Darmowy nocleg za granicą

Sobota, 8 sierpnia 2009 (06:00)

Jeśli zamierzasz wyjechać w ciemno w poszukiwaniu pracy, to warto skorzystać z couchsurfingu, czyli darmowego noclegu u zagranicznych gospodarzy. Na miejscu będziesz mógł swobodnie i bez pośredników rozejrzeć się za pracą.

Zdjęcie

"Couch surfing" oznacza poszukiwanie kanapy /AFP
"Couch surfing" oznacza poszukiwanie kanapy
/AFP
Na stronie www.couchsurfing.com już ponad milion osób z całego świata gotowych jest użyczyć nieznajomemu kanapę, łóżko czy chociażby kawałek podłogi. Zazwyczaj z takich okazji korzystają podróżujący po świecie młodzi ludzie, lecz jest to także szansa dla tych, którzy są gotowi zaryzykować i wyjechać w poszukiwaniu pracy. Zwykle nie wystarcza na to jeden dzień, dlatego warto skorzystać z możliwości darmowego "spanka", jaką można znaleźć za pośrednictwem portalu. "Couch surfing" oznacza poszukiwanie kanapy, lecz zazwyczaj pomoc oferowana przez goszczącą osobę jest warta o wiele więcej niż sam nocleg.

Wykorzystaj możliwości

Reklama

Jeśli twój gospodarz od lat mieszka tam gdzie zamierzasz szukać pracy, to jego rady mogą być dla ciebie bardzo przydatne. Warto w takiej sytuacji zapytać o to, gdzie się zgłosić, dokąd zadzwonić, jaką kupić gazetę, gdzie miejscowi wywieszają ogłoszenia o poszukiwaniu pracownika. W Norwegii lub Szwecji, gdzie większość informacji podawana jest w egzotycznych dla nas językach, gospodarz może nam służyć za tłumacza (o ile zna np. język angielski). Gdy zajdzie taka potrzeba, na pewno będziemy mogli za darmo skorzystać z domowego internetu. Ale pamiętaj, aby nie nadużywać czyjejś gościnności. Od razu powinieneś zacząć rozglądać się za innym lokum, takim do wynajęcia. Może jakiś pokój znajdzie się gdzieś w pobliżu?

Jak szukać, by znaleźć

Zapytania powinniśmy wysyłać z przynajmniej tygodniowym wyprzedzeniem, by dana osoba mogła się przygotować na nasze przybycie. Na głównej stronie portalu znajdziesz wyszukiwarkę, która ustawiona jest według kryterium regionu. I tak, na przykład w Londynie czy Berlinie, można wybierać spośród kilku tysięcy ofert, w Dublinie - 320, Kopenhadze - 437, Oslo - 231, Sztokholmie - 303. W całej Wielkiej Brytanii jest prawie 30 tys. potencjalnych gospodarzy, a w Irlandii ponad 4000. Wiadomości można wysyłać dopiero po wcześniejszym zarejestrowaniu się na stronie. Istotne jest byśmy zaznaczyli dokładną datę przyjazdu i na jak długo chcemy się zatrzymać, a także z iloma osobami podróżujemy. Większość couchsurferów przebywa u swoich gospodarzy przez 2-3 dni, lecz to zależy od tego, jak się obie strony dogadują. Jeśli do tego czasu nie zdołasz znaleźć wolnego miejsca pracy, to możesz poszukać kolejnej wolnej kanapy.

Stwórz swój profil

Ważnym elementem jest przygotowanie naszego profilu na stronie, ponieważ osoby, do których się zgłosisz na pewno będą ciekawe, kto zamierza je odwiedzić. Nie każdy jest gotowy przyjąć pod swój dach wszystkich chętnych, więc aby zwiększyć swoje szanse powinniśmy opisać siebie z jak najlepszej strony i załączyć kilka sympatycznych zdjęć. Istotą couchsurfingu jest otwartość na ludzi, więc warto w zamian zaoferować miejsce noclegowe w swoim domu, lecz nie jest to wymagane.

***

Portal jest dostępny także w języku polskim, lecz w nawiązywaniu kontaktów zwykle niezbędna będzie umiejętność posługiwania się angielskim.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:nocleg
POLECANE zwiń