Finansowe wykształcenie trampoliną do zarządu?

Kobietom z wykształceniem finansowym łatwiej zrobić karierę na najwyższych stanowiskach menedżerskich – wynika z raportu „Women in finance” przygotowanego przez ekspertów ACCA – międzynarodowej organizacji zrzeszającej finansistów. Aż 45 proc. kobiet zajmujących stanowiska dyrektorów wykonawczych w spółkach z indeksu FTSE 100 ma wykształcenie finansowe, aż 65 proc. doświadczenie w tej dziedzinie.

Raport ACCA potwierdza, że kobietom jest zdecydowanie trudniej dostać się do zarządów największych firm. Tylko niecałe 14 proc. członków zarządów w Unii Europejskiej to reprezentantki płci pięknej. Analizowana przez ekspertów literatura wskazuje na kilka czynników decydujących o takiej sytuacji. Wśród nich znajdują się m.in. brak wiary siebie, obowiązujące stereotypy, czy kwestie związane z macierzyństwem. - To, że kobiet jest nadal mniej na wysokich stanowiskach wynika też w pewnym sensie z braku odwagi. Panowie są zwykle bardziej pewni siebie i w związku z tym łatwiej przychodzi im pięcie się po szczeblach kariery zawodowej. Ta część kobiet, która wykazuje się ponadprzeciętną odwagą i wiarą we własne możliwości ma większe szanse na zrobienie kariery - mówi Ilona Weiss, CFO w ABC Data i członek ACCA.

Reklama

Katalizatory

Jak jednak odnotowali w swoim raporcie eksperci ACCA, wśród tych kobiet, które wspięły się na wyżyny korporacyjnych karier można zaobserwować wyraźną nadreprezentację specjalistów z dziedziny finansów. Prawie co druga kobieta (45 proc.) zajmująca stanowisko dyrektora wykonawczego w spółkach z indeksu FTSE 100 ma wykształcenie finansowe, aż 65 proc. doświadczenie w tej dziedzinie. Wśród mężczyzn - co czwarty (26 proc.). Co jest więc takiego w finansach, że stanowią one lepszą przepustkę na szczyty korporacyjnych struktur dla kobiet niż jakakolwiek inna dziedzina?

 - Finanse są bardzo wymierną dziedziną. Wymagają eksperckiej wiedzy i łatwo jest ocenić rezultaty pracy finansisty stosując obiektywne kryteria. Zdobyta wiedza i doświadczenie budzą zaufanie bez względu na płeć. Kobiety mając status eksperta, stawiane są na równi z mężczyznami i udaje im się to wykorzystać - mówi Katarzyna Ostap, dyrektor finansów i kontrolingu w Cyfrowym Polsacie oraz członek ACCA. Specjaliści zajmujący się rekrutacją na najwyższe stanowiska, z którymi autorzy raportu ACCA przeprowadzili wywiady potwierdzają istnienie takiego mechanizmu. - Kobiet w finansach jest tak dużo, bo łatwiej im tam uzyskać równe traktowanie w stosunku do mężczyzn niż w innych obszarach - potwierdza Krzysztof Nowakowski, dyrektor zarządzający w firmie rekrutacyjnej Korn/Ferry.

 Warto podkreślić, że istotnym potwierdzeniem wiedzy eksperckiej i elementem obiektywnej oceny kompetencji osoby pracującej w finansach są kwalifikacje zawodowe. Aż 301 na 989 członków zarządów spółek ze 100 największych spółek notowanych na FTSE posiada tego typu certyfikaty. - Finanse to dziedzina oparta na faktach i wiedzy eksperckiej. Wiedzę z tej dziedziny, szczególnie popartą kwalifikacjami zawodowymi i doświadczeniem trudno zakwestionować. Właśnie dlatego certyfikaty takie jak ACCA, mogę okazać się kobietom niezmiernie pomocne w budowaniu swojej ścieżki zawodowej - podsumowuje Magdalena Hernandez.

Inny styl pracy

- Kobiety mają inny styl pracy, który jest niezmiernie cenny w obszarze zarządzania finansami. Zwykle wykazujemy się dużą determinacją i potrafimy wywierać silny wpływ na organizację. W tej pracy jest to kluczowe, gdyż teraz firmy, chcąc realizować swoje cele biznesowe i finansowe, muszą dostosowywać się do szybko zmieniających się warunków gospodarczych - twierdzi Ilona Weiss.

 Przebadane w raporcie ACCA firmy rekrutacyjne i prezesi spółek wskazali jeszcze więcej istotnych powodów, dla których kobiety dobrze radzą sobie w świecie finansów. Oceniają oni, że przejrzysta ścieżka kariery w tym obszarze jest dla kobiet bardzo atrakcyjna. W zawodach związanych z finansami mniej istotna jest  umiejętność uprawiania korporacyjnej polityki, a definicja sukcesu jest obiektywnie określona - to odpowiada kobietom.

 W finansach ważne są doświadczenie oraz techniczne, konkretne umiejętności. Stosunkowo łatwo znaleźć kobiety z odpowiednio długą praktyką zawodową, jako że sporo z nich w wieku 20+ jest zatrudnione w firmach zajmujących się rachunkowością i księgowością. Praca w finansach jest też często łatwiejsza do pogodzenia z życiem rodzinnym w porównaniu z innymi zawodami. Takie funkcje są zwykle ulokowane w siedzibach głównych firmy, co sprawia, że nie trzeba dużo podróżować w celach służbowych. Mniejsze niż w innych dziedzinach są również szkody związane z przerwami w karierze (np. urlopy macierzyńskie).

 Raport "Women in finance" przygotowany przez specjalistów  ACCA - dr Ruth Sealy oraz dr Noeleen Doherty - analizuje sytuację kobiet w finansach, a konkretnie badają, czy posiadane przez nie kwalifikacje związane z finansami zwiększają prawdopodobieństwo wejścia do zarządów spółek notowanych na londyńskiej giełdzie.

Raport powstał w oparciu trzy fundamenty: analizę literatury, analizę życiorysów ponad tysiąca członków zarządu spółek z indeksu FTSE 1000 oraz 20 pogłębionych wywiadów przeprowadzonych z kluczowymi grupami wpływu. Wśród nich znaleźli się doradcy zajmujący się szukaniem osób na wysokie stanowiska, prezesi spółek z londyńskiej giełdy oraz kobiety-członkowie zarządów.

- - - - - -

 ACCA (The Association of Chartered Certified Accountants) jest największą i najszybciej rozwijającą się międzynarodową organizacją zrzeszającą wysokiej klasy specjalistów z zakresu finansów i rachunkowości. Oferuje rozpoznawalne na całym świecie, przydatne w biznesie kwalifikacje, które przeznaczone są dla osób planujących swoją karierę w obszarze rachunkowości, finansów bądź zarządzania.  Na świecie organizacja wspiera 154, 000 członków oraz 432 000 studentów w 170 krajach. W Polsce do organizacji należy 1200 osób, a kolejne 3000 jest w trakcie zdobywania kwalifikacji. Organizacja współpracuje z ok. 8 tys. pracodawców, wśród których wyróżnia szczególnie tych, inwestujących w kapitał ludzki. Firmy, które wspierają rozwój zawodowy swoich pracowników otrzymują status ACCA Approved Employer, który daje wymierne korzyści członkom i studentom ACCA tam zatrudnionym, a także samym akredytowanym instytucjom.  ACCA - organizacja założona w 1904 roku - od lat promuje takie wartości jak: różnorodność, innowacyjność, uczciwość i odpowiedzialność. Wartości ACCA są tożsame z potrzebami pracodawców we wszystkich sektorach gospodarki. Dlatego ACCA potrafi zapewnić profesjonalne przygotowanie finansistów do pracy w biznesie. Dostosowuje swój program w taki sposób, aby spełniał różnorodne potrzeby specjalistów, uzyskujących kwalifikacje, a także ich pracodawców.

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »