Finansiści dobrze opłacani przez pracodawców

Jak pokazują dane serwisu zarobki.pracuj.pl, w 2014 roku doradca korporacyjny ds. średnich i dużych przedsiębiorstw zarobił przeciętnie 7664 złotych netto. Wpływ na zarobki finansistów, przekraczające średnią krajową, ma wiele czynników. Jednym z nich może być fakt, że - jak wynika z raportu Pracuj.pl "Podwyżka bez tabu" - 50 proc. z nich samodzielnie podejmuje z szefem rozmowy o podwyżce.

Ile można zarobić w finansach?

W obszarze finansów w 2014 roku najlepiej opłacane były osoby na stanowisku doradcy korporacyjnego ds. średnich i dużych przedsiębiorstw w bankowości. Miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wyniosło przeciętnie 7664 złotych netto. Z kolei osoby na stanowisku business controllera zarabiają przeciętnie 6840 złotych netto. W pierwszej trójce najlepiej zarabiających jest także dealer walutowy w bankowości, z przeciętnymi zarobkami w wysokości 6667 złotych netto miesięcznie.

Aż połowa finansistów inicjuje rozmowy o podwyżkach z szefem

Jak pokazują dane przedstawione w raporcie, finansiści potrafią nie tylko świetnie kalkulować, ale i doskonale negocjować swoje własne wynagrodzenie. Połowa z nich (50 proc.) podejmuje rozmowy o podwyżce z własnej inicjatywy. To duży odsetek w porównaniu do całej populacji pracujących Polaków, gdzie tylko 38 proc. osób samemu zaczyna taką rozmowę.

Reklama

Wyniki raportu pokazują, że 55 proc. finansistów deklaruje podjęcie tematu podwyżki z szefem w momencie, gdy wzrośnie zakres ich obowiązków, a 27 proc., gdy dowie się, że inna osoba na ich stanowisku zarabia więcej. Niewiele mniej, bo 24 proc., idzie do szefa z prośbą o wzrost wynagrodzenia zaraz po osiągnięciu sukcesu w pracy.

Stres towarzyszący finansistom w ich codziennej pracy nie odpuszcza także w momencie rozmowy o podwyżce. Jak pokazują wyniki raportu, prawie 60 proc. finansistów odczuwa zdenerwowanie podczas rozmowy o podwyżce.

Jakie benefity otrzymują specjaliści ds. finansów?

Najnowsze dane serwisu zarobki.pracuj.pl dotyczące benefitów oferowanych przez pracodawców pokazują, że aż 66 proc. finansistów otrzymuje dodatkowe świadczenia. To duży odsetek w porównaniu do całej populacji aktywnych zawodowo Polaków, gdzie 55 proc. deklaruje otrzymywanie benefitów.

Prawie połowa finansistów (45 proc.) otrzymuje prywatną opiekę medyczną. Drugim, najczęściej deklarowanym przez nich benefitem są kupony sportowo-rekreacyjne (26 proc.). Pierwszą trójkę najczęściej ofererowanych przez pracodawców usług dodatkowych zamyka ubezpieczenie na życie - otrzymywanie tego benefitu deklaruje 24 proc. badanych finansistów.

Finansiści poszukiwani

Analizując ilość ofert pracy dla finansistów, jakie pojawiły się na portalu Pracuj.pl, można powiedzieć, że zainteresowanie specjalistami z tego obszaru utrzymuje się wciąż na bardzo wysokim poziomie. W trzecim kwartale bieżącego roku na Pracuj.pl pojawiło się aż 16 170 ofert pracy dla finansistów.

Najczęściej poszukiwani są księgowi, zaraz po nich specjaliści od analiz finansowych i ekonomicznych. Pierwszą trójkę najczęściej poszukiwanych pracowników zamyka specjalista ds. bankowości detalicznej. Stale wzrasta zapotrzebowanie na analityków od kwestii ryzyka w bankowości (7 proc. więcej ofert w III kwartale niż w II) i kontrolingu (8 proc. więcej ofert pracy w III kwartale).

Raport Pracuj.pl: "Podwyżka bez tabu" został opracowany na podstawie badań przeprowadzonych przez TNS na zlecenie Pracuj.pl w dniach 10-15 września 2014 r. na reprezentatywnej grupie pracujących Polaków (n=1000). Metodologia: wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo (CATI).

 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »