Dodatek funkcyjny, służbowy, specjalny, za opiekę nad koniem... Ile zarabia się w policji?

Wtorek, 9 maja 2017 (06:00)

1608 zł - tyle na rękę dostanie świeżo upieczony policjant, ale jego zarobki - wraz ze wzrostem doświadczenia - urosną potem do średnio 4,4 tys. zł - wynika z danych Komendy Głównej Policji przekazanych przez dziennik.pl.

Zdjęcie

Ile zarabia się w policji? /123RF/PICSEL
Ile zarabia się w policji?
/123RF/PICSEL

Zarobki w policji zależą przede wszystkim od grupy zaszeregowania - tych jest łącznie 16. Tyle teoria, w praktyce oznacza to, że kursant (1. grupa zaszeregowania), czyli funkcjonariusz, który przebywa na stacjonarnym szkoleniu podstawowym, dostanie "na rękę" średnio 1,6 tys. zł miesięcznie.

- Przy czym ma on zapewnione na czas kursu zakwaterowanie i wyżywienie - doprecyzowuje podkom. Dawid Marciniak z zespołu prasowego Komendy Głównej Policji.

Po zakończeniu szkolenia kursant mianowany jest policjantem w 2. grupie uposażenia i może liczyć na pensję wyższą o ponad 840 zł; miesięcznie zarobi już do 2,5 tys. zł.

Reklama

- Wraz z nabywanym doświadczeniem i pokonywaniem kolejnych szczebli zawodowych rośnie jego uposażenie. I tak np. na stanowisku referenta (3. grupa) średnia miesięczna pensja wynosi 2,8 tys. zł, a na dzielnicowego i kontrolera ruchu drogowego (4. grupa) - średnio 3,1 tys. zł - dodaje podkom. Dawid Marciniak.

Grupy 2. i 3. to przy tym jedne z największych grup w policji (liczą odpowiednio po 14,7 tys. i 20,5 tys. osób), najliczniejszą jest grupa 5. - tworzą ją osoby zatrudnione na etatach detektywa i asystenta (łącznie 22,5 tys. osób). Ile zarabiają? Średnio 3,4 tys. zł miesięcznie.

Zgodnie z art. 99 ustawy o Policji przeciętne uposażenie policjantów stanowi wielokrotność kwoty bazowej, która wynosi ok. 1,5 tys. zł. Do tego dochodzą liczne dodatki stałe, w tym: z tytułu wysługi lat, za stopień, służbowy, funkcyjny, stołeczny, za opiekę nad służbowym koniem lub psem, instruktorski, lotniczy, kontrolerski i specjalny oraz dodatek terenowy. Policjant może też liczyć na nagrody i świadczenia socjalne, np. zasiłek na zagospodarowanie i zapomogi.

6. grupę zaszeregowania stanowią policjanci na stanowiskach dyżurnych i specjalistów - ich średnie miesięczne zarobki wynoszą około 4 tys. zł.

W marcu tego roku policjanci dostali podwyżki - te w zależności od grupy zaszeregowania wynosiły od 200 do 254 zł brutto.

A ile zarabiają osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych i wykonawczych wyższego szczebla? Kierownicy referatów mogą liczyć na nieco ponad 4 tys. zł, naczelnicy wydziałów - 4,3 tys. zł, a eksperci - 4,9 tys. zł.

Dla porównania komendant powiatowy dostaje co miesiąc blisko 7 tys. zł, podczas gdy np. komendant wojewódzki - 9 tys. zł. Zarobki zastępcy komendanta głównego to z kolei ponad 12 tys. zł, a komendanta głównego - około 15 tys. zł.

Łącznie w policji zatrudnionych jest 98,7 tys. osób - wynika z danych KGP.

Dorota Kalinowska

08.05.2017

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Dziennik.pl
Więcej na temat:zarobki | Policja
POLECANE zwiń