Ile powinni zarabiać górnicy?

Polska Grupa Górnicza, czyli największa firma górnicza w Unii Europejskiej, od 2019 r. będzie w coraz trudniejszej sytuacji, ponosząc rosnące koszty zamykania kopalń. Trudno to będzie pogodzić z wynegocjowanym wzrostem wynagrodzeń i przywróceniem czternastej pensji.

PGG zatrudnia 43 tys. osób, a tworzy ją 8 kopalń, powstałych przez łączenie innych kopalń, które były nieefektywne i znalazły się w tarapatach finansowych, zwłaszcza, gdy cena węgla na świecie zaczęła szybko spadać.

Ostatnio ceny węgla rosły, a górnicy z PGG w kwietniu wywalczyli sobie podwyżki wynagrodzeń i przywrócenie wypłat "czternastki". Jednak PGG jest bardzo zadłużona, nie będzie już dostawać pomocy publicznej, a banki były już przymuszane przez państwo do pożyczek, których nie były skłonne udzielić i jest bardzo mało prawdopodobne, że zgodzą się na to ponownie.

Reklama

- Od 2019 r. PGG na własny koszt będzie zamykać kopalnie, ponosząc coraz większe wydatki, a jednocześnie będzie musiała spłacać obligacje - mówi w rozmowie z MarketNews24 Rafał Zasuń, ekspert WysokieNapiecie.pl. - Sytuacja PGG będzie coraz trudniejsza, a jednak nadal ma system wynagradzania, który nie jest uzależniony od wyników.

marketnews24.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »