4 tys. ofert pracy!

Irlandzkie urzędy pracy dysponują obecnie ponad czterema tysiącami ofert zatrudnienia. Jeszcze dwa lata temu było ich dwa razy mniej. To najlepszy dowód, że sytuacja na Zielonej Wyspie ulega poprawie.

Oferty pracy znajdujące się w bazie ogłoszeń FAS nie wyczerpują wszystkich wakatów w gospodarce. Wyraźnie jednak wskazują na poprawę sytuacji na irlandzkim rynku pracy. Zdecydowana większość ofert, bo ponad 1400, pochodzi z Dublina i okolic.

Na drugim miejscu znajduje się Cork wraz z okolicznym hrabstwem. W tym popularnym wśród Polaków regionie jest teraz do obsadzenia 360 stanowisk. Najwięcej, bo prawie 40 proc. w branży handlowej i turystycznej.

Aż 75 proc. wszystkich ofert dostępnych w FAS dotyczy pracy na stały etat, a tylko 25 proc. tymczasowej. Dwa lata temu wyglądało to zupełnie inaczej. Tylko 40 proc. pracodawców chciało wtedy przyjmować ludzi na stałe.

Reklama

Hotele, restauracje i sklepy

Najlepsze perspektywy na irlandzkim rynku pracy stoją teraz przed pracownikami branży handlowej, turystycznej i produkcyjnej. Sporym wzięciem cieszą się również pracownicy opieki. Jeśli znasz język na poziomie komunikatywnym lub dobrym możesz spróbować poszukać zajęcia w dużych placówkach handlowych. To właśnie w tej branży irlandzki rynek oferuje obecnie najwięcej ofert pracy. Jest ich blisko 800, z czego ponad połowa to stanowiska, o które spokojnie mogą się ubiegać Polacy.

Supermarkety, sklepy sieciowe znanych marek i galerie handlowe poszukają głównie sprzedawców, asystentów sprzedaży i kasjerów. Szanse na zatrudnienie mają też magazynierzy oraz osoby odpowiedzialne za układanie towarów na półkach. Jest też praca przy sprzedaży telefonicznej w call center. Warunkiem zatrudnienia jest tu bardzo dobra znajomość języka angielskiego.

Kolejną branżą, w której znajdziesz sporą liczbę wolnych miejsc pracy jest turystyka i gastronomia. Takich ofert w urzędach FAS udało nam się naliczyć około pół tysiąca. Najlepszym miejscem na szukanie zajęcia w hotelach i restauracjach jest bez wątpienia Dublin i Cork. Tu również nie obejdzie się bez dobrej znajomości języka. Prawie 200 ofert czeka na kucharzy, a ponad 100 na kelnerów i barmanów.

Fabryki czekają na Polaków

Sporo do zaoferowania polskim pracownikom mają też irlandzkie fabryki. Dostępnych jest teraz ponad 320 ofert. Największym wzięciem cieszą się obecnie pracownicy linii produkcyjnej i monterzy podzespołów elektronicznych. Na tego rodzaju pracowników czeka ponad 100 ofert. Nowych ludzi, choć w nieco mniejszej skali poszukują też zakłady spożywcze i przetwórnie.

Nasi rodacy zainteresowani pracą za kółkiem mogą wybierać spośród 50 ofert pracy.

Mniej niż połowa dotyczy przewozu osób, reszta to transport towaru. Tradycyjnie już, i to bez względu na sytuacje ekonomiczną w kraju, na brak zajęcia nie mogą narzekać pracownicy sektora opieki. W bazie FAS znajduje się obecnie około 300 ofert dla opiekunek osób starszych i dzieci. Źródłem tych ogłoszeń są zarówno prywatne osoby i rodziny oraz domy opieki i spokojnej starości.

Zastój w budownictwie trwa

Od zapaści na rynku nieruchomości minęły już ponad dwa lata, ale nadal nie widać ożywienia w irlandzkim budownictwie. Liczba ofert dostępnych w tym sektorze jest naprawdę niewielka. W urzędach FAS jest ich zaledwie 120, z czego ponad połowa dotyczy wysoko wykwalifikowanych specjalistów, głównie inżynierów i architektów.

Ofert dla typowych budowlańców, nie mówiąc już o zwykłych pomocnikach, jest jak na lekarstwo. Trzeba wziąć jednak pod uwagę fakt, że wielu pracodawców w tym sektorze nie szuka pracowników za pośrednictwem publicznych urzędów pracy. Wolą korzystać z usług agencji zatrudnienia.

Przeglądając bazę FAS rzuciła nam się w oczy niewielka liczba ofert pracy w rolnictwie i ogrodnictwie. Powodem tego stanu rzeczy jest obecna pora roku i nadchodząca zima. Poza tym farmerzy niechętnie zwracają się do urzędów pracy z pomocą w znalezieniu pracowników, których zwykle szukają na własną rękę.

Maciej Sibilak

Oferty pracy w FAS
  • Handel (sprzedawcy, asystenci sprzedaży) - 800
  • Hotele i gastronomia - 500
  • Sektor produkcyjny, przemysł spożywczy - 322
  • Praca w opiece - 300
  • Budownictwo -120
  • Transport - 50
  • Rolnictwo i rybołówstwo - 26
Praca i nauka za granicą
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »