Białystok: 200 osób ma pracować w pierwszym zakładzie w podstrefie SSSE

Wtorek, 11 września 2012 (14:23)

Około 200 osób będzie pracować w nowym zakładzie poligraficznym firmy Masterpress, który w środę zostanie oficjalnie otwarty w podstrefie Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (SSSE) - poinformowano we wtorek na konferencji prasowej w zakładzie.

Zdjęcie

Białystok - Pałac Branickich. Fot. Michał Kosc /Reporter
Białystok - Pałac Branickich. Fot. Michał Kosc
/Reporter
Masterpress z Olsztyna jest pierwszą firmą, która oficjalnie rozpoczęła działalność w białostockiej podstrefie SSSE. Budowa zakładu - bez wyposażenia w maszyny i technologie - kosztowała 25 mln zł - poinformowały władze spółki.

W dwóch oddziałach Masterpress w Białymstoku pracuje obecnie około 180 osób, z czego 160 w nowym zakładzie. Produkcję w podstrefie Masterpress prowadzi od lipca 2012 r. - poinformował prezes firmy Mirosław Żywicki. Firma wciąż szuka do pracy kreatywnych osób z wykształceniem technicznym.

Reklama

Firma działa w branży opakowań od 1996 roku. Ma zakłady w Olsztynie i Białymstoku. Produkuje opakowania na potrzeby wielu spożywczych koncernów światowych i europejskich. Specjalizuje się głównie w produkcji etykiet w formie rękawów termokurczliwych w technologii fleksograficznej.

Firma zamierza współpracować z powstającym w jej sąsiedztwie Białostockim Parkiem Naukowo-Technologicznym nad wdrażaniem kolejnych innowacji. Trwa też współpraca z Politechniką Białostocką. Masterpress zajmuje się nie tylko drukiem opakowań, ale również ich projektowaniem.

Wiceprezes Masterpress Bogusław Wojtach poinformował, że w latach 1996-2011 firma wydała na inwestycje ponad 100 mln zł. Zakład, który powstał w podstrefie Białystok, ma powierzchnię około 15 tys. metrów kwadratowych, z czego ok. 10 tys. metrów to hala produkcyjna.

Masterpress posiada jeszcze drugą działkę w podstrefie Białystok. Na razie jednak nie ma konkretnych planów inwestycyjnych z nią związanych - poinformował zarząd firmy.

Jeszcze we wrześniu będzie wiadomo, czy zgłoszą się kolejne firmy chętne do nabycia gruntów w podstrefie Białystok i prowadzenia tam inwestycji. Trwa przetarg na sprzedaż działki o powierzchni 5,3 ha. Cena wywoławcza to 7 mln 499 tys. zł. Jak podawały wcześniej władze Białegostoku, jeśli ta działka znajdzie nabywcę, do kupna zostaną jeszcze w podstrefie dwie inne działki o powierzchni ok. 6,7 ha i ok. 2 ha. Cała podstrefa Białystok ma około 30 ha.

W październiku z produkcją ma ruszyć drugi inwestor w białostockiej podstrefie - firma Bianor z Białegostoku, która produkuje obudowy z tworzyw sztucznych na potrzeby sprzętu AGD. Z wcześniejszych danych władz Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej wynika, że pracę ma tam znaleźć ok. 150 osób; wartość inwestycji na wynieść ok. 25 mln zł.

Suwalska SSE działa od 16 lat. Dotychczas powstało w niej 5,7 tys. miejsc pracy w około 70 zakładach. Wartość poniesionych przez przedsiębiorców inwestycji to 1,6 mld zł.

SSSE to sześć podstref: Suwałki, Grajewo, Białystok (Podlaskie), Ełk i Gołdap (warmińsko-mazurskie) oraz Małkinia Górna (Mazowieckie). Strefa obejmuje prawie 342,8 ha. Podstrefa Białystok powstała pod koniec 2008 roku. Trwają przygotowania do powołania podstrefy w Łomży.

- - - - - -

Podlaskie: 380 miejsc pracy powstanie dzięki dotacjom z UE dla 32 firm

380 miejsc pracy powstanie w 32 podlaskich firmach dzięki rozdzielonym właśnie dotacjom z UE na inwestycje z Regionalnego Programu Operacyjnego (RPO) Województwa Podlaskiego. Pieniądze podzielił we wtorek zarząd województwa.

Wartość inwestycji, które zostaną zrealizowane dzięki 41,5 mln zł łącznej dotacji, to 115 mln zł - poinformował w komunikacie rzecznik marszałka województwa podlaskiego Jan Kwasowski.

Dotacje przyznano firmom z różnych branż, m.in.: budowlanej, meblarskiej, metalowej. Unijne pieniądze wesprą najbardziej innowacyjne przedsięwzięcia oraz projekty dające szanse na największe zatrudnienie.

Oblicz swoją płacę netto. Sprawdź, ile trafia do ZUS, NFZ i US

Dotacje z UE wesprą m.in. budowę zakładu produkcji małych elektrowni wiatrowych, zakupione będą maszyny do produkcji laminatów, okien, szyb zespolonych, maszyny drukarskie, ale też technologie do produkcji i transportu domów modułowych czy do produkcji naturalnych ekstraktów roślinnych. Kupione też będą maszyny do obróbki metalu, maszyny drukarskie, piece piekarnicze, maszyny do sortowania kruszyw.

Dotychczas z dotacji na inwestycje z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego skorzystało ponad 460 firm małych i średnich firm, do których trafiło prawie 280 mln zł.

Wnioski na rozstrzygnięty właśnie konkurs były składane w pierwszym kwartale 2012 r.

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w serwisie Praca INTERIA.PL

Trwa jeszcze konkurs dla firm na wsparcie inwestycji na rozwój technologii komunikacyjnych i informacyjnych z RPO. Wnioski można składać do 14 września. Jak poinformowała PAP Izabela Smaczna-Jórczykowska z departamentu RPO w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku, w październiku zostanie ogłoszony jeszcze jeden konkurs, w którym małe i średnie firmy będą mogły jeszcze zdobyć dotacje na inwestycje. Nie potrafiła jednak jeszcze sprecyzować, jaka kwota zostanie na to przeznaczona.

Biznes INTERIA.PL na Facebooku. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:firmy | PODSTREFA | zakład | zakłady | Białystok
POLECANE zwiń