Wynagrodzenia w branży IT w 2013 roku

Środa, 19 lutego 2014 (07:00)

Jak co roku, IT była najlepiej opłacaną branżą. Mediana wynagrodzeń całkowitych w tym sektorze wyniosła w 2013 roku 6000 zł – wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.

Zdjęcie

IT była najlepiej opłacaną branżą w Polsce... /123RF/PICSEL
IT była najlepiej opłacaną branżą w Polsce...
/123RF/PICSEL

Wynagrodzenia w branży IT

Mediana wynagrodzeń całkowitych w branży IT wyniosła w 2013 roku 6000 zł. Jednak w zależności od obszaru przeciętne płace w IT wahały się od 4200 zł do 7000 zł miesięcznie. Najwięcej zarabiały osoby pracujące w konsultingu IT. Mediana ich płac wyniosła 7000 zł miesięcznie. Najniższe zarobki otrzymywali pracujący w serwisie - 4200 zł. 

Zdjęcie

. /wynagrodzenia.pl
.
/wynagrodzenia.pl

Wynagrodzenia w wybranych działach

Przeciętnie 8600 zł brutto miesięcznie otrzymywali pracownicy działów architektury i projektowania w branży IT. Ponad 2000 zł mniej (6446 zł) zarabiali pracujący w branży IT finansiści, księgowi i audytorzy. Najniżej opłacani byli natomiast pracownicy administracyjni. Mediana ich płac wyniosła 4000 zł. Jeżeli chcą Państwo dowiedzieć się, ile wynoszą zarobki w innych działach i na różnych stanowiskach, zapraszamy do skorzystania z Mojej Płacy.

Reklama

Zdjęcie

. /wynagrodzenia.pl
.
/wynagrodzenia.pl

Wynagrodzenia na szczeblach zatrudnienia

Wynagrodzenia pracowników szeregowych były w branży IT najniższe. Mediana płac na tym poziomie zatrudnienia wyniosła w 2013 roku 3500 zł. Specjaliści zarabiali już 5000 zł, a starsi specjaliści o 3000 zł więcej. Wynagrodzenia kierowników małych zespołów były niewiele wyższe. Mediana płac tych osób wyniosła 8225 zł. Najwyższe zarobki odnotowano na szczeblu dyrektorskim - wyniosły one 14 000 zł. 

Zdjęcie

. /wynagrodzenia.pl
.
/wynagrodzenia.pl

Wynagrodzenia w firmach o różnej wielkości

Duże firmy płacą swoim pracownikom więcej również w branży IT. Im większe przedsiębiorstwo, tym wyższe przeciętne zarobki. Mediana płac w firmach informatycznych zatrudniających 1000 lub więcej osób jest blisko 3000 zł wyższa niż w mikro przedsiębiorstwach (7000 zł do 4200 zł). 

Zdjęcie

. /wynagrodzenia.pl
.
/wynagrodzenia.pl

Wynagrodzenia w firmach zagranicznych i polskich

W tabeli 3. przedstawiono szczegółowe dane dotyczące wynagrodzeń w branży IT w firmach o różnym kapitale w wybranych miastach wojewódzkich. Wyraźnie uwidacznia się to, że mediany płac są wyższe w firmach zagranicznych, niezależnie od miasta. Warto podkreślić również, że poza Łodzią, w firmach z obcym kapitałem przeciętne wynagrodzenie jest wyższe niż mediana dla branży IT ogółem (6000 zł).

Zdjęcie

. /wynagrodzenia.pl
.
/wynagrodzenia.pl

Płace na wybranych stanowiskach

Jednym z najlepiej opłacanych stanowisk w branży IT w 2013 roku był architekt (projektant) systemów IT. Osoby zatrudnione na tym stanowisku otrzymywały przeciętnie 9 710 zł miesięcznie brutto. Niewiele mniej - 9500 zł, zarabiali konsultanci SAP oraz kierownicy projektów informatycznych. Najniżej opłacani byli konsultanci ds. wdrożeń. Mediana ich płac wyniosła 6000 zł. W celu zapoznania się wynagrodzeniami na innych stanowiskach zapraszamy do aplikacji Moja Płaca

Zdjęcie

. /wynagrodzenia.pl
.
/wynagrodzenia.pl

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi

Adam Wrona, Sedlak & Sedlak

Artykuł pochodzi z kategorii: Zarobki

Więcej na temat:zarobki | Polska | zarobki w Polsce
POLECANE zwiń