Co się zmieniło na rynku pracy?

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ma ona przede wszystkim charakter precyzujący, dostosowuje przepisy do ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Status bezrobotnego

Zgodnie z nowelizacją osoba, która składając wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej, wskaże późniejszy termin jej podjęcia, może mieć status bezrobotnego aż do dnia wskazanego we wpisie. Status bezrobotnego będzie również przysługiwał osobie, która zawiesiła działalność gospodarczą.

Statusu osoby bezrobotnej nie będzie można kogoś pozbawiać z powodu niezdolności do pracy przekraczającej 90 dni czy ciąży, chyba że kobieta sama wystąpi z takim wnioskiem. Bezrobotni będą mogli być kierowani jednocześnie na kilka kursów, jeśli ich ukończenie zwiększy szansę na zatrudnienie.

Reklama

Obowiązkowe ubezpieczenia

Osoby bezrobotne, które podjęły szkolenie zawodowe i z tego tytułu pobierają stypendium, a jednocześnie pojęły pracą zarobkową lub działalność gospodarczą, będą musiały być zgłoszone przez instytucję szkoleniową do ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków. Tak samo będzie z pracującymi odbywającymi studia podyplomowe, tyle że je będzie ubezpieczał starosta.

Przybędzie szkoleń?

Nowelizacja wprowadza minimalną wysokość stypendium szkoleniowego, które ma wynosić 20 proc. zasiłku dla bezrobotnych. Wydłuża też z 9 do 10 dni okres, w którym bezrobotny może zgłosić brak gotowości do podjęcia pracy. O rok, tj. do końca 2011 r., wydłużono okres, w którym powiatowe urzędy pracy będą mogły uzyskać dofinansowanie z Funduszu Pracy na utworzenie centrów aktywizacji zawodowej i lokalnych punktów informacyjno-konsultacyjnych.

Zmiany obejmą także cudzoziemców

Pracodawcy, którzy zatrudniają cudzoziemców, a popadli w przejściowe kłopoty finansowe, dzięki noweli, będą mieć możliwość skrócenia czasu pracy i obniżenia wynagrodzenia. Nie będą musieli, tak jak obecnie, składać do wojewody wniosku o zmianę decyzji w sprawie zezwolenia na pracę.

Rząd chciałby, aby większość nowych przepisów weszła w życie 14 dni od daty ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »