66 procent Polek chce pracować za granicą

Piątek, 17 lutego 2017 (06:00)

​Aż 2/3 Polek w wieku 18-60 lat jest skłonnych wyjechać do pracy za granicę - wynika z badania "Polki o pracy za granicą". Najczęściej motywują je do tego kwestie finansowe (36 proc.), a także chęć zwiedzania świata i nauki języka obcego. Jego słaba znajomość jest wskazywana jako największa przeszkoda w podjęciu zatrudnienia za granicą.

Zdjęcie

66 procent Polek chce pracować za granicą /123RF/PICSEL
66 procent Polek chce pracować za granicą
/123RF/PICSEL

Najatrakcyjniejszymi krajami do wyjazdu do pracy są dla Polek Niemcy i Wielka Brytania. Jeśli chodzi o Niemcy, decydującym czynnikiem jest bliskie położenie. W przypadku Wysp główne znaczenie ma znajomość języka angielskiego. Na kolejnych miejscach znajdują się Norwegia i Holandia.

Większość badanych kobiet najchętniej podjęłaby za granicą pracę prostą. Najwięcej wskazań dotyczyło sprzątania i prac porządkowych (66 proc.) oraz prac przy zbiorze warzyw i owoców (61 proc.).

Reklama

Nieco mniej Polek chciałoby zostać opiekunką do dzieci (54 proc.), pracować w kuchni (53 proc.), wykonywać pracę biurową (50 proc.) lub zatrudnić się jako opiekunka osób starszych (40 proc.), w przypadku kobiet w wieku 45-60 lat odsetek ten wzrasta do 48 proc.

Do pracy za granicę wyjeżdżają przeważnie kobiety młode (25-34 lata), z wyższym wykształceniem, mieszkanki dużych miast. Starsze Polki są skłonne do podjęcia zatrudnienia za granicą zdecydowanie rzadziej. Część z nich się jednak na to decyduje.

- Rynek pracy w Polsce preferuje raczej osoby młode. Dlatego trudno się dziwić, że kobiety w wieku powyżej 40 lat starają się znaleźć zajęcie nawet poza granicami kraju. Dotyczy to zwłaszcza osób z prowincji. Często praca za granicą to dla nich szansa na aktywizację zawodową i wsparcie budżetu - mówi agencji informacyjnej infoWire.pl Ramona Snarska, dyrektor ds. budowania relacji z klientami z firmy Promedica24.

66% Polek chce pracować za granicą /infoWire.pl

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

POLECANE zwiń