Co napisać, gdy nie masz żadnego doświadczenia?

Zastanawiasz się, jaką pracę podjąć po studiach i czy w ogóle ją znajdziesz?

Powiemy ci, jak zwiększyć swoje szanse i co napisać w CV w odpowiedzi na standardowe ogłoszenie o pracę następującego typu: "Poszukujemy 25-letniego absolwenta studiów wyższych ze znajomością dwóch języków obcych oraz dwuletnim doświadczeniem zawodowym".

Pracodawcy chcą się przekonać o twoim doświadczeniu, ponieważ świadczy to o zaangażowaniu i pracowitości. Pokazuje, że potrafisz się zorganizować i uparcie dążysz do celu. Co możesz jednak napisać, gdy nie masz żadnego doświadczenia zawodowego? Pięć lat pilnie studiowałeś tylko po to, by teraz ktoś uznał, że to nie wystarczy? Wysłałeś dziesiątki CV i nikt cię nie chce. Czyżby twoja inteligencja i wiedza nie miały żadnej wartości? Zaczynasz się czuć coraz gorzej i w końcu wpadasz w czarną dziurę bezrobocia.

Reklama

Aby pomóc ci wygrzebać się z psychicznego dołka, przedstawiamy parę sposobów na zaprezentowanie ścieżki życiowej w atrakcyjny dla pracodawcy sposób. Uwierz mi, masz wiele do zaoferowania, po prostu nie wiesz jeszcze, jak te umiejętności wydobyć i pokazać.

1. Studia za granicą

a) Zaleta dla ciebie: Wyzwanie intelektualne. Nowe perspektywy. Rozwój umiejętności językowych. Pobyt w nowych miejscach. Poznawanie kultury. Radzenie sobie z problemami.

b) Wartość dla pracodawcy: Podejmuje ryzyko, nie poprzestaje na małym. Wychodzi poza schemat. Stale szuka możliwości rozwoju. Rozwija umiejętności językowe. Potrafi wpasować się w nową kulturę. Dobrze sobie radzi w nowym środowisku. Przejawia inicjatywę.

2. Przewodniczenie w organizacjach studenckich

a) Zaleta dla ciebie: Uczysz się nowych rzeczy, np. motywować innych. Rozwijasz kontakty. Robisz dodatkowe rzeczy, stawiasz sobie wymagania. Jesteś widoczny w tłumie. Dobre kontakty z pracownikami administracyjnymi i naukowymi. Łatwość zdobycia rekomendacji.

b) Wartość dla pracodawcy: Potencjalny członek zarządu w przyszłości. Potrafi motywować innych. Radzi sobie z wieloma sprawami, z budżetem włącznie. Przejawia inicjatywę, potrafi działać zespołowo. Dobrze zarządza czasem.

3. Wolontariat

a) Zaleta dla ciebie: Wiedząc, że pomagasz innym, ludzie będą życzliwi wobec ciebie. Możesz nabyć pewne umiejętności związane z pracą. Docenią to szczególnie pracownicy instytucji społecznych czy też organizacji pozarządowych.

b) Wartość dla pracodawcy: Pokazał, że ma charakter. Może nauczyć się wielu rzeczy. Cierpliwy, zdeterminowany, łatwo się nie poddaje.

4. Praca wakacyjna

a) Zaleta dla ciebie: Pieniądze. Potwierdzają, że ciężko pracowałeś. Możliwe, że nauczyłeś się czegoś przydatnego w przyszłej pracy.

b) Wartość dla pracodawcy: Wykazuje inicjatywę i gotowość do ciężkiej pracy. Umiejętność dążenia do celu. Może posiadać cechy przydatne w pracy.

5. Uczestniczenie w zawodach sportowych

a) Zaleta dla ciebie: Spędzasz czas na czymś, co lubisz. Poprawiasz swoją sprawność fizyczną. Lepiej się czujesz, lepiej wyglądasz i masz więcej energii.

b) Wartość dla pracodawcy: Jest wytrwały. Ma wysoką motywację wewnętrzną. Lubi współzawodnictwo. Osiąga sukcesy.

Czy widzisz, jakimi fantastycznymi cechami i umiejętnościami możesz się już wykazać?

Poza tym, możesz zrobić parę innych rzeczy mniej oczywistych

Znacznie podniosą ocenę twojej osoby w oczach pracodawcy:

1. Wstąp do klubu - szachowego, żeglarskiego, koszykówki, brydża, malarskiego itp.

2. Uprawiaj jakiś sport, nawet jeśli sobie z nim nie radzisz. Spotkasz mnóstwo ludzi i będziesz miał przy tym sporo zabawy.

3. Poznawaj na każdych zajęciach nową osobę. To otworzy ci drogę do nowych zainteresowań i być może do pracy.

4. Jeśli jesteś zainteresowany zawodem np. prawnika, dowiedz się, gdzie chodzą po pracy (aby się napić, coś zjeść lub poćwiczyć) w twoim mieście.

5. Nigdy nie trać okazji do poznawania nowych osób, bez względu na ich wiek - w akademiku, na zajęciach, w domu itp.

6. Czytaj literaturę fachową z interesującej cię dziedziny.

7. Załóż blog dotyczący branży, w której chciałbyś pracować.

8. Przeglądaj strony internetowe swoich profesorów, śledź ich dokonania i prace naukowe. Zaproponuj pomoc przy badaniach. Za darmo. W najgorszym wypadku napiszą w odpowiednim czasie list polecający.

9. Załóż konto w serwisach społecznościowych tj. goldenline.pl czy LinkedIn.

10. Zapisz się do grup wspólnych zainteresowań w innych mediach społeczościowych tj. grono.net czy facebook.pl.

11. Surfuj po internecie i czytaj wartościowe informacje związane z przyszłym zawodem.

12. Zapisz się na darmowe newslettery w serwisach poświęconych twojej branży.

Zrobione? Wystarczy to wpisać do CV i... gotowe!

Redakcja MK

Kariera
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »