Dłuższa praca przy zmianie czasu

Trwają prace w Komisji Europejskiej nad zniesieniem zmiany czasu. Na razie jednak obowiązują przepisy, zgodnie z którymi w tym miesiącu zmienimy czas z letniego na zimowy.

W nocy z soboty 27 października na niedzielę 28 października przestawimy wskazówki zegarów z 3.00 na 2.00. Śpimy więc o godzinę dłużej, ale osoby, które w tym czasie będą pracowały, muszą się liczyć z wydłużonym o godzinę dyżurem. - Za to powinny otrzymać albo dodatkowe wynagrodzenie albo czas wolny - podkreśla w rozmowie z IAR rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska. Dodaje, że pracodawca, chcąc uniknąć dodatkowej godziny i zapłaty za nią może zmienić harmonogram pracy w taki sposób, aby pracę można było później rozpocząć albo wcześniej zakończyć. Powinien to jednak zrobić nie później niż 7 dni przed zmianą czasu i powiadomić zatrudnionego także nie później niż na tydzień przed zmianą.

Reklama

Danuta Rutkowska zaznaczyła, że wielu pracodawców ma problem z przestrzeganiem przepisów o czasie pracy. Nieprawidłowości dotyczą zwłaszcza prowadzenia jego ewidencji i obowiązku zapewnienia zatrudnionym wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy. Coraz więcej pracodawców nie rekompensuje też załogom nadgodzin.

W ubiegłym roku na blisko 2 tysiące kontroli dotyczących czasu pracy, inspektorzy stwierdzili nieprawidłowości w co czwartej firmie.

Informacyjna Agencja Radiowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »