Płaca minimalna niezależna od stażu - kto straci, kto zyska?

1459,47 zł na rękę - tyle od przyszłego roku będzie wynosiła płaca minimalna w Polsce. I co najważniejsze, dzięki nowelizacji prawa nie będzie zależała od stażu pracy. Na zmianie zyskają osoby wchodzące na rynek pracy, które nie będą już mogły być zatrudniane na kwotę 80 proc. płacy minimalnej. Ale czy na pewno zyskają?

Szacuje się, że zmiana obejmie mniej więcej 4,4 proc. zatrudnionych, czyli ok. 700 tys. ludzi. Najwięcej osób pracuje za płacę minimalną w woj. warmińsko-mazurskim, świętokrzyskim i łódzkim. Tamtejsi pracownicy, szczególnie ludzie młodzi, mogą zyskać najbardziej. Dla reszty kraju zmiana będzie właściwie niezauważalna.

Jest to spowodowane tym, że "panuje rynek pracownika. Firmy w większości przypadków muszą o niego walczyć, zwłaszcza na tak dynamicznych rynkach, jak zachodnia czy środkowa część Polski" - podkreśla w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Andrzej Korkus, prezes Grupy EWL.

Reklama

Z drugiej strony np. w czasie obniżonej koniunktury zmiana może zahamować zatrudnianie młodych osób bez doświadczenia i inwestowanie w nich.

Dostarczył infoWire.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »