I ty odpowiadasz za bezpieczeństwo w swoim zakładzie pracy

Sobota, 12 marca 2016 (07:00)

​Aż w 60 proc. przypadków odpowiedzialność za wypadek przy pracy leży po stronie samego zatrudnionego. Jak się okazuje, często pobieżnie znamy przepisy BHP, przez co zagrożone jest bezpieczeństwo całego zakładu.

Zdjęcie

​Aż w 60 proc. przypadków odpowiedzialność za wypadek przy pracy leży po stronie samego zatrudnionego /123RF/PICSEL
​Aż w 60 proc. przypadków odpowiedzialność za wypadek przy pracy leży po stronie samego zatrudnionego
/123RF/PICSEL

Z badań przeprowadzonych przez firmę 3M wynika, że 31 proc. pracowników zna kogoś, kto nie używa odpowiedniego sprzętu zapewniającego ochronę zdrowia. Co więcej, wielu z nas nie przejmuje się bezpieczeństwem swoich współpracowników. Sprzyja to oczywiście wypadkom w pracy.

Zdaniem 97 proc. badanych pracowników, najlepszym sposobem na zmianę zachowań w zakresie BHP jest prowadzenie akcji społecznych. Właśnie w celu poprawy bezpieczeństwa w pracy ruszyła kampania edukacyjna "Chroń Swój Świat".

"Odwiedziliśmy z naszym mobilnym centrum szkoleniowym ponad 50 firm z różnych sektorów gospodarczych. Z naszych obserwacji wynika, że bezpośredni kontakt z pracownikami na seminariach i treningach przynosi najwięcej korzyści w kwestii zwiększania świadomości bezpieczeństwa w pracy" - mówi serwisowi infoWire.pl Karolina Smułka z firmy 3M Poland.

Problem dotyczy również rolników. Jest to grupa, która czuje się najmniej bezpieczna w pracy. W roku 2014 aż 21 tys. osób pracujących w gospodarstwach rolnych uległo wypadkom. W ograniczeniu ich liczby ma pomóc kampania edukacyjna "Akademia Rolnika", która jest skierowana do przyszłych pracowników sektora rolniczego.

"Im wcześniej młodzież nauczy się odpowiednio o siebie dbać, tym lepsze nawyki będzie miała w przyszłości. Co więcej, dzieci mogą przekazywać nabytą wiedzę swoim rodzicom, którzy w większości nadal nie stosują środków ochrony indywidualnej" - stwierdza Bogumiła Styś z firmy 3M Poland.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

POLECANE zwiń