Zarobki Polaków w Niemczech

Odkąd Unia Europejska otworzyła swoje granice, coraz więcej Polaków decyduje się na emigrację. Część osób wyjeżdża na studia, studenci opuszczają kraj w trakcie wakacji w celach zarobkowych. Są też tacy, którzy decydują się na długookresowy wyjazd. Najczęściej kierunkiem emigracji Polaków są kraje Europy Zachodniej oraz Ameryka Północna, gdzie przeciętne wynagrodzenia są znacznie wyższe niż w Polsce. Na wyjazd zazwyczaj decydują się ludzie w wieku produkcyjnym, o zróżnicowanym poziomie wykształcenia. Emigrują nawet inżynierowie i lekarze - wśród osób wyjeżdżających do Niemiec jest aż 24 proc. z wyższym wykształceniem.

Polonia w Niemczech

W Niemczech, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, żyje około 560 tys. Polaków. Podejmują oni zazwyczaj prace fizyczne wymagające kwalifikacji (27 proc. emigrantów z Polski) oraz prace proste (25 proc.). - Niemieccy pracodawcy maja duże problemy ze znalezieniem wykwalifikowanego pracownika. To umiejętności pełnią główną rolę, a nie obywatelstwo czy narodowość. Wiele zakładów pracy jest objętych umowami taryfowymi i nie ma takiej możliwości, żeby Polak zarobił mniej niż Niemiec na tym samym stanowisku. Niemieccy pracodawcy bardzo sobie chwalą polskich fachowców, dla przykładu klinika w Pasewalku zatrudnia wielu polskich lekarzy i od dwóch lat uczestniczy w programie "Główka pracuje", w ramach którego przyjmuje młodzież z Polski na kształcenie dualne w zawodzie pielęgniarza - mówi Bożena Witt, doradca EURES z Urzędu pracy w Pasewalk.

W których niemieckich landach Polacy znajdują najczęściej zatrudnienie? - Polacy zatrudnieni w Niemczech najczęściej niestety nie znajdują zatrudnienia na pograniczu - kontynuuje Witt. - W rejonie Meklemburgii pracuje niewielu Polaków, w porównaniu tego obszaru z Berlinem czy Poczdamem. Wielu Polaków pracuje na południu Niemiec, w Westfalii, Bawarii, Badenii i Wirtembergii.

Wynagrodzenia Polaków w Niemczech

Okazuje się, że najwyższe wynagrodzenia otrzymują Polacy, którzy przebywają w ojczyźnie Goethego dłużej niż trzy lata. Według raportu opublikowanego przez NBP w 2015 roku ich średnie miesięczne zarobki w 2012 roku wyniosły 2000 euro brutto. Dużą społeczność stanowią Polacy, którzy pracują w Niemczech sezonowo oraz ci, którzy są na emigracji od roku do 3 lat. Przeciętne wynagrodzenie tych pracowników wyniosło 1600 euro brutto. Nasi rodacy pracujący w Niemczech średnio zarabiają 1810 euro miesięcznie.

Niemcy i Polacy najmniej zarabiają na wschodzie Niemiec. - Im bliżej wchodu, tym niższe zarobki, często nawet wykwalifikowany pracownik zarabia na terenie pogranicza 8,50 euro na godzinę (płaca minimalna). W Niemczech Zachodnich, a także na południu Niemiec zarobki są prawie dwa razy wyższe. Wynika to z historycznego podziału Niemiec na NRD i RFN. Niemcy Zachodnie rozwijały się prężniej niż Wschodnie - komunistyczne. Podział ten widoczny jest do dziś, pomimo wielu prób wyrównania poziomu gospodarczego w całym kraju.

Wynagrodzenia Polaków w Niemczech na różnych stanowiskach

Wysokość wynagrodzenia Polaków w Niemczech często jest również uzależniona od umiejętności posługiwania się językiem niemieckim. Znaczny odsetek Polaków pracujących w Niemczech nie zna języka, którym władają rodowici mieszkańcy tego kraju. - Osoby, które nie znają języka niemieckiego mogą pracować tylko w zawodach pomocniczych, więc ich wynagrodzenie wynosi z reguły 8,50 euro na godzinę. Aczkolwiek każdemu kandydatowi odradzam wyjazd do Niemiec bez znajomości języka, ponieważ pierwsze problemy pojawiają się już podczas negocjacji warunków umowy o pracę. Wiele osób podpisuje zobowiązania, których nie rozumie - mówi nasza komentatorka.

Bardzo często w ofertach pracy zamieszczonych przez agencje zatrudnienia widnieje informacja, że język niemiecki wymagany jest na poziomie umożliwiającym komunikację i zrozumienie poleceń przełożonych. Najczęściej nie dotyczy to jednak prac sezonowych. Pracy przy zbiorach owoców i warzyw najlepiej szukać w Bawarii oraz Badenii-Wirtembergii. Polacy znajdują zatrudnienie przy zbiorach szparagów, ogórków, truskawek, jabłek itp. W Niemczech stawki godzinowe w rolnictwie wahają się od 5 do 9 euro netto. Pracownicy sezonowi bardzo często są zatrudniani "na czarno". Co więcej, mieszkańcy Polski, chcący podjąć pracę w Niemczech mają konkurencję, którą stanowią inni mieszkańcy Europy Wschodniej np. Rumuni, Chorwaci czy Bułgarzy. Często są oni skłonni wykonywać te same prace, co Polacy za jeszcze niższą stawkę.

Więcej można zarobić w zawodach wymagających specjalizacji. Spawacze TIG/MAG otrzymują przeciętnie od 8 do nawet 12 euro netto na godzinę. Zazwyczaj osoby pracujące za 8 - 9 euro otrzymują darmowe zakwaterowanie. Ci, którzy otrzymują 12 euro na godzinę, sami muszą opłacić sobie mieszkanie. Często pracodawca oferuje odpłatne kwatery pracownicze, położone w pobliżu miejsca pracy. Podobnych zarobków mogą oczekiwać operatorzy CNC, szukający pracy za naszą zachodnią granicą - od 9 do 13 euro netto na godzinę.

Poszukiwanym zawodem w Niemczech są hydraulicy, mogą oni zarobić od 7,5 do 11 euro netto na godzinę. Pracownicy budowlani, w zależności od swoich kwalifikacji mogą dostać od 7 do 13 euro netto na godzinę. Najwyższe stawki mają doświadczeni i wyspecjalizowani robotnicy 10 -13 euro netto na godzinę, najniższe pomocnicy budowlani (7 - 9 euro). Oprócz tego pracownicy mogą otrzymać dietę, której wartość waha się od 12 do nawet 40 euro dziennie. Najczęściej najwyższe dodatki otrzymują pracownicy, którzy muszą sami zatroszczyć się o swoje zakwaterowanie. Ponadto wyższe stawki wynagrodzeń otrzymują Polacy, którzy znajdują zatrudnienie na zachodzie i południu Niemiec. Znacznie niższe płace mają pracownicy na terenie byłego NRD. Podobne trendy w wynagrodzeniu, w zależności od miejsca pracy dotyczą obywateli Niemiec.

Problematyczna jest kwestia wynagradzania opiekunów osób starszych. Od 1 stycznia 2015 roku stawka minimalna w Niemczech to 8,50 euro. Praca w charakterze opiekuna osoby starszej w miejscu jej zamieszkania nie ogranicza się tylko do 8 godzin dziennie. Taki pracownik niejednokrotnie musi czuwać w nocy. Jego czas pracy jest trudny do oszacowania. Co więcej, od osoby pracującej w tym charakterze oczekuje się, że będzie znała język niemiecki na poziomie przynajmniej komunikatywnym. Płacąc za cały czas poświęcony na pracę kwoty wynagrodzeń z uwagi na płace minimalną byłyby bardzo wysokie. Wtedy zatrudnienie opiekunki lub opiekuna do osoby starszej byłoby zbyt kosztowne. Dlatego też znaczna część Polaków pracująca w tym charakterze w Niemczech zasila szarą strefę. Miesięczne wynagrodzenie netto opiekuna do osoby starszej lub dzieci waha się od 1000 do 1200 euro netto.

Koszty życia Polaków w Niemczech

Procent miesięcznego wynagrodzenia, jaki Polacy pracujący na terenie Niemiec przeznaczają na wydatki związane z życiem, niezmiennie na przestrzeni lat wynosi 40 proc. Wydatki te są ponoszone na wyżywienie, mieszkanie, transport, odzież, kulturę, rozrywkę, zdrowie, jak i wszelkie inne towary i usługi. Często część wynagrodzeń Polaków, którzy pracują na terenie Niemiec, jest wysyłana do rodziny w Polsce i tam przeznaczana na ich bieżące potrzeby.

Polacy, którzy pracują w Niemczech krótko, czyli najczęściej ci, którzy są pracownikami sezonowymi, starają się jak najwięcej oszczędzać. Aż 58 proc. z nich wydaje zaledwie do 30 proc. swojego wynagrodzenia na wydatki związane z życiem, tylko 16 proc. z wydaje połowę swojej pensji i więcej. Ta grupa emigrantów wydaje niewiele, ponieważ chcą oni jak najwięcej zaoszczędzić przed powrotem do kraju. Znaczną część wydatków związanych z życiem pochłaniają wydatki mieszkaniowe - w Niemczech popularne jest udostępnianie dla pracowników sezonowych mieszkania przez pracodawcę lub dostępne są tanie hotele pracownicze.

Polacy pracujący w tym kraju od roku do trzech lat wydają na podstawowe potrzeby więcej. Połowa osób z tej grupy przeznacza na wydatki związane z życiem do 30 proc. swojego wynagrodzenia, co piąty zatrudniony w Niemczech przeznacza na te wydatki więcej niż połowę pensji. W grupie Polaków, którzy pracują już ponad 3 lata w tym kraju, aż 24 proc. przeznacza połowę i więcej ze swojej płacy na wydatki związane z życiem. Co więcej, osoby te otrzymują wyższe średnie wynagrodzenie niż Polacy, którzy pracują na terenie Niemiec do 3 lat. Oznacza to, że kwotowo ich wydatki są jeszcze wyższe. Wynika to z tego, że takie osoby zazwyczaj chcą pozostać w kraju emigracji, kupują mieszkania lub domy, co generuje wyższe koszty.

Ile powinieneś zarabiać? Weź udział w Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń i porównaj swoje zarobki z innymi.

Ewelina Jurczak
Sedlak & Sedlak

wynagrodzenia.pl
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »