Gimnastyka w pracy? Nie tylko umysłowa!

Sobota, 31 sierpnia 2013 (07:10)

Na co dzień w pracy wysilasz swój mózg, ale ciało pozostaje w niezmiennej pozycji - ręce na klawiaturze komputera, nieruchome nogi, oczy wlepione w monitor. W konsekwencji, jeśli jeszcze nie odczuwasz bólu szyi lub pleców, to prawdopodobnie wkrótce zaczniesz.

Zdjęcie

Praca w trybie siedzącym nie oznacza pogorszenia zdrowia /© Panthermedia
Praca w trybie siedzącym nie oznacza pogorszenia zdrowia
/© Panthermedia

Jednak praca w trybie siedzącym nie musi oznaczać pogorszenia zdrowia. Wystarczą proste ćwiczenia w ciągu dnia i aktywność fizyczna po pracy.

W trosce o swój kręgosłup

Od czasu do czasu warto oderwać się od komputera i na chwilę wstać. W tym czasie można wykonać kilka ćwiczeń służących naszemu kręgosłupowi.

Reklama

  1. Spleć swoje dłonie, wyciągnij je przed siebie, a następnie obróć nadgarstki zwracając je powoli wewnętrzną częścią ku górze. Wytrzymaj 10-15 sekund. Wykonaj 10 powtórzeń.
  2. By zaangażować więcej mięśni, powtórz wszystkie czynności z ćwiczenia powyżej i wyciągaj się (jak najdalej możesz) raz w prawą, a raz w lewą stronę. W każdej pozycji wytrzymaj 10-15 sekund. Wykonaj po 5 powtórzeń na każdą stronę.
  3. Stań w lekkim rozkroku i wykonaj skłony - naprzemiennie do prawej i lewej stopy. Wykonaj po 5 powtórzeń na każdą stronę.

Rozciągnij mięśnie szyi


Ćwicząc mięśnie szyi, zwróć uwagę na to, by pracowała tylko ona. Aby ćwiczenie zostało wykonane poprawnie, ramiona muszą pozostać nieruchome. By ułatwić sobie zadanie, usiądź prosto, całą powierzchnią stóp dotknij podłogi i złap dłońmi oparcie fotela.

  1. Mocno przechyl głowę raz w prawą, raz w lewą stronę. Pamiętaj - staraj się ruszać tylko szyją. Wykonaj po 5 powtórzeń za każdym razem licząc do pięciu.
  2. Obracaj głową (raz w lewą, raz w prawą stronę) aż do momentu oporu. Tułów powinien pozostać w tej samej pozycji. Wytrzymaj 10-15 sekund, po czym wyprostuj głowę. Wykonaj po 5 powtórzeń na każdą stronę.
  3. Wolno zataczaj szyją okręgi - raz w jedną, raz w drugą stronę. Wykonaj po 5 okrążeń w każdą stronę.

Zadbaj o mięśnie ramion i barków


  1. Połóż dłonie na ramionach i zataczaj okręgi do przodu, a następnie do tyłu. W każdą stronę wykonaj 5 powtórzeń.
  2. Unieś ramiona możliwie wysoko ku górze, wytrzymaj w tej pozycji 5 sekund. Następnie opuść je i zrelaksuj się. Wykonaj 5 powtórzeń.
  3. Złącz dłonie, opierając opuszki palców o siebie, a następnie unosząc wysoko łokcie, dociskaj palce obu rąk do siebie. Utrzymuj napięcie 5 sekund, po czym rozluźnij nacisk i opuść dłonie. Ćwiczenie powtórz 5 razy.

Takie ćwiczenia pozwolą nie tylko nieco wzmocnić nasze ciało i uchronić się przed dokuczliwymi bólami i zastaniem się mięśni, ale pomoże także zwalczyć senność i zmęczenie. A jeśli znajomi z pracy zaczną na ciebie dziwnie patrzeć, przekonaj ich, żeby także spróbowali. Wkrótce sami przekonają się o zbawiennym wpływie ćwiczeń.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:zdrowie | ćwiczenia fizyczne | praca | biuro
POLECANE zwiń