Gdzie najprościej o pracę?

W styczniu na portalu Pracuj.pl opublikowano 39 864 ogłoszeń o pracę. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/ finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Spośród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie.

W styczniu na portalu Pracuj.pl opublikowano 39 864 ogłoszeń o pracę. Najwięcej ofert pochodziło z branż: handel i sprzedaż, bankowość/ finanse/ubezpieczenia oraz przemysł ciężki. Spośród województw na czele zestawienia pod względem liczby ogłoszeń znalazły się: mazowieckie, małopolskie i dolnośląskie.


Jak wynika z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w styczniu poziom bezrobocia wyniósł 10,3 proc. procent i jest to wynik o 1,6 pkt proc. niższy niż przed rokiem. Spadek świadczy o utrzymującej się tendencji wzrostowej na rynku pracy; dane Pracuj.pl potwierdzają ten pozytywny trend. W porównaniu rok do roku, liczba ofert pracy w styczniu 2016 r. wzrosła o 15 proc..

W jakich branżach najłatwiej o pracę?

Z analizy ogłoszeń na portalu Pracuj.pl wynika, że największe zapotrzebowanie na pracowników zgłosili w styczniu pracodawcy z branży handel i sprzedaż. Opublikowali oni 7 950 ogłoszeń o pracę, co stanowiło jedną piątą wszystkich ofert ze stycznia. Kolejną branżą była bankowość/finanse/ubezpieczenia, z 5 078 ogłoszeń o pracę oraz przemysł ciężki - z liczbą 3 337 ofert. Największy wzrost, w porównaniu rok do roku, zanotowano w branży produkcja dóbr szybkozbywalnych (FMCG) - wzrost aż o 41 proc. Istotne zmiany nastąpiły także w branży transport i logistyka (wzrost o 19 proc. rok do roku), turystyka/hotelarstwo/gastronomia (wzrost o 16 proc. rok do roku) oraz telekomunikacja i zaawansowane technologie (wzrost o 12 proc. rok do roku).

Reklama

Specjaliści najbardziej pożądani w styczniu

W styczniu najczęściej poszukiwanymi specjalistami byli pracownicy: handlu i sprzedaży, obsługi klienta oraz IT. Największą dynamikę wzrostu, w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano natomiast w przypadku specjalistów HR/zasobów ludzkich. Po raz kolejny obserwujemy istotnie wzrosty zapotrzebowania na specjalistów z tej kategorii, co stanowi potwierdzenie pozytywnej tendencji na rynku pracy dotyczącej zwiększenia zatrudnienia i poszukiwania osób wykwalifikowanych do przeprowadzania profesjonalnych procesów rekrutacyjnych.  Inni pracownicy, na których znacząco wzrosło zapotrzebowanie, to specjaliści od obsługi klienta, logistyki i budownictwa.

Województwa poszukują pracowników

Niezmiennie, jeśli chodzi o rozkład ogłoszeń według województw, dominuje woj. mazowieckie; w styczniu opublikowano 8 985 ofert (23 proc. ogólnej liczby ogłoszeń) z tego województwa. Na kolejnych miejscach znalazły się województwa małopolskie z 4 070 ofert (stanowiących 10 proc. ogłoszeń) oraz dolnośląskie z 4 061 ofert (10 proc. ogólnej liczby ogłoszeń). Znaczna liczba ofert pracy pochodziła także z województw: śląskiego (3 526), wielkopolskiego (3 455) oraz pomorskiego (2 633). W styczniu 2016 r. największe wzrosty zapotrzebowania na pracowników odnotowano w województwie małopolskim, 23 proc. więcej ofert pracy niż przed rokiem, dolnośląskim (20 proc.) oraz zachodniopomorskim (18 proc.).

W styczniu najczęściej zapotrzebowanie na nowych pracowników zgłaszały firmy zatrudniające od 51 do 250 pracowników - opublikowały one łącznie 11 325 ofert pracy. Niemal równie często rekrutowali pracodawcy w największych firmach (zatrudniających powyżej 250 pracowników) - z tych firm pochodziło 11 038 ofert. Najwyższą dynamikę wzrostu liczby ofert pracy odnotowano w firmach zatrudniający od 51 do 250 pracowników, porównując rok do roku nastąpił wzrost o 17 proc.. Niewiele niższy wskaźnik wzrostu liczby ogłoszeń zanotowano wśród pozostałych przedsiębiorstw; dla największych firm wyniósł 15 proc., dla małych (zatrudniających od 11 do 50 osób) 13 proc., natomiast dla mikroprzedsiębiorstw (zatrudniających do 10 osób) 12 proc.

Pracuj.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »