Biura projektowane z myślą o pracownikach

Sobota, 15 marca 2014 (07:00)

Pracownicy coraz częściej w godzinach pracy wylegują się na hamaku, grają w playstation lub wyciskają siódme poty na siłowni. Na takie przywileje mogą sobie pozwolić w... biurze. Z kolei spotkania służbowe bądź kreatywne odbywają się np. na plaży albo na łonie natury. A wszystko dlatego, że pracodawcy coraz śmielej decydują się na kreatywne wnętrza biura. Wyposażenie powierzchni biurowej składające się tylko i wyłącznie z kilku zwykłych biurek i foteli to już przeszłość.

Zdjęcie

Sukces jaki odnosi Google na całym świecie spowodował, że coraz więcej firm decyduje się na kreatywne i nowoczesna biura /AFP
Sukces jaki odnosi Google na całym świecie spowodował, że coraz więcej firm decyduje się na kreatywne i nowoczesna biura
/AFP

Google wskazało kierunek

Krzesła na podłodze oraz... na ścianie i suficie, drzewa rosnące wśród biurek i sof, czy nabierające kolorów ogrody - tak wyglądają biura firmy Google w Tel Awiwie. Pracownik, który ma zaplanowane spotkanie biznesowe może rozmawiać z partnerami np. w towarzystwie gajów oliwnych, plantacji pomarańczy lub bardziej oficjalnie - na designerskich sofach.

Jeśli pracownik ma ochotę na chwilę relaksu i wyciszenia, może napić się kawy z widokiem na samo centrum stolicy Izraela, położyć na hamaku albo na wiklinowym leżaku z widokiem na Morze Śródziemne. Dla lubiących aktywny wypoczynek architekci zaprojektowali m.in. zjeżdżalnie, siłownię oraz pokój do gier w popularne piłkarzyki.

Reklama

Potrzebujący pobudzenia mogą zamknąć się w pokoju z... rekinem, który w formie fototapety na ścianie wygląda tak, jakby zaraz miał nas skonsumować. Biuro w Tel Awiwie ma powierzchnię 8 tys. m kw., a każdy pokój i każda przestrzeń nawiązuje do środowiska. Ale to nie jedyne biuro spod znaku najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej na świecie, które fascynuje swoim wnętrzem.

Nie gorzej prezentuje się chociażby biuro Google w szwajcarskim Zurychu. Pracownicy przechodzą tam np. szkolenia, siedząc wygodnie w łódce z materacem, a tzw. burze mózgów przeprowadzają we wnętrzu jajka, kopuły lub taksówce. Z kolei rozmowy przy kawie odbywają się w towarzystwie natury lub na zewnątrz biura - na wygodnych, kremowych sofach. W ramach relaksu pracownicy Google w Zurychu mogą spróbować swoich sił na instrumentach muzycznych, skorzystać z fotelów z masażem lub położyć się wygodnie w wannie z widokiem na ogromne akwaria z rybkami.

Bumelanta na pełny etat przyjmę od zaraz -czyli o tym, jak mija nam dzień w pracy

Jest godzina 7:58, Anna otwiera drzwi biura. Pędem zdejmuje płaszcz i biegnie włączyć komputer tak, by rozpocząć pracę punktualnie o 8:00. Otwiera program pocztowy, przegląda maile w poszukiwaniu tych od szefostwa i odpisuje tylko na to, co konieczne. Następnie niespiesznie wyrusza do biurowej... czytaj więcej

Także biuro we Wrocławiu prezentuje się okazale. Co ciekawe i warte uwagi - Google wszystkie biura wyposaża w elementy, które nawiązują do miasta, w którym dane biuro jest zlokalizowane. I tak architekci przy aranżacji biura w stolicy Dolnego Śląska wykorzystali motyw kamieni, popękanych chodników oraz przepływającej w pobliżu Odry. W efekcie wykładziny naśladujące kamienie i popękane chodniki znajdują się we wszystkich przestrzeniach komunikacji wewnętrznej biura, z kolei w strefach relaksu i rekreacji projektanci zastosowali wykładzinę z motywem płynącej Odry.

- Polityka Google zakłada model, w którym pracownicy pracują w otwartych przestrzeniach, także szefowie, nikt nie ma "stałego stanowiska pracy". Natomiast jeśli potrzebują się skupić i wyciszyć, korzystają ze specjalnie przygotowanych stref - mówi Sebastian Zelek, HR Manager agencji pracy Personnel Solutions.

Pracownicy we Wrocławiu w ramach relaksu mogą m.in. skorzystać z zasobów bogato wyposażonej siłowni lub udać się na masaż do pokoju, w którym fototapeta prezentująca wodę oraz kolorowe kamienie sprzyja chwilowemu wyłączeniu się z obowiązków służbowych.

W ślad za Google

Sukces jaki odnosi Google na całym świecie spowodował, że coraz więcej firm decyduje się na kreatywne i nowoczesna biura. - Dziś niemal wszystkie największe korporacje zaskakują swoimi wnętrzami. Duże wrażenie robi m.in. dzieło projektantów Jump Studios, którzy aranżowali biuro Red Bulla w Londynie - mówi Sebastian Zelek.

Pierwszy kontakt z biurem i już niespodzianka - recepcja znajduje się... na dachu. Taras (także na dachu) umeblowany został w stylu domowym, z widokiem na West End. Połączony jest z barem i kawiarnią oraz wyposażony został w stromą i długą zjeżdżalnię. Oczywiście zjeżdżalnia nawiązuje do ekstremalnych sportów, z którymi kojarzona jest marka. Natomiast wewnątrz biura, w salach negocjacyjnych, zamiast normalnych stołów znajdują się stoły do ping ponga.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

- Na fenomenalny pomysł wpadła także madrycka firma Selgas Cano, która zajmuje się projektowaniem. Biuro firmy znajduje się dosłownie na łonie natury i z zewnątrz wygląda tak, jakby wrastało w otaczającą ją przyrodę - opowiada HR Manager Personnel Solutions.

Z kreatywności słynie firma Inventionland, która zajmuje się wynalazkami. Jak się tam pracuje? Otóż główna pracownia znajduje się w ogromnym... bucie. W sumie biuro w Pittsburghu składa się z 15 pokojów, a każde z nich nawiązuje do świata fantasy i bajek - znajdziemy tam m.in. tor gokartowy, czy domki na drzewie.

Biuro dla pracownika, nie odwrotnie

W tym miejscu wielu pracodawców może zadać pytanie - ale po co to wszystko? Jaki to ma wpływ na powodzenie mojego biznesu? Dlaczego mam pozwolić pracownikom relaksować się, odpoczywać, a nawet grać? Ano dlatego, że przestrzeń biurowa wyposażona z głową ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania pracowników, a tym samym dla funkcjonowania całej firmy.

- Nowoczesne i innowacyjne biura spełniają swoją rolę w tych branżach, które bazują na kreatywności i pomysłowości pracowników - czyli agencje reklamowe, interaktywne czy inne duże koncerny jak Google. Pracownicy nie są w stanie pracować 8 godzin bez przerwy. Na odpoczynek zasługuje każdy, a "wyłączenie" myślenia o obowiązkach, dzięki np. wykorzystaniu fotela do masażu, albo gry w playstation, tylko temu sprzyja. Po takim odpoczynku i chwili relaksu pracownik wraca do swoich obowiązków z jeszcze większą werwą i nowymi pomysłami. Tego typu biura podnoszą efektywność i jakość wykonywanej pracy. Przede wszystkim jednak pozytywnie wpływają na kreatywność pracowników. Zastosowanie ciekawych fototapet, czy wykładzin o niestandardowym wzorze, kreatywnych sof, barwnych elementów wyposażenia - to wszystko zdecydowanie lepiej pobudza szare komórki pracownika, niż standardowe białe ściany, którym towarzyszą przestarzałe biurka - uważa Sebastian Zelek.

Krótko mówiąc - biuro jest dla pracownika, a nie pracownik dla biura. Dlatego już na wstępnym etapie projektowania przestrzeni warto przemyśleć, dla jakiego typu pracowników będzie ona aranżowana i jakie elementy zostaną wykorzystane do jej wyposażenia. Nowoczesne biuro powinno składać się ze stref pracy, relaksu oraz rozrywki. Wygospodarowanie takich przestrzeni przyniesie firmie same korzyści.

Źródło: Personnel Solutions

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

 
POLECANE zwiń