Dłuższa praca przy zmianie czasu

Środa, 10 października 2018 (07:42)

Trwają prace w Komisji Europejskiej nad zniesieniem zmiany czasu. Na razie jednak obowiązują przepisy, zgodnie z którymi w tym miesiącu zmienimy czas z letniego na zimowy.

Zdjęcie

Za wydłużony dyżur pracownikowi należy się dodatkowe wynagrodzenie albo czas wolny /123RF/PICSEL
Za wydłużony dyżur pracownikowi należy się dodatkowe wynagrodzenie albo czas wolny
/123RF/PICSEL

W nocy z soboty 27 października na niedzielę 28 października przestawimy wskazówki zegarów z 3.00 na 2.00. Śpimy więc o godzinę dłużej, ale osoby, które w tym czasie będą pracowały, muszą się liczyć z wydłużonym o godzinę dyżurem. - Za to powinny otrzymać albo dodatkowe wynagrodzenie albo czas wolny - podkreśla w rozmowie z IAR rzeczniczka Państwowej Inspekcji Pracy Danuta Rutkowska. Dodaje, że pracodawca, chcąc uniknąć dodatkowej godziny i zapłaty za nią może zmienić harmonogram pracy w taki sposób, aby pracę można było później rozpocząć albo wcześniej zakończyć. Powinien to jednak zrobić nie później niż 7 dni przed zmianą czasu i powiadomić zatrudnionego także nie później niż na tydzień przed zmianą.

Danuta Rutkowska zaznaczyła, że wielu pracodawców ma problem z przestrzeganiem przepisów o czasie pracy. Nieprawidłowości dotyczą zwłaszcza prowadzenia jego ewidencji i obowiązku zapewnienia zatrudnionym wolnego w zamian za pracę w dniu wolnym od pracy. Coraz więcej pracodawców nie rekompensuje też załogom nadgodzin.

W ubiegłym roku na blisko 2 tysiące kontroli dotyczących czasu pracy, inspektorzy stwierdzili nieprawidłowości w co czwartej firmie.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:zmiana czasu | czas letni | czas zimowy
POLECANE zwiń