstawiciele handlowi branży technicznej. Mogą oni liczyć na całkiem wysokie zarobki, zdecydowanie przekraczające średnią krajową. Mediana ich miesięcznego wynagrodzenia całkowitego to 4900 PLN, z czego 3900 PLN to płaca zasadnicza, a 1000 PLN to premia.

Reklama

Mechanika i budowa maszyn

Na absolwentów mechaniki i budowy maszyn praca czeka przede wszystkim w firmach produkcyjnych. W wielu przypadkach mają oni możliwość aplikowania na takie same stanowiska, jak osoby kończące automatykę i robotykę. Studenci po kierunku mechanika i budowa maszyn znajdują pracę przy procesach projektowania i wytwarzania różnorodnych maszyn oraz urządzeń.

Bardzo często czuwają oni nad jakością produktów i sprawnym przebiegiem procesu produkcyjnego. Wiedza posiadana przez absolwentów tego kierunku jest również nieoceniona w zajęciach związanych z eksploatacją, konserwacją i reperacją mniej lub bardziej skomplikowanych urządzeń mechanicznych. Specjalistów z dziedziny mechaniki zatrudniają także firmy akredytacyjne i certyfikujące.

Biotechnologia i chemia

Studenci, kończący studia z zakresu biotechnologii powinni szukać zatrudnienia w laboratoriach przemysłu spożywczego, kosmetycznego, farmaceutycznego i oczywiście biotechnologicznego. Praca na nich czeka również w prywatnych instytutach badawczych, laboratoriach ośrodków naukowych, a także przy udziale w badaniach klinicznych. Część absolwentów tego kierunku znajduje pracę w przedsiębiorstwach i organizacjach zajmujących się ochroną środowiska. Często zdarza się, iż biotechnolodzy pracują jako przedstawiciele medyczni koncernów farmaceutycznych.

Chemia

Przed studentami chemii często otwierają się podobne możliwości rozwoju zawodowego, jak przed osobami kończącymi biotechnologię. Absolwenci kierunku chemia znajdują pracę w działach badawczo-rozwojowych ogromnych przedsiębiorstw przemysłu chemicznego, ale również w mniejszych firmach, działających w skali lokalnej. Kończący studia chemiczne są również zatrudniani w pracowniach eksperymentalnych. Z kolei chemicy z zacięciem pedagogicznym wiążą swoją karierę z zawodem nauczyciela.

Chemicy, którzy dysponują umiejętnościami interpersonalnymi i cenią sobie kontakty z klientami, na pewno zrealizują się jako przedstawiciele handlowi firm chemicznych lub farmaceutycznych.

Przedstawiciele medyczni zarabiają zdecydowanie więcej od handlowców z innych branż. Dotyczy to zarówno wynagrodzenia podstawowego, jak i premii. Warto przy tej okazji zwrócić uwagę na korzyści, jakie przynosi specjalizacja. Różnica w płacach przedstawicieli medycznych i branży technicznej jest stosunkowo niewielka, ale zarabiają oni zdecydowanie więcej niż przedstawiciele handlowi innych branż. Jest tak, gdyż od reprezentantów dwóch pierwszych grup zazwyczaj wymaga się specjalistycznej, często bardzo szczegółowej wiedzy, którą - jak widać - pracodawcy cenią.

Oblicz swoją płacę netto. Sprawdź, ile trafia do ZUS, NFZ i US

Jak kształtują się zarobki Polaków w 2010 roku? Na jakich stanowiskach oferowano w tym roku najwyższe płace? Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń. Każdy zainteresowany po wypełnieniu ankiety otrzyma analizę wynagrodzenia dla wybranego stanowiska. Ponadto po zakończeniu badania, jego uczestnicy jako pierwsi otrzymają najnowsze dane o płacach w Polsce.

Weź udział w badaniu!

Grzegorz Spólnik, Sedlak & Sedlak

wynagrodzenia.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »