Dodatki za nadgodziny i ich liczba do negocjacji

Czwartek, 5 września 2013 (07:59)
Aktualizacja: Czwartek, 5 września 2013 (09:20)

Związki zawodowe zarzucają rządowi, że przepisy o elastycznych zasadach planowania i rozliczania czasu pracy sprawią, iż duża część pracowników straci możliwość dorabiania dzięki nadgodzinom. Resort pracy rozważa więc poddanie pod publiczną dyskusję propozycji zmian regulacji w tej kwestii. Jego wstępne pomysły spotkały się z zainteresowaniem działaczy i pracodawców.

Zdjęcie

Duża część pracowników straci możliwość dorabiania dzięki nadgodzinom /123RF/PICSEL
Duża część pracowników straci możliwość dorabiania dzięki nadgodzinom
/123RF/PICSEL

Przedmiot dialogu

W wywiadzie dla DGP wiceminister Radosław Mleczko zaproponował nowe podejście do nadgodzin.

- Dobrym rozwiązaniem mogłoby być ich potraktowanie jako obowiązkowego czasu do przepracowania w wyjątkowych sytuacjach, będącego w dyspozycji pracodawcy. Takie godziny nadliczbowe powinny być wysoko wycenione w stosunku do wynagrodzenia, bo pracownik nie ma wpływu na decyzję firmy i musi się jej podporządkować, o ile ta uzasadni wyjątkowość sytuacji powodującej wydłużenie czasu pracy - tłumaczył wiceminister Mleczko.

Reklama

Zaznaczył, że obie strony stosunku zatrudnienia powinny móc uzgadniać możliwość pracy w większym wymiarze za ustalonym przez siebie wyższym wynagrodzeniem. Te rozwiązania powinny być teraz przedmiotem dialogu.

Kodeks pracy umożliwia kształtowanie liczby nadgodzin i zasad ich wynagradzania. Można przepracować 150 godzin rocznie ponad normę. Liczba ta może być podniesiona w układzie zbiorowym lub umowie o pracę. Tygodniowa maksymalna liczba nadgodzin wynosi 8, w ciągu roku - 416.

Nie dorobisz już na nadgodzinach? Podyskutuj na forum

- Znam firmy, które w zakładowych aktach prawnych, głównie układach zbiorowych, uzgodniły z załogą maksymalny dopuszczony przez prawo limit. Niektóre przewidziały wyższe niż określone w kodeksie pracy stawki dodatków za ponadwymiarową pracę. Nie wiem, czy te wyższe kwoty były ceną za zgodę na podniesienie limitu - zauważa Paweł Śmigielski, ekspert OPZZ.

Firmy często wolą zapłacić za nadgodziny, niż zatrudniać nowych pracowników. Zdaniem związkowców obecne stawki dodatków nie budzą kontrowersji. Nieprawidłowości, jak podaje PIP, wynikają z tego, że pracodawcy nie ewidencjonują pracy w nadgodzinach. To przekłada się na prawidłowe wyliczenia wynagrodzenia.

Luka w przepisach o elastycznym czasie pracy pozbawi części dochodu

Pracownik, który chce odejść z firmy korzystającej z długich okresów rozliczeniowych, powinien zrobić to w odpowiednim czasie, bo może na tym stracić. czytaj więcej

Dowolne stawki

- Gdy poznamy konkretne propozycje, będziemy o nich rozmawiać, wolelibyśmy jednak, by dyskusja dotyczyła kompleksowych zmian wszystkich przepisów o czasie pracy, a nie wyrywkowo - podkreśla Paweł Śmigielski.

Pracodawcy też chcą zmian.

- Szczególnie jesteśmy zainteresowani przepisami, które pozwolą stronom swobodnie kształtować zasady wynagradzania pracy dodatkowej. Dopuszczam pewną liczbę nadgodzin opłacanych w sztywny kodeksowy sposób, ale dobrze by było, gdyby strony mogły ustalić dowolne stawki za pracę nadliczbową dostosowane do możliwości zakładu - uważa Grażyna Spytek-Bandurska, ekspert Konfederacji Lewiatan.

Pracodawcy informują, że czasami firmy nie przyjmują dodatkowych zleceń wymagających pracy w nadgodzinach, bo to zbyt duży koszt. Gdyby mogły ustalać z załogą warunki, które dadzą zarobek obu stronom, to byłoby z korzyścią dla wszystkich. Sztywne rozwiązania szczególnie dla małych firm są barierą.

- Dobrym kierunkiem zmian byłoby uelastycznienie zasad wynagradzania za pracę w nadgodzinach, pod warunkiem zachowania norm ochronnych w zakresie ich wprowadzania, a także wypoczynku. Ważne też, by zasady te mogły być wprowadzane tylko w uzgodnieniu z pracownikami - podkreśla Michał Goździk, radca prawny, partner w Kancelarii Walczyński Kalinowski & Partners.

Zdjęcie

  /Dziennik Gazeta Prawna
 
/Dziennik Gazeta Prawna

Tomasz Zalewski
5 września 2013 (nr 172)

Artykuł pochodzi z kategorii: Zarobki

Dziennik Gazeta Prawna

Zobacz również

  • Ile warta jest praca polskich mam?

    Polskie społeczeństwo powoli przechodzi transformację. Utarte schematy zaczynają się zacierać, co nie oznacza, że wciąż nie funkcjonują. Kobiety stają się niezależne, piastują wysokie stanowiska i... więcej