IBM otworzy w Katowicach Centrum Dostarczania Usług

W sierpniu w Katowicach zostanie otwarte Centrum Dostarczania Usług IBM - poinformowali we wtorek przedstawiciele koncernu i Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Na początku zatrudnienie znajdzie tam 400 osób, a docelowo nawet 2 tysiące.

- Polska to najważniejszy dla IBM kraj Europy Środkowo-Wschodniej. Lokujemy tu inwestycje i będziemy to robić nadal - zapewnił na konferencji prasowej dyrektor generalny IBM na Polskę i kraje bałtyckie Ales Bartunek. Przypomniał, że centrum, które ma ruszyć w Katowicach, będzie drugim takim obiektem IBM w Polsce - w 2009 r. koncern otworzył podobny ośrodek we Wrocławiu. Ponadto w Krakowie działa centrum usług finansowo-księgowych IBM, a w kilku innych miastach koncern ma swoje biura.

- Nowe centrum zajmie się dostarczaniem usług dla klientów na całym świecie, ale szczególnie w Europie - powiedział dyrektor. Wyjaśnił, że koncern zdecydował się na otwarcie centrum właśnie w Katowicach ze względu na wykwalifikowaną kadrę i liczne w tym regionie uczelnie wyższe. Wyraził nadzieję, że IBM będzie z nimi blisko współpracować.

Reklama

 Wojewoda śląski Zygmunt Łukaszczyk ocenił, że decyzja IBM o otwarciu centrum usług w Katowicach jest szansą na ucieczkę regionu do przodu z przemysłu ciężkiego do sfery innowacji i wysokich technologii. Podobnego zdania był prezydent Katowic Piotr Uszok. - To najważniejsze wydarzenie dla Katowic w tym roku, a może nawet w ciągu kilku ostatnich lat. (...) Otwiera miasto na nowoczesny biznes - powiedział.

 Centrum w Katowicach ma być w pełni sprawne w 2015 r.

 Prezes PAIiIZ Sławomir Majman przytoczył dane, że Polska jest na trzecim miejscu wśród krajów, gdzie firmy chcą lokować tego typu inwestycje, a wyprzedzają nas tylko Indie i Chiny. Poinformował, że w naszym kraju działa ok. 370 centrów dostarczania usług, w których zatrudnienie znalazło 130 tys. osób. Wskazał również, że obecnie Agencja zajmuje się 156 projektami inwestycyjnymi, z których połowa dotyczy tzw. biznesu intelektualnego, czyli m.in. centrów dostarczania usług, czy projektów naukowo-badawczych. Zdaniem Majmana, oznacza to, że inwestorzy doceniają potencjał naszego kraju i nie chcą w Polsce już wyłącznie montować swoich produktów, ale także projektować i tworzyć nowe.

 IBM jest światowym koncernem wytwarzającym zaawansowane technologie informatyczne obejmujące systemy komputerowe, oprogramowanie, systemy sieciowe, pamięci masowe i rozwiązania z zakresu mikroelektroniki. W 2012 roku pracownicy firmy IBM zarejestrowali w Stanach Zjednoczonych 6478 patentów. Zapewniło jej to, po raz dwudziesty z rzędu, pierwszą pozycję na liście najbardziej innowacyjnych przedsiębiorstw.

- - - - -

Katowickie centrum firmy Kroll Ontrack zatrudni nowych pracowników



Firma Kroll Ontrack, która zajmuje się odzyskiwaniem danych i informatyką śledczą, zapowiada dalszy rozwój swego centrum badawczo-rozwojowego w Katowicach. Zwiększać się będzie m.in. zatrudnienie specjalistów.

Poinformował o tym podczas wtorkowej konferencji prasowej w Katowicach prezes i dyrektor zarządzający Kroll Ontrack Dean Hager. Jak zaznaczył, w ciągu ostatniego roku pracę w katowickim centrum badawczo-rozwojowym firmy znalazło ok. 50 osób. W najbliższych 2-3 latach to tempo rozwoju powinno zostać utrzymane.

- Myślę, że nasze centrum w Katowicach będzie rozwijało się w podobnym tempie - że w najbliższych dwóch-trzech latach ten rozwój będzie postępował tak, jak w ostatnim roku. Na pewno jeszcze przez długi czas będziemy zatrudniać. Cały czas mamy wolne etaty i zatrudniamy nowych specjalistów - mówił Hager przypominając, że Kroll Ontrack współpracuje tu m.in. z uczelniami z regionu.

Według szefa Kroll Ontrack, istniejący od 2001 r. i zatrudniający obecnie ponad 100 osób polski oddział firmy w Katowicach jest trzecim pod względem wielkości - po amerykańskiej centrali w Minnesocie i oddziale w Londynie. Z kolei katowickie centrum badawczo-rozwojowe, w którym pracuje ponad 70 osób, daje jedną czwartą całego potencjału firmy w tym zakresie (ok. 280 osób).

W ub. roku firma zdecydowała o rozwoju istniejącego od 2004 r. w Katowicach centrum badawczo-rozwojowego. Zdaniem jej prezesa Katowice są miastem, gdzie można pozyskać bardzo dobrych specjalistów. - Dzięki rozwojowi struktury w Polsce mogliśmy zwiększyć naszą efektowność o 20 proc. - chodzi nie tylko o opracowywanie rozwiązań dla polskiego rynku; tutejsi pracownicy opracowują projekty globalne - zaznaczył Hager.

Główny specjalista polskiego oddziału Paweł Odor podał, że w Katowicach pracują przede wszystkim programiści i specjaliści jakości, testujący oprogramowanie. - Część zespołów pracuje nad produktami, które już są na rynku, część nad rozwiązaniami, które będą wdrażane. Mamy też grupę osób zajmującą się rozwiązywaniem problemów. Wszyscy ściśle współpracują z programistami w Stanach Zjednoczonych. Zespoły też wymieniają się pracą, współpracując w trybie całodobowym - tłumaczył Odor.

Hager przekazał, że obecnie jednym z głównych pól działalności firmy jest pozyskiwanie danych w śledztwach i procesach sądowych. W Stanach Zjednoczonych z usług Kroll Ontrack korzysta m.in. ok. 90 ze 100 największych kancelarii prawnych. Firma doszła do wniosku, że część rozwiązań wypracowanych pod kątem amerykańskiego systemu prawnego można stosować też np. na gruncie europejskim.

Chodzi przede wszystkim o technologie analizy danych, pozwalające na sprawne odnajdywanie konkretnych informacji w dużej ich ilości. Tego typu rozwiązania być wykorzystywane podczas śledztw, ale też kontroli czy audytów. Prócz tego firma zajmuje się odzyskiwaniem danych z uszkodzonych nośników, bada przypadki związane z kradzieżą danych z dysków i innych nadużyć, zajmuje się też skutecznym niszczeniem danych.


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »