Firmy niezbyt chętnie zatrudniają na etatach

Już po raz drugi na zlecenie Gazety Prawnej i Wolters Kluwer został przeprowadzony przez PBS sondaż na temat obsługi prawnej w polskich firmach.

Już po raz drugi na zlecenie Gazety Prawnej i Wolters Kluwer został przeprowadzony przez PBS sondaż na temat obsługi prawnej w polskich firmach.

Respondentami byli właściciele oraz osoby zarządzające firmami. W badaniu, które zostało przeprowadzone w lutym i marcu 2009 r., wzięli udział reprezentanci 500 małych, średnich oraz dużych firm.

Bez prawnika, ale z księgowym

W 2009 roku przedsiębiorcy nie byli bardziej skłonni do zatrudniania prawników niż rok temu. Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w 2008 roku, 74 proc. firm deklarowało, że nie ma działu prawnego i nie zatrudnia prawnika. W tym roku takich firm było o 1 proc. więcej.

Wyniki sondażu mogą dziwić. Polski system prawny, jak podkreślają eksperci, jest niejasny i skomplikowany. Pomimo to, jak pokazał sondaż, jedynie 35 proc. dużych firm (powyżej 250 pracowników) zatrudnia prawnika, a 25 proc. ma dział prawny. Najgorzej, tak jak w roku poprzednim, wypadły małe firmy (od 10 do 49 pracowników). Aż 80 proc. spośród nich nie ma specjalistów zajmujących się obsługą prawną.

Reklama

Zaskakuje jednak, że dość wysoki odsetek firm (35 proc.), pomimo że zatrudnia więcej niż 250 pracowników, nie angażuje prawników. Należy zauważyć, że odsetek takich firm zwiększył się w stosunku do roku poprzedniego. W 2008 roku brak prawnika deklarowało 26 proc. dużych firm.

Tak więc badania pokazały, że przedsiębiorcy uważają, iż wiedza specjalistów z dziedziny prawa nie jest niezbędna do prowadzenia biznesu. Inaczej natomiast jest z księgowymi i kadrowymi. Tylko 23 proc. spośród wszystkich firm nie zatrudnia księgowego lub nie ma działu księgowego. Z kolei na prowadzenie działalności bez fachowej pomocy kadrowych zdecydowało się 42 proc. przedsiębiorców.

Skromne zespoły

Jeżeli już firma decyduje się na zatrudnianie prawników, to ich zespoły nie są zbyt liczne. Spośród przedsiębiorstw, które mają dział prawny, aż 54 proc. deklaruje, że zatrudnia nie więcej niż dwie osoby z wykształceniem prawniczym, a tylko 2 proc. przedsiębiorstw posiada dział prawny składający się z powyżej pięciu osób. Duży odsetek firm (aż 44 proc.) zatrudnia od trzech do pięciu prawników. Porównując te wyniki z ubiegłorocznym sondażem, można dojść do wniosku, że przedsiębiorcy coraz chętniej tworzą w swoich firmach kilkuosobowe zespoły prawników.

Dlaczego przedsiębiorcy niechętnie wykładają środki na obsługę prawną ? Jaka część przedsiębiorców poszukuje pomocy ekspertów z dziedziny prawa poza firmowymi strukturami ? Gdzie przede wszystkim poszukiwane są wiadomości z pogranicza prawa i gospodarki ?

Małgorzata Kryszkiewicz - Więcej: Gazeta Prawna 23.03.2009 (57) - str.2-3

Gazeta Prawna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »