Będą nowe spory o wynagrodzenia

Niedziela, 28 sierpnia 2016 (07:00)

Wzrosną czy zmaleją płace w firmach państwowych? Od września zacznie się spór o wynagrodzenia. Przedstawiciele Skarbu Państwa teoretycznie będą mieli wpływ na wysokość zarobków menedżerów w znacznie większej liczbie firm niż dotychczas, po zmianie tzw. ustawy kominowej. Liczba takich firm zwiększa się do prawie 3900. Jak jednak zareagują na to większościowi udziałowcy w tych firmach, gdzie państwo nie jest dominującym właścicielem?

Będą nowe spory o wynagrodzenia /MarketNews24

Sytuacja wydaje się oczywista w takich firmach, jak PGE (tam Skarb Państwa ma 57,39 proc. akcji), Lotos (53,19 proc.) czy Orlen (27,52 proc.), tam państwo jest największym udziałowcem.

Jednak teraz ustawa kominowa obejmuje także te firmy, gdzie udział państwa jest symboliczny, kilkuprocentowy. Ustawa w nowej wersji dotyczy więc o prawie 3 tys. firm więcej niż jej poprzednia wersja.

Reklama

- Nie wiadomo jeszcze, jaki będzie realny wpływ ustawy tam, gdzie Skarb Państwa ma mniejszościowe udziały na Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Karol Raźniewski, ekspert EY.

Nie wiadomo, czy pozostali akcjonariusze będą się decydowali na głosowanie przeciw Skarbowi Państwa, na przykład ze względu na kontrakty z sektorem publicznym.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

POLECANE zwiń