Skuteczne CV

Wydawało nam się, że podstawowa zasada pisania dokumentów aplikacyjnych jest już znana, ale z naszej akcji wynika, że porad nigdy za wiele.

Zdjęcie

Twoje CV ma tylko jeden cel: przekonanie rekrutera, że warto cię zaprosić na rozmowę /© Bauer
Twoje CV ma tylko jeden cel: przekonanie rekrutera, że warto cię zaprosić na rozmowę
/© Bauer

Wiosną rozpoczęliśmy akcję indywidualnych konsultacji kariery. Nadesłaliście wiele CV z prośbą o ich poprawę. Na ich podstawie przygotowaliśmy kilka rad.

Pierwsza zasada

CV i list motywacyjny powinny być dostosowane do stanowiska. Nie istnieje skuteczne, ogólne CV. Inne wydarzenia z twojego życia powinny być zaakcentowane, jeśli starasz się o posadę asystenta, a inne, gdy zależy ci na pracy analityka finansowego, kasjera czy inżyniera.

I nie ważne, że w CV możesz się pochwalić tylko paroma latami studiów. W dokumentach aplikacyjnych powinieneś skoncentrować się albo na fantastycznie zorganizowanej wyprawie, albo na sukcesie w zdobywaniu funduszy i przedzieraniu się przez gąszcz formalności, starając się o stypendium. Albo na uczestnictwie w grach zespołowych, albo na odpowiedzialności i zaangażowaniu, którego dowiodłeś podczas wolontariatu. Spisanie wszystkiego nie ma sensu.

Jeden cel

Pamiętaj że, twoje CV ma tylko jeden cel: przekonanie rekrutera, że warto cię zaprosić na rozmowę. CV i list motywacyjny są narzędziami marketingowymi, które mają zwrócić uwagę potencjalnych pracodawców i zainteresować ich sprawdzeniem jakości produktu - tobą. CV musi cię wyróżnić.

Umiejętności przenośne

Zacznij od spisania tego, co masz do zaoferowania. Przyjrzyj się swojemu doświadczeniu, wykształceniu, uczestnictwu w organizacjach studenckich czy wolontariacie. Wypisz swoje osiągnięcia i nie zrażaj się, jeśli nie masz doświadczenia zawodowego. Umiejętności i zdolności, na których najbardziej zależy pracodawcom, w najmniejszym stopniu zależą od doświadczenia. Są to uczciwość, duża etyka pracy, umiejętność pracy w zespole oraz zaangażowanie.

Celem "przeglądu" jest identyfikacja umiejętności, które są "przenośne" i znajdują zastosowanie w wielu firmach, branżach oraz na wielu stanowiskach. Które z nich zdecydujecie "przenieść" do aktualnego CV i zaakcentować zależy od wymagań podanych w ofercie pracy i kultury panującej w danej firmie.

Poniżej przedstawiamy każde z tych umiejętności razem z zestawem pytań, które powinny ułatwić ci ich sprecyzowanie w kontekście twoich doświadczeń.

Artykuł pochodzi z kategorii: Kategoria główna

Więcej na temat:stypendium | pracodawcy | rekrutacja
POLECANE zwiń