5 najczęściej popełnianych błędów w CV

Sobota, 2 sierpnia 2014 (06:00)

Ponad połowa podań o pracę jest odrzucana już na wstępnym etapie weryfikacji z powodu błędów w CV - wynika z danych agencji Work Service.

Zdjęcie

Jakie błędy najczęściej można spotkać w CV? /123RF/PICSEL
Jakie błędy najczęściej można spotkać w CV?
/123RF/PICSEL

Kandydaci do pracy wymyślają coraz bardziej oryginalne sposoby na zaprezentowanie swojej osoby przyszłym pracodawcom. Prezentacje multimedialne, filmiki na kanale YouTube, czy osobiste strony internetowe to tylko niektóre z narzędzi wykorzystywanych przez osoby szukające pracy. Tymczasem oprócz kreatywności i biegłego poruszania się w świecie nowych technologii czy mediów społecznościach pracodawcy wciąż doceniają staranność aplikacji i rzetelność podanych informacji. Dlatego też profesjonalne CV nadal jest najskuteczniejszą formą prezentacji własnej kandydatury.

Pracodawców najbardziej interesuje doświadczenie zawodowe i umiejętności kandydata do pracy - mówi Krzysztof Inglot, rzecznik prasowy Work Service. Wszelkie "fajerwerki" stosowane w celu zwiększenia atrakcyjności życiorysu nie odgrywają kluczowej roli. Jeśli w CV nie ma podstawowych informacji, a dane przestawione są w sposób chaotyczny i z rażącymi błędami, wówczas nawet billboard wywieszony na Pałacu Kultury i Nauki nie pomoże - dodaje Inglot.

Reklama

Zdjęcie

Najczęściej popełniane błędy w CV /&nbsp
Najczęściej popełniane błędy w CV
/ 


Zasady dobrego CV są powszechnie znane, a mimo to kandydaci do pracy wciąż popełniają te same banalne błędy. Jednym z najczęstszych błędów jest brak profesjonalizmu. Nadesłane życiorysy napisane są zbyt potocznym językiem, zawierają prywatne zdjęcia (np. zdjęcie z wakacji) zamiast profesjonalnych fotografii. Zdarza się również, że kandydaci informują przyszłych pracodawców o swoich kontrowersyjnych zainteresowaniach, takich jak na przykład zamiłowanie do określonych rodzajów alkoholu czy gier hazardowych. Znaczna liczba aplikantów nie poświęca też zbyt dużo czasu na dokładne sformatowanie CV i dopracowanie formy graficznej.

Prawdziwą zmorą rekruterów są notoryczne kłamstwa w CV. Wciąż panuje przekonanie, że prawda nie wyjdzie na jaw na dalszym etapie rekrutacji, a później jakoś to będzie. W rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Kandydaci już podczas rozmowy kwalifikacyjnej zaskakiwani są konkretnymi zadaniami, które weryfikują deklarowaną wiedzę i umiejętności - dodaje Krzysztof Inglot.

Aplikowanie na oferty nieadekwatne do własnych umiejętności i kwalifikacji to kolejne często spotykane błędny kandydatów. Oczywiście to nie oznacza, że nasz profil musi być w stu procentach zgodny z profilem kandydata idealnego. Jednak jeśli aplikujemy na stanowisko specjalisty ds. IT, a w rzeczywistości nie mamy wykształcenia informatycznego i nie spełniamy wymagań pracodawcy, odpowiadanie na tego typu oferty mija się z celem. Bardzo często duże rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami pracodawców a umiejętnościami pracowników wynikają z tego, że kandydaci wysyłają masowo CV na wszystkie dostępne oferty pracy. Działanie to przypomina zwyczajne spamowanie. Tak jak każdy spam jest wiadomością niechcianą i niepotrzebną, tak też pracodawcy podchodzą do przypadkowych aplikacji.


W procesie rekrutacji pod lupę bierzemy doświadczenie zawodowe, umiejętności i kompetencje kandydatów do pracy. Ryzykowne byłoby podjęcie decyzji o zatrudnieniu pracownika, nie mając tego typu informacji. A jednak wciąż otrzymujemy aplikacje bez tych podstawowych informacji. Brak podstawowych danych w CV dyskwalifikuje kandydata już na starcie - podsumowuje Inglot.

Work Service

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

 
POLECANE zwiń